×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
18. novembris, 2015
Drukāt

Luterāņu arhibīskaps Vanags brīdina par Rietumu civilizācijas apdraudējumu (3)

Foto-LETAFoto-LETA

Rietumu civilizāciju pašlaik būtiski apdraud vērtību degradācija un migrantu ieplūšana, kas nāk ar savām, bieži vien Eiropai naidīgām vērtībām, šādu viedokli Latvijas Republikas proklamēšanas 97.gadadienai veltītajā ekumeniskajā dievkalpojumā 18.novembrī Rīgas Doma baznīcā pauda luterāņu arhibīskaps Jānis Vanags.

Vanags sprediķī pievērsās Eiropas ieceļotāju krīzei un terora noziegumiem Francijā. Arhibīskaps piekrita, ka bēgļi bēg no tādiem teroristiem, kuri pastrādāja zvērības Francijā, un Eiropa nedrīkst būt tā, kas turēs durvis ciet un neļaus viņiem tikt prom. Bēgļi ir pa nāves durvīm izsprukušie, kuri spēj novērtēt dzīvību, un pret tiem Eiropai nav jāmaina sava attieksme, sacīja garīdznieks.

Tomēr Vanags uzsvēra, ka situācija nav viennozīmīga, jo daudzi no cilvēkiem, kas “metas uz Eiropu”, nebūt nav bēgļi, bet gan ekonomiskie migranti, vīrieši spēka gados, kas bieži vien grib mainīt Eiropu un ir tai naidīgi. Tā ir īsta civilizāciju sadursme, nevis kaut kāda nevainīga bēgļu uzņemšana, piebilda mācītājs.

Arhibīskaps uzsvēra, ka krīzes brīdī cilvēkiem ir nepieciešama skaidrība un drošība, ko eiropieši tagad sagaida no saviem politiķiem gan Eiropas, gan nacionālajā līmenī. Viņš mudināja vairāk domāt par Eiropas ārējo robežu nosargāšanu.

Latvijas laužu dvēselēs dzīvo gan līdztiesība, gan solidaritāte, taču šo vērtību uzplaukšanai politiķiem ir jāpieņem gudri lēmumi, sacīja Vanags un piebilda, ka tad nebūs bēgļu uzņemšana jāpopularizē reklāmās vai jākaunina cilvēki par viņu nostāju.

Vanags Eiropas pašreizējā situācijā vilka paralēles ar seno Romu, kas gājusi bojā, jo paši romieši novērsušies no savām vērtībām. Barbari iekaroja Romu tad, kad tās vērtības kļuva tādas, kuras vairs nespēja iedvesmot pašus romiešus un nemudināja par tām vairs cīnīties, izteicās garīdznieks.

Arhibīskaps mudināja Rietumu civilizāciju bīties nenovērsties no saviem ideāliem. Viņš domā, ka termins “Eiropas vērtības” ir ļoti izplūdis. Par galveno Eiropas vērtību tiek uzskatīta brīvība, taču brīvība nevar būt bez neviena svēta “nē”, turklāt šāda brīvība nevienojot tautu, piebilda mācītājs.

Vanagu biedē arī cita līdzība ar seno Romu – Romā skolotāji esot saņēmuši tik pat, cik ratu braucēji, un arhibīskapu skumdina, ka arī līdzīgi tagad Eiropā izglītoti cilvēki ir mazākā cieņā nekā, piemēram, sporta zvaigznes.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Gudrus, izsvērtus lēmumus cilvēki sagaida ne tikai no politiķiem, bet arī no garīdzniekiem, skolotājiem, ārstiem un citiem, visai tautai un valstij svarīgu lēmumu, lēmējiem, jo diemžēl visi esam vienā laivā un, nespējot to salāpīt, briesmas aiziet bojā draud visiem!

  2. Ir jau patiesība, ka no totalitārisma grāvja esam iebraukuši otrā, visatļautības grāvī, kas pamazām degradē mūsu patiesās vērtības. Brīvība ir dārga manta, kas jākopj un jāsargā, tomēr ar to nedrīkst manipulēt un pārvērst visatļautībā, kā to bieži var vērot ikdienā. Neprotot novilkt skaidru robežu savā brīvības izvēlē un rīcībā, mēs zaudējam savus ideālus, kļūstot par parastiem patērētājiem, kam prātā vienīgi materiālas lietas un izklaides. Diemžēl Eiropa uz to iet un līdz ar to pamazām degradējas – te nu arhibīskapam taisnība. Varbūt tomēr neieslīgsim galējībās savā rīcībā un tad viss būs kārtībā!

  3. Visās ziņās, tv, presē, vajag sniegt svaigāko, reālo informāciju, par iedzīvotāju ikdienu Zviedrijā! Kas notiek tur pie viņiem, tai pusē dīķim!? Kas Somijā? Kas Vācijā? Dānijā? Čehija, Slovākijā, Slovēnijā? Ko dara, kā dzīvo, tie tur kuri atvilkušies uz Mūsu kaimiņu zemēm? Ko runā, stāsta viņu (Zviedru, Somu) ziņās? Ko domā par visu šo, kas ir apsēdis Mūsu vēl nē, bet Mūsu kaimiņu zemes?

Draugiem Facebook Twitter Google+