×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
6. jūnijs, 2016
Drukāt

Luterāņu draudze Liepājā izstājas no LELB (22)

Foto: Liepaja.lvFoto: Liepaja.lv

Liepājas Krusta evaņģēliski luteriskā draudze sieviešu ordinācijas aizlieguma dēļ nolēmusi izstāties no Latvijas Evaņģēliski Luteriskās Baznīcas (LELB), aģentūru BNS informēja draudzes mācītājs Mārtiņš Urdze.

Pagājušajā nedēļā LELB Sinodē tika lemts baznīcas Satversmē nostiprināt, ka ordināciju mācītāja amatam var lūgt tikai vīrieši. Mācītājs Urdze jau iepriekš bija paziņojis, ka gadījumā, ja šis lēmums tiks pieņemts, draudze pāries uz Latvijas Evaņģēliski Luterisko Baznīcu ārpus Latvijas (LELBĀL). Par šādu lēmumu nobalsots arī draudzes kopsapulcē.

Urdzem nav pieņemams, ka sievietes nevar būt mācītājas sava dzimuma dēļ. Mācītājs norādīja, ka jau pirms Sinodes lēmuma pieņemšanas vairāk nekā divdesmit teoloģes ir bijušas spiestas emigrēt uz kādu no ārzemju baznīcām, jo arhibīskaps Jānis Vanags kopš 1993.gada nav ordinējis nevienu sievieti. Citas, kas ir palikušas, labākā gadījumā var kalpot kā evaņģēlistes. Gan viņām, gan mācītājām, kuras tika ordinētas pirms arhibīskapa Vanaga ievēlēšanas, visu laiku ir jādzīvo ar negatīvu attieksmi no dažu savu amatbrāļu puses, uzskata Urdze.

Viņš uzskata, ka bibliskais pamatojums šim lēmumam ir ļoti šaubīgs, jo izmantotos Bībeles pantus var saprast arī pavisam savādāk. Pēc mācītāja domām, ir jāņem vērā, ka laikā, kad panti tika rakstīti, bija pavisam citi apstākļi un sievietēm bija ļoti mazas tiesības publiskajā telpā. “Uz šī fona ļoti pārsteidz Jēzus pozitīvā attieksme pret sievietēm. Nekritiski lasot Bībeli, var ļoti viegli “ielasīt” tekstos paša aizspriedumus un domas. Tādā veidā tikpat labi varētu pamatot, ka ir jāatjauno verdzība, daudzsievība un nāvessods. LELB lēmums uzskatāmi parāda, cik svarīgi ir, ka Latvijā saglabājas no baznīcām neatkarīga Teoloģijas fakultāte, kas ļauj iepazīt mūsdienu teoloģiju un veicina kritisku domāšanu,” norādīja Urdze.

Mācītājs atzīmēja, ka LELB Sinodes pieņemtais lēmums sarežģīs attiecības ar LELBĀL un galvenajām luteriskām baznīcām Rietumos. Par to jau brīdinājušas baznīcas Vācijā, tāpat arī Pasaules luterāņu federācija brīdināja LELB par iespējām sekām. Urdze uzsvēra, ka LELB nerēķināšanās ar saviem partneriem novedīs pie starptautiskas izolācijas, LELB varēs sadarboties tikai vairs ar daudz mazākām konservatīvām luteriskām baznīcām. “Tas atstās arī negatīvu ietekmi uz pārējo sabiedrību, veicinot neuzticību pret Rietumiem. Katrs pats var izsecināt, kam tas nāk par labu,” piemeitināja mācītājs

Liepājas Krusta evaņģēliski luteriskā draudze saprot sevi kā diakonisku draudze, kas ar savu darbību mēģina atspoguļot Dieva mīlestību pret katru cilvēku. Sieviešu ordinācijas aizliegums, pēc draudzes pārstāvju domām, par to neliecina.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka LELB 27.Sinodē piektdien pieņemti grozījumi baznīcas Satversmē, kas paredz, ka ordināciju mācītāja amatā varēs lūgt tikai vīrieši. Par grozījumiem Sinodē nobalsoja 77% sinodāļu. Lai tos varētu apstiprināt, grozījumu atbalstam bija nepieciešami 75% balsu.

Iepriekš baznīcas Satversmē bija formulēts, ka “ordināciju var lūgt ikviens, kurš ir atbilstoši LELB kārtībai Dieva aicināts un sagatavots mācītāja amatam”.

