×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
2. septembris, 2014
Drukāt

Okupācijas muzeja rekonstrukciju varētu sākt nākamā gada pirmajā pusē (5)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Vakar Okupācijas muzejā (OM) pazīstamais arhitekts Gunārs Birkerts ar akciju sabiedrības “Valsts nekustamie īpašumi” pārstāvjiem, arhitektiem un muzeja vadību apsprieda muzeja ēkas rekonstrukciju un piebūves – “Nākotnes nama” – projekta detaļas. Iespējams, piebūves celtniecībā izmantos gaišo marmoru no Somijas. Attēlā: OM saimniecības daļas vadītājs Artūrs Mekšs (pirmais no labās), G. Birkerts, OM biedrības valdes priekšsēdētājs Valters Nollendorfs un arhitekts Edvīns Vecumnieks pie “Nākotnes nama” aprišu projekta.

Jau 2001. gadā Gaismas pils autors, arhitekts Gunārs Birkerts Okupācijas muzejam dāvināja projektu, kurā iecerēts melnajai OM ēkai piebūvēt baltu pagarinājumu ar noslēdzošu stikla sienu. Šīs pārveides arhitekts apraksta kā metaforu: no tumšās pagātnes uz gaišo tagadni un apskaidroto nākotni.

Pēc autora ieceres, “Nākotnes nama” celšanā jāizmanto Latvijas būvmateriāli. Taču izrādās, ka ēkas apšuvumam vajadzīgās gaišās plāksnes 1 x 2 metru lielumā Latvijā nav atrodamas piemērota materiāla trūkuma dēļ. Tāpēc varianti būtu – dolomīts no Sāmsalas, travertīns no Itālijas vai gaišais marmors no Somijas. “Ja materiālu meklējumos iet ārpus Latvijas, tad granīts izklausās ļoti labi,” vērtēja G. Birkerts. Veselības stāvokļa dēļ viņš atteicies no savām autortiesībām “Nākotnes nama” tapšanā, taču kolēģus konsultēs.

“Nākotnes nama” plānošana sākās 2004. gada beigās. 2008. gadā bija apstiprināts skiču projekts, kam bija jākalpo par pamatu tehniskā projekta un konstrukcijas plānu izstrādei. Bija iecerēts jau līdz 2015. gada nogalei pabeigt Okupācijas muzeja rekonstrukciju, uzcelt piebūvi un izveidot padomju okupācijas upuru piemiņas memoriālu “Vēstures taktīla”. Taču akciju sabiedrības “Valsts nekustamie īpašumi” (“VNĪ”) realizētais projekts aizkavējies. Šogad nācās lauzt līgumu ar SIA “Būvprojektu vadība”, kas avansu gan bija saņēmusi, taču tā arī netika iesniegusi muzeja rekonstrukcijas tehnisko projektu, stāsta “VNĪ” būvniecības projektu vadītājs Aivars Mirkšs. Tagad “VNĪ” ir vienošanās ar Inta Pujāta arhitektu biroju “5.IELA”, kurš šajā projektā no apakšuzņēmēja ir kļuvis par ģenerāluzņēmēju. Tā kā OM atrodas tuvu Melngalvju namam – Valsts prezidenta Andra Bērziņa tagadējai darba vietai –, OM būvniecības darbu sākšanai ir jāsaņem saskaņojums no Valsts prezidenta kancelejas. Ja šī atļauja tiks iegūta, muzeja rekonstrukciju un piebūves celtniecību varētu sākt nākamā gada pirmajā pusē. Ja ne, tad 2015. gada beigās, kad jābūt pabeigtai Valsts prezidenta pilij un pirmajai amatpersonai atkal būs darba vieta tur.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Pasakiet Birkertam,ka tas “”N’akotnes z’arks””ir lieks un R’igai ir sve’s’kermenis ar visiem trim stre’l’kiem ,kas muguras kopa sa’bazu’si,j…Aizv’akt v’estures m’eslain’e.Pietiek ar Kara Muzeju Pulverton’i un St’ura m’aju.

  2. A varbūt pielikt invalīdam pie pensijas,tk/ tas āmīšu birkerts ar savu kluci pārdaugavā kapā miljomus

    nepaņems !!!! Ko jūs steidzaties sev kapakmeņus uzstādīt – un kurš no jums līdz 100 gadei cer novilkt ???

  3. A varbūt pielikt invalīdam pie pensijas,tk/ tas āmīšu birkerts ar savu kluci pārdaugavā kapā miljomus nepaņems !!!!

  4. Melnā ēka ir jānojauc! Okupācijas muzejam īstā vieta ir Stabu un Brīvības ielu stūrī.

  5. Vajag pasteigties – galu galā nākamgad augustā aprit 100 gadi kopš tika izveidoti Latviešu strēlnieku bataljoni (pulki).

Draugiem Facebook Twitter Google+