Latvijā
Novados

Luterāņu baznīca noved ”līdz kliņķim” unikālu kultūrvēsturisku īpašumu Smiltenē! Baznīcā valda nabadzība 16

Kadrs no video

Smiltenes evaņģēliski luteriskā draudze novedusi līdz sabrukšanas robežai Smiltenes mācītājmuižu, unikālu, 18. gadsimtā celtu ēku ar kultūrvēsturisku vērtību, kurā saimniekojuši apkaimes slavenākie vācu un latviešu mācītāji.

Kritiskā stāvoklī jumts, sienas šķeļas uz pusēm, iebrukuši pirmā stāva griesti, uz sabrukšanas robežas arī lievenis, tā nojumes sabrukšanu aizkavē koka balsti – Smiltenes mācītājmuiža knapi ”velk dzīvību”.

”Māja brūk kopā, no otrā stāva var redzēt pirmā stāva dzīvokļus, jo ir iebrukuši griesti. Jau gadiem muiža ir avārijas stāvoklī, bet Luterāņu baznīcas draudze neko nedara. Žēl skatīties, kā šis vēstures piemineklis, kas saistīts ar slaveniem mācītājiem, tiek nolaists līdz nojaukšanas robežai,” dusmīga par baznīcas pieļauto postažu ir Smiltenes puses iedzīvotāja. Kopš padomju laikiem muižā dzīvo īrnieki, kuri arī satraukti par vēstures iznīcināšanu.

Taujāts, vai priekštečiem-mācītājiem, kuri kopš 18. gadsimta rūpējušies par mācītājmuižu, būtu patīkami raudzīties uz skatu, kāds paveras šodien, Smiltenes evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Reinis Kulbergs pirms atbildes sniegšanas ietur pārdesmit sekunžu klusuma pauzi, tad uzsāk atbildēt ar komentāru par žurnālista jautājumu: ”Šis jautājums ir jūsu stilā.” Pēcāk turpina, sakot, ka vainīga muižas izpostīšanā ir padomju iekārta, kura nerespektēja reliģiju.

”Padomju savienība ļoti priecātos. Šeit kopš padomju laikiem dzīvo īrnieki. Denacionalizētā īpašuma liktenis ir ar suņiem dzīvokļos. Vai draudze ir pelnījusi, lai īrnieki dzīvokļos tur suņus? Atjaunojot Latvijas neatkarību, īpašums tika atdots sliktā stāvoklī,” skaidro mācītājs R. Kulbergs, piebilstot, ka ar niecīgajām īres maksām nepietiek, lai ēku sakārtotu.

Mācītājs informē, ka nereti tiek rīkotas talkas apkārtnes uzpošanai, aicina cilvēkus vēl vairāk palīdzēt, arī ziedojot. Esot saņemts mērķziedojums jumta konservācijai, bet esot nepieciešami vēl ļoti lieli līdzekļi, lai muižu izglābtu.

LA.lv