×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
7. augusts, 2015
Drukāt

Lustrācijai Saeimā niecīgs atbalsts (14)

Foto-LETAFoto-LETA

Saeimas deputāti Mārtiņš Bondars (no labās), Arturs Kaimiņš, Raimonds Bergmanis un Valdis Skujiņš.

Latvijas Reģionu apvienība (LRA) gatavojas Saeimā iesniegt likumprojektu par bijušo Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu lustrāciju, tomēr maz ticams, ka šis piedāvājums gūs deputātu vairākuma atbalstu.

Deputātes Ingas Bites sagatavotie priekšlikumi paredz bijušiem VDK aģentiem dot iespēju atzīties līdz 2016. gada beigām, norādot, gan ko viņi darījuši, gan kādos apstākļos tikuši savervēti. Tādā gadījumā viņu vārdi tiktu publiskoti ne agrāk kā piecus gadus pēc viņu aiziešanas mūžībā. Pārējo aģentu vārdi varētu tikt atklāti, saskaņojot to ar VDK zinātniskās izpētes komisijas darba gaitu.

Atbalstu šim priekšlikumam Bite pagaidām esot saņēmusi no saviem kolēģiem LRA frakcijā, arī no Nacionālās apvienības (NA) saņemti atbalstoši signāli, kaut oficiālu lēmumu nacionāļi nav pieņēmuši. “Vispirms vajadzētu iepazīties ar konkrētu likumprojektu, bet idejas līmenī lustrācija ir atbalstāma, jo atklātība un skaidrība šajās lietās ir ļoti nepieciešama. Turklāt lustrācija ne tikai ļautu bijušajiem čekistiem atbrīvot sirdsapziņu, bet arī varētu palīdzēt VDK dokumentu zinātniskās izpētes komisijas darbā, sniedzot papildu faktus, ļaujot salīdzināt dažādas liecības,” uzskata Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA). Vienlaikus gan viņa uzsvēra, ka šobrīd pats galvenais ir, lai pēc ministriju “gumijas stiepšanas” gada garumā izpētes komisija beidzot varētu sākt pilnvērtīgi strādāt.

Tomēr no pārējiem Saeimā pārstāvētajiem spēkiem saņemtie viedokļi lielākoties ir skeptiski. “Prātīgākais būtu bijis uzreiz deviņdesmitajos visu kartotēku publiskot. Šodien tas izdarāms daudz grūtāk, un arī šādā lustrācijas ceļā var nejauši nodarīt vairāk ļaunuma nekā labuma. Turklāt, zinot, kā čeka strādāja, šaubos, vai tur palikuši īstie aģentu vārdi,” sprieda ZZS frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis. Savukārt Lolita Čigāne (“Vienotība”) pauda bažas, vai patiešām izdosies saglabāt vaļsirdīgi atzinušos personu anonimitāti. “Šeit var sanākt situācija, ka cietīs cilvēki, kuriem sirdsapziņa runā skaļāk, bet tie, kas par vēl lielākiem pagātnes grēkiem manīgi klusēs, izkļūs sveikā,” bažījās deputāte. Līdzīgas bažas paudusi arī “No sirds Latvijai” līdere Inguna Sudraba. Ne mazāk skeptisks ir frakcijas “Saskaņa” pārstāvis Valērijs Agešins: “Mēs ar kolēģiem par to vēl diskutēsim, bet domāju, ka praktiskā nozīme šādam likumprojektam robežojas ar nulli. Daudz prātīgāk būtu publiskot visu maisu saturu, ko mūsu frakcija arī piedāvāja, bet vairākums diemžēl to noraidīja.”

Līdzīgus grozījumus I. Bite bija sagatavojusi arī 11. Saeimas laikā, bet toreiz deputātu vairākums tos noraidīja, atrunājoties, ka bijušo aģentu atzīšanās būtu bez juridiskām sekām. “Es uzskatu, ka morālas, sirdsapziņas un vēstures sakārtošanas lietas ir svarīgas, pat ja normai tiešām nebūtu juridiskas lomas,” skaidroja I. Bite. Atkārtoti iesniegt šos grozījumus deputāti pamudinājusi inteliģences vēstule ar aicinājumu Saeimai pieņemt lustrācijas likumu, lai savulaik VDK savervētie cilvēki varētu brīvprātīgi atzīt sadarbības faktu, liecināt par apstākļiem, kādos sadarbība notika, un morāli attīrīties. Vēstuli parakstījusi Lidija Lasmane-Doroņina, Dagmāra Beitnere-Le Galla, Knuts Skujenieks, Iveta Šimkus, Skaidrīte Lasmane, Pāvils Brūvers, Liāna Langa, Rudīte Kalpiņa un Mārtiņš Mintaurs. Tajā norādīts, ka 25 gadus pēc Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas joprojām nav notikusi ne juridiska, ne morāla okupācijas seku un kolaborācijas izvērtēšana. Nodevēji nav atzinuši savus noziedzīgos nodarījumus, nav saņēmuši nosodījumu, bet upuri – gandarījumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. “ļautu bijušajiem čekistiem atbrīvot sirdsapziņu”
  Čekisti un sirdsapziņa… :)))))

 2. Ko darīsiet ar pārējiem trim LPSR teritorijā bijušajiem PSRS specdienestiem?

 3. Deputāti, kuriem nav ko teikt – nesteidzieties ar maisu atvēršanu. Jo, ko jūs tad darīsiet, kad tie maisi būs atvērti? Ar ko piepildīsiet tukšumu?

