×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
18. oktobris, 2016
Drukāt

Luterāņu baznīca komentē tramvaja līnijas izbūvi kapos. Kādu darījumu slēgs ar Rīgas domi? (21)

Dārzu un parku ansamblis "Lielie kapi" ar memoriālām celtnēm.Dārzu un parku ansamblis "Lielie kapi" ar memoriālām celtnēm.

Foto - LETA

Tramvaja līnijas izbūve Lielo kapu teritorijā būtu pieņemama, cieņpilni pārapbedot cilvēku pīšļus, aģentūrai LETA norādīja Latvijas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā (LELB).

LELB pārstāvis Kaspars Upītis norādīja, ka baznīcai patlaban nav viedokļa par to, vai tramvaja līnijas izbūve ir laba vai slikta, tomēr baznīca neatbalsta vienkāršu kapu izpostīšanu.

Patlaban starp LELB un Rīgas domi notiek sarunas par zemes īpašuma turpmāko apsaimniekošanu – LELB vēlas iemainīt nekustamo īpašumu, kur atrodas Lielie kapi, pret kādu citu vai citiem nekustamajiem īpašumiem, kur baznīca varētu veikt savu darbību. Baznīca gatava Lielo kapu teritoriju iemainīt pret kādu zemesgabalu kādā no Rīgas mikrorajoniem, kur vēsturiski nav bijusi LELB. Nav izslēgts, ka Lielo kapu teritorija varētu tikt iemainīta arī pret vairākiem zemes gabaliem.

“Skaidrs, ka Lielie kapi ir jāapsaimnieko. Kapu pārvaldīšana ir pašvaldības autonomā funkcija. Mums nepieder kapu teritorijā esošās kapličas, mums pieder tikai zeme,” sacīja Upītis, piebilstot, ka kapu apsaimniekošanai ir jāmeklē līdzekļi, kas nevar nākt no ziedojumiem, jo cilvēki neziedo nekustamo īpašumu uzturēšanai. LELB jau gadiem risinot jautājumu par nekustamo īpašumu, uz kura atrodas
Lielie kapi.

Jautāts par to, cik ētiski, neņemot vērā nekustamā īpašuma formalitātes, būtu kapu teritorijā uzbūvēt tramvaja līniju, Upītis norādīja, ka jau tagad “staigāšana un dejošana pār kapu kopiņām notiek katru dienu”. Viņš skaidroja, ka arī, piemēram, zem Doma laukuma ir cilvēku pīšļi, tomēr tas netraucējot rīkot gadatirgus un koncertus.

“Protams, baznīca neatbalsta vardarbīgu kapu izpostīšanu,” piekrita Upītis, tomēr viņš norādīja, ka gadījumā, ja bojāgājušo pīšļi tiks pārapbedīti, šim procesam izrādot attiecīgu cieņu, tad arī tramvaja līnijas izbūve nebūtu vērtējama kā ļaunums. “Laiki mainās, arī kapi paplašinās vai sašaurinās. Vietas tiek kā sakralizētas, tā arī desakralizētas, ievērojot noteiktus rituālus,” uzsvēra Upītis.

Rīgas domes deputāti 11.oktobrī ārkārtas sēdē ar 34 balsīm “par” un 15 “pret” atbalstīja Skanstes tramvaja līnijas projektēšanas sākšanu.

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (S) klātesošajiem deputātiem norādīja, ka tieši Skanstes rajons pašlaik attīstās visstraujāk un tieši tur būs jaunais pilsētas centrs, kur jau tagad ir jaunie banku biroji, kā arī top dažādas vīzijas par kultūras telpu. Šī līnija ļaušot iedzīvotājiem mazāk izmantot privāto transportu. Plānots izbūvēt jaunu tramvaja līnijas posmu pa Senču ielu, savienojot 6.tramvaja maršrutu un 5., 9.tramvaja maršrutu.

“Šis ir labākais risinājums. Ja mēs redzam, ka šo projektu varam īstenot ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu, šo iespēju nedrīkst laist garām,” sacīja Ušakovs. Rīgas mērs aicināja idejas oponentus neaizrauties ar 1500 apbedījumu piesaukšanu.

Rīgā ir izveidojusies domu biedru grupa Lielo kapu aizstāvībai, kuriem tramvaja līnijas izbūve “uz kauliem” nav pieņemama.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Nekad tā sevišķi neesmu bijis pret krieviem. Bet esmu pilnīgi pret šādai krievu gēna izpausmei. Krieviem, it sevišķi jau no otrā pasaules kara, it labi paticis postīt savu pretinieku kapus, pat tanki izmantoti. Tanku nav, nekā darīt, tramvais arī tīri labi noderēs. Tā nelaime parasti slēpjas naudiņā. Kapiem zeme pieder pašvaldībai, bet lai būvētu kur citur, zeme būs jāpērk no privātajiem.