Jau ziņots arī tas, ka Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīcā ārpus Latvijas Sinodē 31.maijā nodibināja savu Latvijas apgabalu un cīnīsies par juridisko statusu un tiesībām Latvijā. Luterāņu baznīca ārpus Latvijas pārstāv pozīciju, ka mācītāja amatā ordinēti tiek gan vīrieši, gan sievietes.

Rīgas Lutera draudzes mācītāji, kuri arī iepriekš aizstāvēja sieviešu ordinācijas nepieciešamību, aģentūrai BNS iepriekš teica, ka turpinās pārstāvēt šo pozīciju LELB iekšienē un baznīcu atstāt neplāno.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. UZRDZE IEVIEŠ PILNĪGU BĪBELEI NEATBILSTĪBU.. LAICĪGUMU, PASAULĪGUMU..
  , bet Dievs saka; kas ir pasaules draugs, tas man ienaidnieks, jeb nepalieciet pasaulei līdzīgi…
  tas liecina, ka ticīgam cilvēkam ir cits ceļš un tiešām Dieva noteikta kārtība nevis laicīga iegriba…
  Žēl , kas skrien līdz pasaulīgumam; tas ir URDZEM… Dieva kalps dzīvo pēc Kristus mācības, rāda savu ticību ar savu dzīvi-šai gadījumā to neteiktu…
  Tolerance pie Dieva nav!!!!

 2. SIEVĀM, PAR VIENLĪDZĪBU… 04.06.2016 07:03 Par sievām;KAS TE RUNĀ PAR DISKRIMINĀCIJU-DIEVA VĀRDS PALIKS MŪŽĪGS-VAI TAS PATĪK VAI NĒ…palasiet pašas kā jums klājas dzīvot, kas saucas ticīgas sievas…nerunāju par pasaulīgu ticību-baznīca ar likumu škirta no valsts kāda vēl kopība, draudzība, -Dievs saka, kas pasaules draugs , tas man ienaidnieks; kā tad jūsu vienlīdziba iet ar to kopā? ———— !.Kor. 14.34 32 Praviešu gari praviešiem klausa. 33 Jo Dievs nav nekārtības, bet miera Dievs. 34 Sievas lai draudzes sapulcēs cieš klusu, kā tas parasts visās ticīgo draudzēs; jo tām nav atļauts runāt, bet jābūt paklausīgām, kā arī bauslība nosaka. 35 Bet, ja tās grib ko zināt, lai prasa mājās saviem vīriem; jo sievai ir par kaunu runāt draudzes sapulcē. 36 Vai tad Dieva vārds ir no jums izgājis? Jeb vai tas pie jums vien ir nācis? —– Timotejam 2.nod 9 Tāpat arī sievas pieklājīgā uzvedībā, kaunīgi un savaldīgi, lai viņas greznojas nevis ar matu pīnēm un zeltu vai ar pērlēm vai dārgu uzvalku, 10 bet ar to, kas pienākas sievām, kuras grib parādīt dievbijību, – ar labiem darbiem. 11 Sieva lai klusībā mācās visā padevībā; 12 taču mācīt es sievai nepieļauju, nedz valdīt pār vīru, bet viņai jāturas klusībā. 13 Jo Ādams ir pirmais radīts, pēc tam Ieva. 14 Un Ādams netika pievilts, bet sieva tika pievilta un krita pārkāpumā; 15 taču viņa tiks izglābta, dzemdējot bērnus, ja tā paliks ticībā un mīlestībā un svētā dzīvē ar savaldību. _____________ Pētera 1. 1 Tāpat, sievas, esiet paklausīgas saviem vīriem, lai, ja arī kādi neklausa vārdiem, tie ar sievu dzīvi bez sludināšanas tiktu iegūti, 2 redzēdami jūsu dievbijīgo skaidro dzīvi. 3 Jūsu rota lai nav ārišķīgs matu pinums, zelta lietas, kuras sev apliekat, vai tērps, kurā tērpjaties, 4 bet apslēptais sirds cilvēks neiznīcīgs savā lēnajā un klusajā garā – tas ir Dievam dārgs. 5 Jo tā arī citkārt greznojās svētās sievas, kuras cerēja uz Dievu, būdamas paklausīgas saviem vīriem, 6 kā Sāra bija paklausīga Ābrahāmam, saukdama viņu par kungu; par viņas meitām jūs esat kļuvušas, kad jūs darāt labu un nebīstaties ne no kādiem draudiem. 7 Tāpat, vīri, sadzīvojiet prātīgi ar sievu kā ar vājāko radījumu, godājiet viņas kā tādas, kas ir žēlastībā dotās dzīvības līdzmantinieces, lai jūsu lūgšanas netaptu traucētas. 8 Bet beidzot esiet visi vienprātīgi, līdzcietīgi, brālīgi, žēlsirdīgi, pazemīgi,
  .. ir lietas, ko nevajag jaukt ; proti laicīgu dzīvi , amatus un lietas, kas saistītas ar Garīgu dzīvi, kam savi Dieva rakstīti likumi. VAI SAPROTAMI? TAS NAV VIENS UN TAS PATS-kā dzīvo ticīgi cilvēki un laicīgi !!! un nevajag kādus par tumsoņām apsaukāt; katrs brīvi izvēlas savu dzīves ceļu ar tā likumību- UN PUNKTS.

