Dabā
Medības

Dārgāku vai lētāku? Lukturu izvēles kritēriji0

Foto: Linda Dombrovska

Tāpat kā ar jebkuru preču grupu, arī ar lukturiem ir tā – nopērkami tādi, kas maksā piecus eiro, un tādi, kuru cena ir teju 100 eiro. Kabatas lukturītis medībās reizumis ir ļoti svarīgs, tādēļ šī cenu atšķirība var mulsināt, un kāds teiks – man pietiek arī ar lukturi, kura cena ir desmit eiro, gaisma tak tāda pati! Ar ko atšķiras lētais lukturis no dārgā, kādiem kritērijiem pievērst uzmanību, un kādi ir risinājumi? Aplūkojam dažādus lukturus dažādām vajadzībām.

Ar ko atšķiras dārgais no lētā
Ne tikai ar cenu. Ir jāpievērš uzmanība vairākiem kritērijiem. Lukturis ir lādējams vai tam nepieciešamas baterijas. Arvien vairāk ražotāju piedāvā arvien vairāk lukturu, kuri ir lādējami. Arī šim risinājumam ir savi mīnusi, bet no ekonomikas viedokļa – ērtāk lukturi ir uzlādēt, nevis mūžīgi mainīt baterijas. Mūsu uzmanības centrā ir trīs dažādu kategoriju kabatas lukturīši.

Philips SFL4010/10 kabatas lukturītis

Metālisks LED lukturis ar lieljaudas gaismas diodi – 0,5 W (45 LM) LED. Ūdensizturīgs, izturīgs pret triecieniem, LED lampiņa darbojas 50 000 stundu – ir ko salīdzināt ar standarta spuldzi! Cena ap 10 eiro, bija nopērkams jebkurā lielveikalā, nu tirdzniecībā vairs nav pieejams, bet noder, lai salīdzinātu lētu risinājumu ar dārgu. Nepieciešamas trīs AAA pirkstiņbaterijas.


Яркий Луч G20 Gryphon

Kompakts, viegls 600 lūmenu (LM) lukturis ar gaismas stara garumu 250 metri, maksimālo darbības laiku sešas stundas, ar oriģinālo lādējamo bateriju. Lādēšanas laiks apmēram divas stundas. Ar metālisku spoguļveida gaismas reflektoru, neplīstošs stikliņš, maināmi režīmi, pagriežot pašu korpusu. Noregulējams trīs pozīcijās: 100%, mirgojošs un 20% – 120 lūmenu stars. Garums 140 mm. Cena pirkšanas brīdī ap 100 eiro. Kalpojis kopš 2014. gada. Pamazām baterija sāk zaudēt savu jaudu.

Mactronic Black Eye 1100

Neliela izmēra 1100 LM lukturis ar gaismas stara garumu 245 metri, maksimālais darbības laiks 100 stundas, lādējams ar USB vadu. Lādēšanas laiks ap četrām stundām. Lukturim ir stingrs fiksators, ar ko to var piestiprināt pie jostas, kā arī maciņš. Papildus komplektā lādēšanas vads. Pēdējo iestatījumu atmiņa, baterijas jaudas indikators, kā arī lādēšanas apjoma indikators. Vairāki režīmi: 100% (1100 LM) – darbības laiks 2 h, 60% (600 LM) – darbības laiks 3 h, 20% (200 LM) – darbības laiks 30 h, 2% (15 LM) – darbības laiks 100 h, mirgojošais režīms ar darbības laiku 1 h 30 min. Režīmi regulējami ar atsevišķu pogu uz korpusa. Garums 142 mm, svars 124 g. Izmantots vienu sezonu, cena ap 75 eiro, pirkts no Tehnoturg.ee.

Funkciju salīdzinājums

Ērtāk ir lukturi lādēt ar parasto USB vadu, kāds ir Black Eye, jo šādu vadu var aizņemties no jebkura, tāpat arī lukturi var efektīvi uzlādēt mašīnā, visticamāk, arī no bateriju bankas. Ir arī moderno tehnoloģiju lukturi, kas paši kalpo kā bateriju banka. Lukturītis, kam nepieciešamas baterijas, ir arī ērts, tikai vienmēr jāatceras, ka baterijas ir jānopērk, kas nozīmē regulārus papildu izdevumus tik ilgi, kamēr lukturis ir jāizmanto. Šajā ziņā Яркий Луч ir visneērtākais, jo tā baterijas lādēšanai ir nepieciešams speciāls lādētājs, ko var pieslēgt pie rozetes mājās. Lai lādētu mašīnā, vajadzīga īpaša pāreja. Ja lādētājs aizmirsies mājās vai arī ja lukturis nav uzlādēts, to var no somas nemaz neņemt ārā.Ja salīdzina Яркий Луч un Mactronic, par spīti tam, ka pirmā gaismas stars esot 250 m, kas ir par pieciem metriem vairāk nekā Mactronic specifikācijās norādīts, tomēr praksē otrais apliecina labākus rādītājus.

