×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
17. septembris, 2013
Drukāt

Lukašenko grib baltkrieviem noteikt nodokli par iepirkšanos ārzemēs

Foto - Scanpix/ReutersFoto - Scanpix/Reuters

Baltkrievijā sašutumu izraisījis valsts prezidenta Aleksandra Lukašenko lēmums tuvāko 30 līdz 45 dienu laikā ieviest 100 dolāru nodevu cilvēkiem, kuri izbrauks no valsts.

 

Ar šāda nodokļa palīdzību Lukašenko grib ne tikai apturēt baltkrievu izceļošanu, bet arī panākt, lai valsts iedzīvotāji pērk vietējo uzņēmēju produkciju, skaidro žurnāls “Itogi”.

“Mūs kritizē, ka esam nabadzīga valsts, bet mūsu cilvēki no valsts ik gadus izved vismaz trīs miljardus dolāru un šeit ieved ārvalstu draņķus, kurus mēs arī ražojam. Es jau sen devu pavēli – ja gribi doties uz ārzemēm pirkt šos draņķus, maksā nodokli,” pagājušajā nedēļā paziņoja Lukašenko. “Tas darbosies aptuveni šādi – mēs jūs pie robežas apkalpojam, jūs robežsargam samaksājat simt dolārus un aiziet – uz ārzemēm. Tādējādi nodrošināsim to, ka cilvēki tā vietā, lai kādā Eiropas Savienības valstī iegādātos nezināmas izcelsmes draņķi, nāk uz mūsu veikaliem un pērk mūsu ledusskapi.” Lukašenko arī prātoja, ka par pašreizējo situāciju, kad tūkstošiem baltkrievu dodas iepirkties uz ārzemēm, ES var tikai priecāties. “Viņi no mums saņem gandrīz trīs miljardus dolāru gadā. Viņu tirdzniecība un ražošana attīstās, kamēr mēs te muļļājamies kā tādi stulbeņi,” sacīja Baltkrievijas prezidents.

Lukašenko opozicionāri viņa ieceri par jauno nodokli nodēvējuši par “šizofrēnisku”. Protestējot pret prezidenta ierosinājumu, Baltkrievijas Vienotā pilsoņu partija sākusi vākt parakstus petīcijai, kuru nosūtīs prezidentam, parlamentam un valdības vadītājam, aicinot valsts amatpersonas izbraukšanas nodokli neieviest. Dažu dienu laikā internetā ievietoto petīciju parakstījuši vairāk nekā 14 tūkstoši cilvēku.

Desmitiem tūkstošu Baltkrievijas iedzīvotāju teju katru nedēļas nogali dodas uz kaimiņvalstīm Lietuvu, Poliju un Ukrainu, lai iegādātos lētākus un labākas kvalitātes apģērbus un pārtikas produktus, informē ziņu aģentūra “Reuters”. Šāda prakse nozīmē to, ka ik gadus baltkrievi ārvalstīs atstāj aptuveni trīs miljardus dolāru, kamēr vietējo ražotāju produkcija netiek pirkta. “Katru mēnesi aptuveni 75 procenti no Baltkrievijas vietējo uzņēmēju ražojumiem netiek pārdoti. Turklāt tas novērojams, ņemot vērā ekonomiskās lejupslīdes izraisīto ražošanas apjoma samazināšanos Baltkrievijā par 4,2 procentiem,” secina ziņu aģentūra “Reuters”. Par šādu situāciju Lukašenko bargi kritizējis arī valdības ministrus, piesolot atlaist no darba atbildīgās amatpersonas, ja vietējo ražotāju preču tirdzniecības rādītāji nākamgad neuzlabosies.

Tikmēr interneta vietnes “Charter97.org” politiskie apskatnieki Lukašenko iecerēto “izbraukšanas nodevu” nodēvējuši par “dzelzs priekškara būvi”.

“Padomju pārvaldes sistēma, kas joprojām darbojas Baltkrievijā, paģēr ekonomiski grūtos laikos atjaunot visus padomijai raksturīgos elementus. Dzelzs priekškars, diktatūra, trūkums un ārvalstu valūtas melnais tirgus. Tā teikt – viss ir iekļauts. Kuram tas nepatīk, var maksāt simt dolārus un doties, kur vien grib,” secina Baltkrievijas opozīcijas interneta vietne.

Saskaņā ar Baltkrievijas Neatkarīgā institūta Sociālekonomiskās un politiskās izpētes centra datiem teju puse valsts iedzīvotāju labprāt pamestu reizēm par Eiropas pēdējo diktatūru dēvēto valsti. “Tas ir aptuveni 4,7 miljoni cilvēku. Ja katrs no viņiem samaksā simt dolārus, tad valsts kase papildināsies par 470 miljoniem dolāru,” raksta “Charter97.org”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+