Foto – Shutterstock

Kādu lukturīti labāk izvēlēties, dodoties mājup? 0

Ja no darbavietas nākas iziet tumsā, jāpadomā, kā mājupceļu padarīt gaišāku un drošāku. Lielākoties vienīgā izeja ir kabatas lukturīši, bet kuru labāk izvēlēties?

Reklāma
Reklāma

Izvēle ir liela

VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Lasīt citas ziņas

Kā jebkura prece, arī lukturu veidi ir vairāki. Uz pieres liekamie, mazie kabatās nēsājamie, garie rokas, kempinga, meklēšanas gaismekļi ar lielu atstarotāju, arī pavisam mazie breloka lukturīši. Taču ar pēdējiem nesanāks apgaismot ceļu – tos labāk izmantot, lasot grāmatas vai naktī aiz­ejot līdz tualetei. Kempinga lukturi vairāk domāti, lai pakārtu pie telts vietām, jo tie gaismu izstaro plašā laukā, nevis koncentrētu staru.

Jaudīgākie lukturi, kurus kabatā ielikt būs grūti, ir meklēšanas starmeši (nejaukt ar mazajiem būvniecības prožektoriem), kurus izmanto gan zvejā, gan medībās, gan citiem nolūkiem. Tādam starmetim būtu jābūt katrā lauku sētā, ņemot vērā, ka tas staru raida pat vairāku simtu metru attālumā, tie palīdzēs vairākos darbos, kā arī ir gan trieciena, gan mitruma izturīgi. Jāņem vērā, ka šie lukturi ir lieli un diezgan smagi, taču kaut kur vieta lielajai, vairākkārt lādējamajai baterijai jāatrod. Turklāt šāds lukturis ir gana ekonomisks – vienu bateriju var uzlādēt vairākus simtus reižu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Garenie rokas lukturi ir tie, kas iekrīt prātā, izdzirdot vārdu «lukturis». Rokas starmeši variē no ļoti jaudīgiem un kvalitatīviem līdz lētākiem plastmasas variantiem ar vāju gaismas staru. Vislabāk, ja lukturis ir ar LED spuldzēm vai diodēm – tās ir ekonomiskākās un drošākās, jo nesakarst. Tagad modē ir gaismas diodes, kas ātri izkonkurējušas kvēlspuldzes un halogēn­spuldzes, kas ātri izdeg, līdz ar to nāksies kabatā turēt rezerves spuldzīti. Tāpat tām ir “jāuzsilst”, kamēr gaismas diodes var degt dienām un maksimālo gaismas jaudu raida uzreiz pēc ieslēgšanas. Jāpievērš gan uzmanība, cik šāds lukturis ir jaudīgs – lukturis ir nevērtīgs, ja zem kājām neko nevar redzēt.

Interesants un ļoti ērts variants ir ap galvu liekamie pieres lukturīši, kas ir viegli un mazi, taču nebūt ne vāji, ja tiek iegādāts pienācīgas kvalitātes gaismeklis. Ja dodaties uz mājām, abās rokās nesot smagus iepirkuma maisus, pieres lukturis būs kā īsts glābiņš. Šos gaismekļus iecienījuši riteņbraucēji, kuriem adrenalīnu tīk gūt nakts braucienos. Galvas lukturi visbiežāk ir ar gaismas diodēm.

Gan garos rokas lukturus, gan mazos darbina parastās AA vai AAA baterijas, taču garajiem rokas lukturiem bieži vajadzīgas arī lielās D vai CR izmēra baterijas.

Labāk dārgāku, bet uzticamāku

Būvmateriālu veikalos vai veikalos, kuros var atrast visu, lielākoties tiek pārdoti lētā gala lukturīši, kas turas cenu kategorijā ap 5 eiro, bet lielie medību lukturi – ap 20 eiro. Neieteiktu mēģināt pirkt lētos gaismekļus, kas ātri vien pievils, turklāt nedos pietiekami daudz gaismas. Tie arī veidoti no lētas un neizturīgas plastmasas. Labāk ņemt dārgāku ierīci no alumīnija vai izturīgākas plastmasas – kalpos krietni labāk un ilgtermiņā atmaksāsies. Ja lukturis vēl ir ūdens un triecienizturīgs, kā arī apklāts ar gumijas kārtu, lai neslīdētu, – lieliski.

Veikalā, kuru apciemoju es, bija pārstāvētas dažādas firmas – “Emos”, “Grundig”, “Redcliffs”, “Camelion”, “Arcas”, “Osram”, “Energizer” un daudzas citas. Apskatīšu vidējā līmeņa gaismekļus, nevis pašus lētākos.

“Osram” ražojums veidots no plastmasas un vietām apstrādāts ar gumiju labākai turēšanai. Nav tā spēcīgākā gaisma, un ir samērā augsta cena, taču šis modelis ērts un neliels – kabatā ietilps. Otrs rokas lukturis ir 5 vatu “Arcas”, kas ir tikai nedaudz dārgāks par “Osram”, taču ir krietni jaudīgāks un labāks lukturis. Izstarotā gaisma ir tiešām spoža, ko rada viena “Cree” LED spuldze. Lukturis gan ir pasmags un diezgan garš, bet veidots no alumīnija – tātad uzticamāks. Trešais rokas lukturis ir “Energizer”, kas ir speciāli domāts celtniekiem būvdarbos – nespīd tālu, taču konkrētu objektu apspīd labi.

Reklāma
Reklāma

Meklēšanas lukturu kategorijā viens ir izteikti dārgāks par otru, un to arī var just. “Emos” darbina svina akumulators, un skaidrs, ka tas izkonkurē “Camelion FL 9LED” divas AA baterijas, kaut gan jāteic, ka savai cenai “Camelion” ir pietiekami labs aparāts. “Emos” meklēšanas lukturis arī bija jaudīgākais no apskatītajiem, taču līdzi nešanai tas nav pats ērtākais un vieglākais aparāts – būs jānēsā somā. Lieliski, ka tā svina akumulators ir vairākkārt lādējams.

No apskatītajiem labāko iespaidu radīja spožākie un jaudīgākie – “Emos” un 5 vatu “Arcas”, taču tie nav ērtākie līdzi ņemšanai. Ja jāveic īss ceļa posms, roka diez vai nogurs, taču, ja jāiet garš gabals, tad ieteiktu izvēlēties labas kvalitātes galvas lukturīti, kas nav smags, neaizņems rokas un to LED diodes dos ļoti labu gaismu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.