×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
22. septembris, 2013
Drukāt

Lūkina: Pieprasījums Eiropā pēc viesorķestriem ir diezgan sarežģīta lieta

foto - Letafoto - Leta

Latvijas Nacionālais orķestris (LNSO) nākamnedēļ atklās savu jauno koncertsezonu, kuras laikā orķestrim plānota viesošanās arī Frankfurtē, taču, kā intervijā aģentūrai LETA sacīja orķestra valdes locekle Indra Lūkina, patlaban Eiropā pieprasījums pēc viesorķestriem ir diezgan sarežģīta lieta, jo visur ekonomiskā ziņā ir ļoti lielas grūtības.

Viņa skaidroja, lai orķestris brauktu ārpus valsts un sniegtu koncertu kaut vai tuvējās ārzemēs, tas saistās ar lielām izmaksām. “Taču, ja orķestrim nav paredzētas daudzas koncertturnejas ārzemēs, tas nebūt nenozīmē, ka orķestris vairs nav labā līmenī. Šobrīd šāda veida koncerti, kur valsts nozīmīgos pasākumos orķestris var sevi parādīt ārzemēs, ir visreālākais darbības modelis,” akcentēja LNSO valdes locekle.

Orķestrim priekšā ir divi nozīmīgi gadi – 2014. gads un 2015. gads. 2015. gads būs Latvijas prezidentūras gads Eiropas Savienībā, un patlaban notiek sarunas par orķestra koncertiem šī gada laikā. Arī nākamajam gadam LNSO ir projekti darba procesā.

Ne mazāk svarīgi ir LNSO koncerti Latvijā ārpus Rīgas. “Pateicoties jaunajām koncertzālēm, būs jaunas vietas, kur uzstāties. Mēs lielas cerības liekam uz to, ka būs valstisks modelis finansiālā ziņā, proti, ka koncertzāles varēs finansiāli atļauties lielo orķestru koncertus pie sevis,” sacīja Lūkina, norādot, ka no savas puses orķestris darīs visu iespējamo, lai koncerti notiktu tur, kur tas ir iespējams, kur ir zāles, jo visi Latvijas cilvēki nevar atbraukt uz Rīgu un tas arī nav vajadzīgs, bet visi Latvijas cilvēki grib dzirdēt arī ļoti kvalitatīvus simfoniskās mūzikas koncertus.

LNSO sezonas atklāšanas koncerts notiks 27. septembrī Lielajā ģildē. Orķestra vadītāja minēja, ka sezonas atklāšanas koncerts būs iedvesmojošs un ievērības cienīgs. Viesdiriģents, kurš diriģēs šo programmu, būs Vladimirs Fedosejevs, kurš ir diriģēšanas ikona. Viņš ir pasaules slavenās krievu diriģēšanas skolas, iespējams, viens no pēdējiem mohikāņiem. Fedosejevs, kurš ir ļoti cienījamos gados, bet, kā saka tie, kas ir viņu redzējuši pie diriģenta pults, viņš joprojām ir ārkārtīgi aktīvs un ļoti labā diriģenta kondīcijā. Šādu diriģentu redzēt klātienē – tas ir kaut kas īpašs.

Sezonas atklāšanas koncertprogrammā skanēs krievu mūzikas pērles, un te nu krievu diriģents var īpaši spīdēt. Programmā būs arī komponista Jura Karlsona darbs, jo tā jau ir tradīcija, ka sezonas atklāšanas koncertā ir iekļauts latviešu komponista skaņdarbs. Koncertā kā solists piedalīsies Egils Siliņš – viņš ir viens no tiem latviešu solistiem, kurš ir pasaules ranga pašā spicē. Viņš kā basbaritons ir no tiem dziedātājiem, kuri ar gadiem kļūst arvien labāki un izcilāki, pauda Lūkina.

LNSO sezonas garumā piedāvās ļoti daudzpusīgas programmas ar dažādiem izpildītājiem. Daudzos koncertos varēs dzirdēt arī orķestra mūziķus solista ampluā. Krīzes periodam bija savi plusi un mīnusi, bet starp plusiem Lūkina min to, ka orķestra solistiem ir daudz vairāk iespēju sevi parādīt. Jaunajā sezonā būs dažādi diriģenti, arī tādi, kas ir mūsu publikai labi pazīstami, piemēram, kādreizējais LNSO mākslinieciskais vadītājs Olari Eltss, mūsdienu mūzikas Latvijā visspilgtākais interprets Normunds Šnē, LNO galvenais diriģents Modests Pitrens. Būs arī divi mūsu jaunie latviešu diriģenti, kuri diriģēs valsts svētku programmu – Jānis Liepiņš un Guntis Kuzma, kurš pats ir arī orķestra klarnešu grupas koncertmeistars.

Interesants koncerts būs oktobrī Frankfurtē, kur orķestris uzstāsies kopā ar izcilo vijolnieci Baibu Skridi, ar ārkārtīgi interesanto pianistu Reini Zariņu, kurš pastāvīgi dzīvo Londonā un koncertē arī daudz Latvijā, bet diriģents būs Ainārs Rubiķis – viens no mūsu jaunās paaudzes diriģentiem, kuru pēdējā laikā esam mazāk dzirdējuši, jo viņš pastāvīgi strādā Novosibirskā. “Būs arī koncerti bērniem, kas ir brīnišķīga tradīcija, jo, ja mēs neaudzināsim jaunos klausītājus, tad mums labi neklāsies. Koncerti bērniem ir ļoti populāri un ir iemantojuši publikas uzticību gan krievu, gan latviešu auditorijas vidū. Tāpat būs arī paredzēti tradicionālie kamermūzikas koncerti visas sezonas garumā,” norādīja LNSO valdes locekle.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+