 3. Iedomājaties situāciju, kad no visām baznīcām pazustu …sievietes.
  Sievietes 100 % vairāk neietu uz baznīcu!
  Ja jau melnsvārču veči uzskatasievietes par ..!
  ..

 4. Jā, skumji, ka jāstājas laukā no Baznīcas, līdzko nav pa spalvai noglaudīts. Tad jau LEB sen vajadzēja no visām mūsuprāt nepareizi darošām organizācijām izstāties, ja pēc šāda principa būtu rīkojušies kā Liepājas Krusta draudze.
  Latvijas luterāņi līdz ar neskaitāmām citām luterāņu Baznīcām un pārējām kristīgām konfesijām ilgus gadus ir pauduši, ka nav pareizs tas kurss, ko feministiski sociāli vai tamlīdzīgi uzņēmuši rietumi.
  Tā ir ticības pamatu graušana. Runa nav par sievietēm, ar sievietēm viss kārtībā. Runa ir par ticības pamatiem. Nedrīkst etalonu degradēt. Par to ir runa.
  Ja kāds domā, ka drīkst, tad viņš, būdams sieviete, ņem rokā zizli. Tas nav pareizais virziens, brāļi un māsas Liepājā! Visu cieņu sievietēm! Visu cieņu vīriešiem! Taču negrausim ticības etalonus! Bet, ja domājam, ka darām pareizi, neatšķelsimies no citādi domājošajiem, bet centīsimies tos pieņemt mīlestībā. Esam mēs kristieši, vai neesam? Tas ir jautājums Jums, Liepājnieki!

 5. IZSTĀŠANĀS NO VANAGA “AKLĀS” BAZNĪCAS —

  PAREIZI DARĪTS ! PAREIZI DARĪTS ! PAREIZI DARĪTS !

  Vanags Latvijas luterāņu baznīcā savas divdesmit gadu ilgās valdīšanas laikā ir izaudzinājis
  sev STINGRI bet AKLI sekojošu jauno mācītāju paaudzi, kas gandrīz visi ir FINANSIĀLI
  atkarīgi no Vanaga izmaksātām algām — tas NEKAS ka Vanags šos līdzekļus ir ieguvis PĀRDODOT
  agrāk individuālām luterāņu draudzēm piederošus zemes gabalus un pat baznīcu ēkas visā Latvijā, kurām
  Vanaga LELB agrāk NEKO nemaksāja, bet tās ATŅĒMA ar Saeimā NEPAREIZI pieņemtu likumu –
  piešķirot šos īpašumus Vanaga kontrolētai LELB Rīgā vai arī ar draudžu “ziedojumiem” LELB.

  Ko par nupat LELB pieņemto AIZLIEGUMU ,sievietēm kalpot Latvijas luterāņu draudzēs saka
  LATVIEŠU TAUTA ?
  To labi parāda laikraksta “Latvijas Avīze” (visvairāk abonētais/pirktais Latvijas laikraksts)
  šodienas atklātā aptauja VISIEM LASĪTĀJIEM :

  “Vai atbalstāt luterāņu baznīcas lēmumu AIZLIEGT ordinēt sievietes ?”

  Atbilde: Piecdesmit septiņas (57 %) procentes atbildētāju to atzīst par NEPAREIZU !!!
  (Atbilde: NĒ – tā ir DISKRIMINĀCIJA !)

