×
Mobilā versija
Brīdinājums +20°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
5. decembris, 2016
Drukāt

Luterāņi no Rīgas domes saņems 372 000 eiro (2)

Dārzu un parku ansamblis "Lielie kapi", kurus šķērso Senču iela.Dārzu un parku ansamblis "Lielie kapi", kurus šķērso Senču iela.

Foto - LETA

Rīgas dome no Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) par 372 000 eiro atpirks Lielos kapus, žurnālistiem pastāstīja Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks (GKR).

Šodien Rīgas domes Sabiedrības vajadzībām nepieciešamo nekustamo īpašumu atsavināšanas komisijas slēgtā sēde izskatīja jautājumu par Lielo kapu teritorijas atlīdzības noteikšanu un atpirkšanu no LELB. Sēdē piedalījās komisijas locekļi, kā arī LELB virsvaldes sekretārs Romāns Ganiņš.

Komisijas locekļi vienojušies, ka 26 hektārus lielo teritoriju atpirks par aptuveni 372 000 eiro, kas ir tirgus vērtība. Turklāt LELB tiks rezervēts īpašums 4000 kvadrātmetru izmērā Imantā dievnamu būvniecībai. Lēmums tālāk tiks virzīts Rīgas domei apstiprināšanai.

Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs (GKR) pastāstīja, ka atsevišķi zemes gabali, kas atrodas zem divām baznīcu ēkām Lielo kapu teritorijā un zem atsevišķām būvēm Klusajā ielā, tiks nodalīti un paliks LELB īpašumā. Tas tiks darīts, lai neveidotos dalīts īpašums Rīgas domei un LELB.

Viņš pauda, ka Lielo kapu īpašums tiks atpirkts par 1,52 eiro kvadrātmetrā. Tas dos iespēju Rīgai daļu no summas samaksāt jau gada sākumā. Savukārt atlikušo summu dome samaksās tad, kad būs veikta trīs atsevišķo zemes gabalu atdalīšana.

Īpašumu departamenta direktors pastāstīja, ka īpašuma vērtība ir aptuveni 370 000 eiro, kas par apmēram 30 000 eiro pārsniedz kadastrālo vērtību. Viņš arī pauda, ka vairākus gadus atpakaļ Lielo kapu teritorijas kadastrālā vērtība bija vairāki miljoni eiro un tik daudz pašvaldība nevarēja tērēt.

Rīgas dome iesniegumu no LELB saņēmusi vasarā, bet uzreiz darījumu nevarējusi veikt dēļ baznīcai piederošajām ēkām, kuras atrodas uz zemesgabaliem, kas ir jāatdala no kopējās īpašuma teritorijas.

Burovs pastāstīja, ka LELB tiks rezervēts īpašums Imantā – attiecīgais īpašums ir 4000 kvadrātmetru liels, tomēr konkrēti cik no tā atvēlēs baznīcai lems tad, kad tiks saņemti konkrēti būvniecības priekšlikumi no LELB. Vēl nav izlemts, vai minēto zemesgabalu baznīca varēs iegūt savā īpašumā maiņas ceļā vai varēs izmantot, nomājot no pašvaldība.

Arī Ameriks piebilda, ka īpašums tiek rezervēts dievnama celtniecībai, bet netiks uzdāvināts LELB. Luterāņu baznīcai tiks piedāvāta iespēja īpašumu pirkt, iegūt maiņas ceļā vai nomāt.
Domes priekšsēdētāja vietnieks pauda, ka Īpašuma departaments, Rīgas pieminekļu aģentūra un SIA “Rīgas meži” parakstīs trīspusēju vienošanos par īpašuma apsaimniekošanu un uzraudzību. Tā paredzēs, ka Lielie kapi būs Īpašuma departamenta valdījumā, “Rīgas meži” uzkops teritoriju, bet pieminekļu aģentūra sadarbībā ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju (VKPAI) atbildēs par Lielo kapu teritorijā esošajiem kultūras pieminekļiem.

Viņš arī norādīja, ka Lielo kapu teritoriju paredzēts sakopt līdz Latvijas simtgadei. Lai to izdarītu pieminekļu aģentūra veiks vēsturisko pieminekļu izpēti un attīstīs vēsturisko vērtību saglabāšanu. Viņš uzsvēra, ka Lielie kapi tuvāko divu līdz trīs gadu laikā tiks sakopti un tiks atjaunotas arī kapa vietas.

Jautāts, cik liels finansējums tiks atvēlēt Lielo kapu teritorijas uzturēšanai kārtībā, Ameriks pauda, ka tas tiks aprēķināts, ņemot vērā, cik “Rīgas meži” pašreiz tērē citu parku uzturēšanai. Pašreiz “Rīgas meži” kopj teritorijas aptuveni 100 hektāru apmērā. Par Lielo kapu uzkopšanu varētu tērēt vairāk nekā 100 000 eiro gadā, informēja Ameriks.

Viņš uzsvēra, ka Rīgas dome atradīs visus nepieciešamos līdzekļus Lielo kapu teritorijas sakopšanai.

Ganiņš pastāstīja, ka panāktā vienošanās ir labākais risinājums, kas atbilst visas sabiedrības interesēm, jo ar domes iespējām un līdzekļiem teritorija tiks uzturēta kārtībā.

Viņš arī norādīja, ka vienošanās ir ilgu gadu darba rezultāts, un citkārt sarunas par īpašumu maiņu vai atpirkšanu norit vēl ilgāk. Turklāt baznīca ir apmierināta ar panākto vienošanos.
Ganiņš uzsvēra, ka baznīcai nav svarīgi iegūt lielu naudas summu, bet gan panākt, ka Lielo kapu teritorija ir sakopta.

Jau ziņots, ka Rīgas dome līdz gada beigām no LELB atpirks Lielo kapu teritoriju, kā arī Jēkaba kapu teritoriju, aģentūrai LETA pastāstīja Burovs.

Turklāt nekustamo īpašumu plānots sadalīt, atsevišķi izdalot teritoriju zem divām baznīcu ēkām Jēkaba kapos un Lielajos kapos, kā arī zem atsevišķām būvēm Klusajā ielā. Burovs pastāstīja, ka VKPAI vadītājs Juris Dambis un Rīgas būvvaldes pārstāvji esot apsolījuši dot piekrišanu atsevišķu zemesgabalu izveidei zem šīm ēkām. Atdalītie zemesgabali paliktu LELB īpašumā.

Burovs uzsvēra, ka īpašuma sadalīšanas process varētu ilgt vairākus mēnešus, tāpēc patlaban ir plānots apstiprināt nevis visu platību, bet atpirkt kapu zemi, aprēķinot viena kvadrātmetra izmaksas. Kad būs izveidoti atsevišķie zemesgabali zem konkrētajām būvēm, būs zināma konkretizēta platība. Viņš arī norādīja, ka zemesgabali, kas paliks LELB īpašumā, tiks nodalīti tikai juridiski, tāpēc tas nebūs redzams.

Iepriekš tika runāts par to, ka Rīgas dome LELB varētu piedāvāt kādu citu teritoriju, piemēram, Imantā, kur baznīcai jau ir draudze un kur varētu būvēt jaunu dievnamu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Lētie Lielie kapi …

  2. RD nopirka līķus, incanti vai idejas un darījumu autori varēs naktī mierīgi gulēt?

Draugiem Facebook Twitter Google+