×
Mobilā versija
+10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
9. janvāris, 2015
Drukāt

Lūst un izkrīt mati… Kāds varētu būt iemesls?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Ķemmējot matus, ievēroju, ka dažās vietās tie ir gluži kā ar šķērēm izcirpti. Uz galvas izveidojas nelieli laukumiņi, kur mati ir daudz īsāki par pārējiem. Kāds tam var būt iemesls?” Anna Saldus novadā

Tā iemesls varētu būt sēnīšu infekcija – trihofītija (cirpējēde) vai mikrosporija (kailā ēde). Tās ir lipīgas sēnīšu infekcijas slimības, ko ierosina dažādi trihofīti vai mikrosporijas. Šīs sēnītes bojā matu stiebra struktūru, tādēļ tie bojātajā vietā nolūst un galvas matainajā daļā veidojas apaļi perēkļi ar divu trīs milimetru augstumā aplūzušiem matiem un ādas lobīšanos, kas izskatās līdzīga blaugznām. Visbiežāk ar šīm sēnītēm inficējas, apmeklējot baseinu, pirti, sporta zāli, lietojot inficēta cilvēka ķemmi vai nonākot kontaktā ar slimiem dzīvniekiem, piemēram, suņiem vai kaķiem.

Šādus laukumus, kur mati ir daudz īsāki par pārējiem, var radīt arī plankumainā plikgalvība – pēkšņa matu izkrišana dažās galvas vietās. Parasti matu izkrišanas vietas veido apaļas formas, monētas lieluma laukumus. Tā iemesls ir autoimūna slimība, kad imūnās sistēmas šūnas sāk pastiprināti izstrādāt antivielas pret organisma audiem, šajā gadījumā pret matu šūnām – melanocītiem un keratinocītiem. Lielākajai daļai cilvēku mati attiecīgajās zonās pēc trim četriem mēnešiem ataug paši no sevis.

Izlūzušu matu laukumi var veidoties arī trihotilomānijas gadījumā. Tas ir ieradums virpināt matus, it īpaši stresa situācijās. Ļoti bieži cilvēki to dara neapzināti un par šādu ieradumu pat nenojauš.

Mati var lūzt arī pēc neveiksmīgas krāsošanas vai ilgviļņu likšanas.

Lai precīzi noteiktu matu lūšanas iemeslus, ieteicams vērsties pie dermatologa vai matu veselības speciālista – trihologa.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+