×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
19. aprīlis, 2018
Drukāt

Luterāņi vēlas, lai par jauniem bīskapiem paziņotu Valsts prezidenta kanceleja (12)

Foto - LETA/Edijs PālēnsFoto - LETA/Edijs Pālēns

Rīgas Doma baznīca.

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) darbību regulējošajā likumā, pie kura Saeima ceturtdien nolēma sākt darbu, rosināti vēl arī citi grozījumi, piemēram, nostiprināt liegumu bez atļaujas saņemšanas ierakstīt jebkuras sarunas ar baznīcas garīdzniekiem. Uzmanību arī piesaista 4. pantā piedāvātie grozījumi.

Likumprojekta autori rosina noteikt, ka Valsts prezidenta (VP) kanceleja, pamatojoties uz informāciju, ko Valsts prezidentam sniegusi LELB virsvalde par amatā ievēlētu bīskapu un paša bīskapa iesniegumu, izdevumā “Latvijas Vēstnesis” paziņo par bīskapa stāšanos amatā. Turklāt VP kanceleja paziņotu arī par bīskapa atcelšanu vai par personu, kas viņu aizvieto. Kanceleja šo informāciju sniegtu arī institūcijai, kas nodarbojas ar reliģisko organizāciju un to iestāžu reģistru.

Te rodas vairāki jautājumi. Vai ar šādu soli LELB vēlētos it kā paaugstināt savu statusu – ja jau par LELB bīskapu oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” paziņo Valsts prezidenta kanceleja, tad tas ir ne tikai kristītiem luterāņiem, bet visai sabiedrībai nozīmīgs notikums? Vai varbūt LELB vēlas daļu no pašai veicamām administratīvām funkcijām pārlikt uz Valsts prezidenta kancelejas pleciem? Kā tas atbilst Satversmes 99. pantam, ka baznīca ir atdalīta no valsts? Reliģiju pētnieku skaidrojumā šķirtības princips nozīmē, ka valsts un baznīca neko viena otras vietā nedara. Izņēmums ir tas, ka mācītājiem pēc laulību reģistrācijas baznīcā ļauts izdot laulības apliecības.

LELB pārstāvis Kaspars Upītis norāda, ka luterāņi tikai vēloties iekļaut likumā tādu pašu principu, kāds jau ir katoļiem Latvijas Republikas līgumā ar Svēto Krēslu. Līgumā teikts, ka tikai Svētajam Krēslam ir tiesības iecelt, pārcelt un atcelt no amata bīskapus. Bīskapa tituls tiek piešķirts tikai garīdzniekiem, kas ir Latvijas Republikas pilsoņi. Pirms paziņojuma publiskošanas par diecēzes bīskapa iecelšanu Svētais Krēsls neformāli un konfidenciāli informē par to Latvijas Republikas prezidentu. Valsts prezidenta kanceleja, balstoties uz šo informāciju un paša bīskapa iesniegumu, “Latvijas Vēstnesī” paziņo par bīskapa stāšanos amatā.

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa konstitucionālo tiesību padomnieks Jānis Pleps man apstiprināja, ka ir notikušas konsultācijas un “Valsts prezidentam nav iebildumu par paziņošanas procedūras ieviešanu attiecībā uz LELB, līdzīgi kā tas ir Romas katoļu baznīcai Latvijā šobrīd”.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Paskatāmies kompāniju, – kuri tad šo plānu izperējuši ? Imants Parādnieks,Gaidis Bērziņš,Jūlija Stepaņenko… vai tik jaunizceptais nacionālis Ringolds Balodis arī nebija likumprojekta iesniedzēju pulciņā…. Hosams Abu Meri vismaz tūlīt savu parakstu atsauca, tikko saprata, par ko ir runa. Kā komentārā augstāk Vanaga un LELB sakarā trāpīgi pieminēta zivs pūšana no galvas, tā vien gribas to pašu diemžēl attiecināt uz NA. Nebrīnīšos viņu listē arī Stepaņenko drīz ieraudzīt.
  Skumīgi, ka daudz lietotajam ” es mīlu Latviju,bet nemīlu valsti” nu jau pievienojies” es mīlu Dievu, bet nemīlu baznīcu” . Es kā luterānis apskaužu katoļus, ka viņiem ir tāds Stankēvičs ; mūsu Vanags tautā ne jau dēļ cieņas un mīlestības par Jastrebu tiek saukts.