 2. Un,baznīcai,it kā,vajadzētu rūpēties par aizgājējiem…Bet kā savulaik teica viens no pāvestiem:neskatieties uz maniem darbiem,KLAUSIETIES MANOS VĀRDOS!Krieviski,pat latviski ir daudz vārdu kā raksturot šādu nostāju.Un tad lelba brīnās – Es kāju vairs nesperšu nevienā no tās ieskrietuvēm!

 3. Un to saka maaciitaaji,kuriem pirmajiem bija jaaprotestee tramvaju liinijas celtnieciibai.

 4. LELB nav kristieši Atbildēt

  LELB farizeji pilnīgi pārdevušies mamonam un gatavi ierosināt pārbedīšanu un īpašumu maiņu (andeli), lai tikai nebūtu jāpasaka Rīgas Domei skaidra valoda par kapsētās apgānīšanu.

 5. Tipa vienošnās -1milj.Eiru un lai sliedes iet pa kauliem un mirušo piemiņu ,Klasisks baznīcas Grēku biznesss ! Nekas cilvēcisks baznīcai nav Svešs !

 6. Jūdasa graši vēl nevienu nav glābuši. Neglābs arī LELB no nespējas saimniekot.
  Skumji noskatīties uz to, kā LELB pārstāvji naudu saoduši nu jau pilnīgi vairs nedomā, ko runā. Varbūt kāds var palīdzēt viņus saukt pie saprāta.

 7. Esat redzējuši kādu baņķieri tramvajā?

 8. Skaidrs ir viens – notiek kāds ienesīgs darījumas starp baznīctēviem un Rīgas domi!

 9. Kam kalpo “LELB pārstāvis” Kaspars Upītis?

 10. Kapu postīšana nudien nav nekāda goda lieta, bet no Lielajiem kapiem būtībā palicis vien nosaukums. Ar godu spējam pārapbedīt karā kritušos, vai šeit nevarētu rīkoties līdzīgi? Ja Rīgā mums ierastā veidā un izskatā būtu saglabāti visi kopš tās dibināšanas veiktie apbedījumi, mēs ikdienā starp kapu kopiņām vien laipotu … Vai tu, lasītāj, esi drošs, ka tavā pagultē nedus kāda tāla senča kauli?

 11. Bet Lielo kapu iedzīvotāji ir Rīgas luterisko draudžu locekļi. Bijuši un, droši vien, arī ir.

 12. Tramvaju varēja izbūvēt arī pa Kliānu ielu, Kuso un Laktu ielu. Vispār nebūtu problēmas.

 13. Ne velti Es sen esmu nospļāvies uz to lelbu,lai gan skaitos kristīts luterānis.Bet,nav jau iespējas pateikt ka Es atsakos no šīs baznīcas!Tāpēc ir tikai viena iespēja,IGNORĒT TO MISKASTI!

 14. Baznīcas viedokli par mirušajiem, par kapu apgānīšanas attaisnošanu vai absolūtu neorientēšanos ētiski tik jūtīgos jautājumos, tātad uzzinājām. Bet Rīgas dome dos zemi.! Kas ar mums notiek?
  Dievs, Tava zeme deg!

 15. Atraduši, kur meklēt taisnību, – baznīcā, kas sludina laicīgo mērenību un paklausību tikai prastļaužiem, kamēr paši i piecus, ir sešus īpašumus sagrābjas, citiem dzīvot mācīdami un no citu nelaimēm maku pildīdami. Tā tas ir bijis visos laikos – par visu maksā trūcīgais, kamēr baznīckungi ar pārējiem resnvēderiem tik raksta likumus un iekasē nodevas.

 16. .. ja jau pat baznīcas cilvēks ieēdināts….

 17. Upītis ir nožēlojams.

 18. Kauns Upītim par tādu murgojumu! LELB pārstāvis Kaspars Upītis norādīja, ka baznīcai patlaban nav viedokļa par to, vai tramvaja līnijas izbūve ir laba vai slikta.

 19. Izsmiekls, ne luterāņi ir tie LELB! Tā vietā, vietā lai aizliegtu kapu apgānīšanu, viņi ierosina pārbedīšanu!

 20. Lūdzu plašāku rakstu par kapu izpostīšanu 1960. gados!

Draugiem Facebook Twitter Google+