 4. Nav pat mazako saubu, ka valdosie jau sevi nenodos un nekads Lustracijas likums mums nespid.
  Iemesls vienkarss – te joprojam valda komunistu/ cekistu turpinataji, tatad mums vel nav neatkaribas, tikai to uztureta tas skietamiba, lai tautai izliktos tas ka nav, bet pec ka ta tiecas.
  Ukraina so problemu atrisinaja Maidans….

 5. Kas viss tik netiek izdomāts lai to lustrāciju nobeigtu pašā saknē. Tiek radīta speciāla izpētes komisija no vēsturniekiem lai tos papīrus izpētītu, bet ne publicētu. Tie jau nu sevišķi nesteigsies, bet ar to vēl nepietiek Veselu gadu muļļājas un nevar izlemt kam tad to komiteju piespēlēt un pagaidām izlemts ka par tās darbu būs atbildīga IM, kurai jau ir pieredze pāraudzināt sablēņojušos puikas. Pašu to komisiju ar nevar pielasīt jo kandidātiem ir dažādas vainas – domājams ka tur bez čekas pielaidēm nav ko meklēt. Un ne viens no kompartijas cilvēkiem arī sevi pie vainas nesaskata -ne Bērziņš ne Peters ne kāds cits un vienīgi Andrejevs ir tautai atvainojies par savu nostāju, bet tāpēc jau arī tagad nav ne dzirdams ne manāms. Un velti cerēt, ka šie aģenti labrātīgi atzīs savu sadarbību ar čeku. Un tad vēl tos vainīgo vārdus publicēs tikai 5 gadus pēc viņu nāves. Tur jau pat zirgam jāsmejas par tādu bardzību. Un tāpēc jau Saeima un valdība dara visu, lai žurkas tos papīrus sagrauž.

 6. Lustrācija jeb svini’ga atti’ri’s’ana’s caur vainas izpirks’anas upuri ( izli’dzinas’ana’s ) ar tauties’iem, kuri cietus’i, ir vitali nepiecies’ama visas tautas koppasta’ve’s’anai. Jautajums ir tik svarigs, ka prasa visas tautas izlems’anu. Būtu jāvāc paraksti visas tautas nobalsos’anai!!! Saeima ir sevi diskreditejusi! Ja jau raksta autoram nav ticibas jau otrreiz Saeima’ virzita’ likuma pien,ems’anai pec aptaujato deputatu viedokl,u uzklausis’anas, tad jaiesaistas visai tautai!

 7. Zvirbulis jau ielicis rakstu ar zīmīgu nosaukumu, ka lustrācijai Saeimā esot niecīgs atbalsts. Kā tad tu zini, kāds būs atbalsts, ka jau izdari šādus secinājumus? Pēc “viena tante teica” scenārija, vai ? Varbūt pats esi tajā kartotekā? Šādā veidā arī tiek rakts kaps lustrācijas likumam, noskaņojot sabiedrisko domu “pret”!

 8. Kurie tad ir tie “bijušie VDK aģenti” un kurie tie -“pārejie VDK aģenti”? To jāsaprot kā humoru? (sk. otro rindkopu). Kā runā pašā VDK: nemēdz būt bijušo VDK aģentus. Tāpēc arī nav atbalsta Saeimā. Ja būtu švaki nervi, varētu nošauties, vērojot, šo spektakli, proti, uz kādiām māla kāiņām turās mūsu “būdiņa”.

 9. …sis valsts pilsoni, es ludzu paskatieties uz siem trim atpazistamiem gimiem, kas dzivo uz musu rekina: Bergmanis – tads, ka ar miltu maisu dabujis pa purnu nu doma, ka nu es tads nekads vadisu Aizsardzibas ministriju; nakamais persons sez un nirdz par visu, kas tur notiek un ik pa bridim registre “sviestu” par notiekoso sedes…; …ak, un tas jampamps, kas sedeja Krajbanka un laika notinas, la nebutu atbildigs par lielo aferu nu sez Saeima…!!

 10. …un turpinas valsts izzagsana muldot par neko !! vai tiesam cilvekiem par savu tuksumu nav bail no DIEVA… Kada tur lustracija, ja tas nav noticis vismaz 10 gadus atpakal… Tas ir sis valsts cilveku, kas nonakusi pie deputata kartes – nihilisms.

  • “pirms desmit gadiem”, Aleksandr, pie mums latviešiem pakaļā nemēdz nekas notikt. Laiks jau to iegaumēt. Kas attiecās uz VDK, tad tur patiešām lieliem soļiem soļo “atpakaļ”.

 11. Nobijuišies!

 12. Nav ko čammāties un spriedelēt. Vajag pieņemt stingru lustrācijas likumu, dot laiku katram pašam izkratīt sirdi, bet, kad termiņš iztecējis, publicēt visu, kas tajā maisā iekšā. Lai pēc tam katrs tiek ar sevi galā. Kāpēc mums tagad jādrebinās katra čekista dēļ? Ka tik nu kādu neaizvainojam… Zinām taču, ka starp viņiem nav bijušo. Viņi ir – vai nu ierindā, vai miruši.
  Jau 25 gadus viņi te ierindā vada un valda. Pietiek!

 13. ”Latvijas Reģionu apvienība (LRA) gatavojas Saeimā iesniegt likumprojektu par bijušo Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu lustrāciju, tomēr maz ticams, ka šis piedāvājums gūs deputātu vairākuma atbalstu.”
  Jā ies nu par sevi, draugiem tā balsot. Tāpēc jau ir tik dīvaina Saeimas uzvedība, kad aģentam tiek uzdots…pašam ar draugu palidzību…Tad KANTORIS ZAUDĒS IESPĒJU KAUT KO VALSTĪ VADĪT…

Draugiem Facebook Twitter Google+