 2. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Uzskatu, ka faktiskā visu tiesību pārmantotāja ir LELBĀL. Daļu mūsu mācītāju evakuēja, daļa paši emigrēja un tieši viņi bija tie, kas saglabāja mūsu baznīcas garu un tradīcijas. Latvijā okupantu terora un valsts politikas rezultātā notika tas, kas notika- daudzi mācītāji bija spiesti pieņemt tiem izvirzītos noteikumus, daudzus izsūtīja Sibīrijā, daudzus pāraudzināja čeka un bija arī “progresīvi” domājošie, kuri joprojām “sēž” čekas maisos.
  Pirmskara mācītāji ievēroja Lutera principus, tos, ko joprojām ievēro mūsējie ārpus Latvijas un arī amata brāļi Skandināvijā un Rietumeiropā. Vanags ir meties katoļu un pareizticīgo virzienā ar savu cietpaurību, tērpšanos pāvu spalvās un zeltā. Vai jūs redzat T. Grīnbergu, skandināvu, Amerikas luterāņu mācītājus zeltā? Tās ir ārējās pazīmes, bet tās atklāj liktenīgas novirzes no Lutera mācības un sekas ir situācija Latvijas baznīcā šodien.
  Ir steidzama nepieciešamība LELB būtiski reformēties, un zivs pūst no galvas!
  Mana pārliecība, ka mūsu baznīcai jāatjaunojas LELBĀL vadībā, jo savā zemē esam, diemžēl, daudz ko salaiduši grīstē un pašu “gods” liedz to atzīt, tātad- labot!

  • Latvietis/luterānis Atbildēt

   PILNĪGI PIEKRĪTU “Tāmnieka/luterāņa” teiktajam:

   Vanags ir “izaudzinājis” sev PAKLAUSĪGU jauno mācītāju “armiju” , kas saņem savas ikmēneša
   algas no Vanaga kontrolētā LELB centra Rīgā un tāpēc ari BALSO statūtu grozījumus (AIZLIEGUMS
   Latvijā ordinēt/ievest amatā Latvijas sievietes) tā kā LIEK “Maizes tēvs Vanags” Rīgā !

   Kāpēc Vanags bieži tērpjas ZELTA drēbēs dievkalpojumos ? Kad tā tērpās PIRMSKARA Latvijas
   arhibīskaps Grīnbergs , vai skandināvu luterāņu mācītāji , vai pat mūsu ticības dibinātājs Mārtiņš
   Luters ???? NEKAD !

   Kāpēc Vanags tiesājas un grib ATŅEMT savas baznīcas KATRAI luterāņu draudzei kas NEGRIB
   iestāties viņa kontrolētā LELB ???? Kādas tiesības Rīgas LELB ir uz LAUKU baznīcām, ko VIETĒJIE
   latviešu luterāņi ir CĒLUŠI un UZTURĒJUŠI visus garos krievu OKUPĀCIJAS gados ???
   Rīgas LELB centram NAV nekādas tiesības — vienīgi vēlēšanās KONTROLĒT katru luterāņu draudzi
   Latvijā ! Tā ir MANTKĀRĪBA !!!!!

   Un tagad — Latvijas Satversmē ir minēts ka VALSTS un RELIĢIJA ir ŠĶIRTAS viena no otras !
   NOTEIKTI Saeima nedrīkst IEJAUKTIES Latvijas luterāņu baznīcas iekšējās lietās !!!!!

 3. Baznīcai jābūt atsevišķi no valsts!!! Katram sava izvēle, jo Dievam es ticu, baznīcai – nē!

 4. Kas tas par atpakaļrāpulības uz aizgājušiem gadsimtiem vājprātu? Izskatās, ka pēdējā laikā daži vēlas atkal savienot baznīcu ar valsti?

 5. Vatikāns ir valsts un šajā gadījumā valsts ( Vatikāns) informē citu valsti ( Latviju) par amatpersonu iecelšanu. Bet vai kādai vietējai Latvijas no valsts šķirtai institūcijai arī jāinformē prezidents par saviem darboņiem? Un kā tad ar baptistiem , pareizticīgajiem u.c. konfesijām? Un vēl- laiki mainās. Vai tiešām tiem luterāņiem, kuri negrib būt pašpasludinātā uz mūžu arhibīskapa pakļautībā nekas nepienākas- neviena baznīca? Latvijā atgriežas ārzemju latvieši, kuri raduši pie demokrātijas- vai arī tiem nekas nepienākas ? Varbūt vajadzētu kristīgi padalīties?

 6. vispār izpildvara un baznīca Latvijā nav saistīta

 7. vispār vara un baznīca Latvijā nav saistīta

 8. No kā Vanags ir tik ļoti nobijies? Vara slīd laukā no rokām?

 9. Es gan teiktu, ka luterāņi to nevēlas. To visu bīda LELB vadība, jo izskatās, ka tā ir panikā, jo plaisa starp LELB garīdzniecību un draudzes locekļiem kļūst aizvien lielāka.

 10. Svētais krēsls, kura kompetencē ir attiecīgais jautājums, paziņo par vietējās katoļu baznīcas biskapiem Latviju reprezentejosa prezidenta kancelejai, izmantojot diplomātiskos saziņas līdzekļus. Ir nepieciešams rūpīgi izvertet, cik pamatoti iesaistit Latviju arpolitiski reprezentejosu amatpersonu luterāņu gadījumā, kad luterāņu bīskapu jautājums ir pašas vietējās baznīcas kompetencē.

Draugiem Facebook Twitter Google+