Kūlis Black Eye ir savāktāks, precīzāks un ne tik izplūdis kā Яркий Луч lukturītim. Pēc izskata Яркий Луч un Mactronic izskatās ļoti līdzīgi. Atšķirība ir tajā, ka vienam ir speciāls āķis, aiz kura lukturi var piestiprināt pie jostas, kas ir vērā ņemams pluss. Tāpat arī Black Eye luktura spilgtuma regulēšanas funkcija ir daudz ērtāka nekā krievu ražojumam, jo pietiek ar vienu pogu, ko ērti piespiest ar īkšķi. Poga gan ir neliela, un ar cimdiem to, visticamāk, būs grūti atrast, bet šis risinājums ir daudz vieglāks nekā luktura priekšējās daļas grozīšana. Lai pagrieztu, vajag divas rokas, un, ja vienā rokā ir suņa siksna vai ierocis, tad gaismas stara regulācija Яркий Луч ir gandrīz neiespējama. Ja abus dārgākos lukturus salīdzina ar lētāko, tad par 10 eiro tiek nodrošināts absolūtais minimums bez jebkādām papildu iespējām. Nav gaismas stara lieluma regulācijas, tāpat arī pats gaismas stars nodrošinās iespēju saskatīt taciņu dažu metru attālumā no sevis.

Mazais lukturītis nenodrošina plašākas novērošanas iespējas. Ja runājam par lukturi mednieka somā, tad liela nozīme ir arī svaram, lai nebūtu jānēsā līdzi pārāk smagas lietas. No mednieka viedokļa arī lukturu krāsa patiesībā ir liels mīnuss, jo melno lukturi ļoti viegli var pazaudēt, ja tas tumsā neieslēgts nokritis zemē. Prasītos, lai lukturīši ir spilgtākā krāsa, tad tos nebūtu tik viegli pazaudēt.

Lukturi citām vajadzībām
Universāla lietojuma gaismeklis – Würth servisa lukturis ErgolightŠis ir īpašs multifunkcionāls lukturis, kas paredz iespēju skatīties gan tālumā, gan izgaismot darba vietu vai telti. Izturīgs pret ūdeni, pamatnē ar magnētu, ar regulējamu leņķi, kad lukturis nostiprināts, ar LED spuldzēm, diviem āķiem, lai to varētu piestiprināt, cilpas rokai, kā arī jostas fiksācijai. Gaismas plūsma 70 LM, lādēšanas laiks apmēram četrarpus stundu, darbības laiks ap septiņām stundām. Cena ap 35 eiro, bet kalpos ilgi. Var izmantot, lai medījumu atrastu, pēc tam – lai izgaismotu vietu, kur tas tiek apstrādāts, ja, piemēram, pie medniekmājas nav gaisma avota. Šis ir veidots kā servisa lukturis, bet noderēs arī medībām.

Kempingam Mactronic ACL0021 WARLOCK

Ļoti ērts un funkcionāls risinājums, ja vajadzīga gaisma teltī, pie medniekmājas, ja nav elektrības, piknika laikā, jebkur mežā. Lukturis ir gana spēcīgs – 420 LM, bet gaismas kūlis nav radīts, lai kaut ko vērotu tālumā, bet gan lai nodrošinātu gaismu konkrētā telpā vai vietā. Lādējams ar USB kabeli, ar dažādiem gaismas režīmiem, sākot ar spilgtu, beidzot ar blāvu, tāpat ir arī mirgojošās gaismas režīms, ko izmantot, ja nepieciešama palīdzība. Maksimālā režīmā lukturis darbosies septiņas stundas – pēc ražotāja specifikācijām. Tāpat lukturim ir āķīši, ar kuriem to var kaut kur piekārt vai piestiprināt, piemēram, pie telts griestiem. Lukturi ir ērti ielikt somā vai glabāt automašīnā – svars 315 grami. Nederēs, lai spīdinātu gaismu tālumā, bet tas nav šī luktura mērķis. Cena ap 60 eiro. Pirkts no tehnoturg.ee.

Vairāķ lasiet žurnāla “Medības” oktobra numurā

LA.lv