Pasaulē
Eiropa

Lukašenko noraida ES ielūgumu 16


Aleksandrs Lukašenko
Aleksandrs Lukašenko
Foto – EPA/LETA

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko nepiedalīsies ES Austrumu partnerības samitā, neraugoties uz to, ka viņš uzaicināts pirmo reizi pēc sankciju atcelšanas.

Baltkrieviju samitā pārstāvēs ārlietu ministrs Vladimirs Makejs. “Šī ir pirmā reize, kad ielūgums adresēts tieši prezidentam Lukašenko,” sacīja ES amatpersona. “Prezidents Lukašenko uz iepriekšējiem samitiem netika aicināts, jo viņš bija iekļauts ES sankciju sarakstos. Šīs sankcijas tagad ir atceltas.” “Izvēle, ko sūtīt, ir attiecīgās valsts izvēle,” viņš piebilda. “Ielūgums ataino progresu Baltkrievijas un ES attiecībās pēc ilga domstarpību perioda,” norādīja Baltkrievijas Ārlietu ministrija. Pirms iepriekšējiem četriem Austrumu partnerības samitiem ES lika skaidri saprast, ka Lukašenko tajos nav gaidīts. Lukašenko, kurš Baltkrievijas prezidenta amatu ieņem kopš 1994. gada, 2015. gadā tika pārvēlēts uz piekto termiņu.

ES 2004. gadā noteica sankcijas pret Baltkrieviju saistībā ar divu opozīcijas politiķu, uzņēmēja un žurnālistu pazušanu. 2011. gadā sankcijas tika paplašinātas, taču pērn ES lielāko daļu sankciju atcēla.

LA.lv