  Tikai septiņpadsmit (17 %) procentes to atbalsta .

  Ir svarīgi ieklausīties ko par šo LELB Sinodes NEPAREIZO lēmumu saka kāds citādi domājošs
  Latvijas mācītājs – Jelgavas Sv. Vienības draudzes mācītājs un Latvijas Universitātes (LU)
  Teoloģijas fakultātes asoc. profesors RALFS KOKINS , cilvēks kas daudzus gadus ir lasījis
  un domājis par BĪBELĒ rakstītiem vārdiem:

  “Ar lēmumu sievietēm liegt kļūt par mācītājām mēs faktiski ATTĀLINIEMIES no
  rietumnieciskām, demokrātiskām, protestantiskām vērtībām.
  Teoloģija ir INTEPRETĀCIJAS MĀKSLA – senos tekstus, kuri ir gandrīz DIVUS TŪKSTOŠUS
  gadus (2,000 gadus) veci, tā BURTISKI NEVAR LASĪT – svarīgs ir konteksts, teksta JĒGA un
  kopējais vērtējums .”

  Vanags, un viņam AKLI sekojoša, cilvēku grupa INTERPRETĒ senos Bībeles tekstus kā
  viņiem ir IZDEVĪGĀKI lai piepildītu savas ambīcijas !!!!

  Kāpēc Vanags savos amata pienākumos ģērbjās SPOŽOS APMETŅOS , kas atgādina karāļu
  un pat senās Ēģiptes valdnieku “faronu” tērpus ???? Kad Jēzus Kristus tērpās šādas greznās
  drēbēs ? Kad mūsu luterāņu ticības dibinātājs Mārtiņš Luters uzstājās šādos tērpos ???

  Kāpēc šodienas Latvijas luterāņu draudzēs ir TIKAI apmēram 43,000 AKTĪVI luterāņu draudžu
  locekļi ? Lai gan šobrīd ĻOTI NEPIECIEŠAMS būtu “IEKŠMISIJAS” darbs lai vairāk latviešus
  ATGRIEZTU pie patiesas dievticības, Vanaga LELB par to nedomā ! NĒ Vanaga ierosmē nupat
  LELB sinode apstiprināja JAUNU pasākumu — tagad Vanags dibinās luterāņu KLOSTERUS Latvijā !!!
  Lai atkal palielinātu no viņa financiāli atkarīgus AKLI domājošu cilvēku, sekotāju “armiju” !
  NOŽĒLOJAMI , bet Vanagam ļoti izdevīgi , nākotnes plānos !

  Ir izeja — Latvijas latviešu luterāņu draudzēm ir jākļūst AUTONOMĀM , par kādu NUPAT kļuva
  Liepājas luterāņu draudze un pirms tam ČETRAS (4) CITAS LATVIEŠU LUTERĀŅU DRAUDZES
  Latvijā !
  Ir PĒDĒJAIS BRĪDIS atgriezt latviešu tautas vairākumu pie dievticības un PATIESAS Kristus
  mīlestības !!! Tur DAUDZ varētu darīt LATVIEŠUS SIEVIETES — mācītājas !

  Par to domājot lai mūs STIPRINA latviešu tautas patriotiskā un dievticīgā dzejnieka LEONĪDA
  BREIKŠA ( mira komunistu cietumā Krievijā, 1942.gadā) dzejas vārdi:

  “Kungs, mēs ticam, ka tu gribi un ka tas Tavs svētais prāts,
  Lai arvien šī tauta dzīvo un šīs zemes ražu vāc.

  Lai pret nezināmiem laikiem cauri mūžam ejam mēs,
  Dod mums spēku, dod mums drosmi, dod mums vienprātību, TĒVS ! ”

  — un —

  “Mēs varam iet caur visām mokām,
  Mēs varam ciest vēl briesmīgāk,
  Jo pacels DIEVS uz savām rokām
  Mūs tad, kad mūsu diena nāks.”

  Lai pats VARENAIS mums palīdz !

  Latvietis -e.

  • Izskatās, ka komentāra autors ir ar žults aizduļķotu prātu, jo sacērējis anekdoti, ko saīsinātī varētu pateikt: “Ak, visvarenais nelietis Vanags!” Es pasmaidu, bet patiesībā ir skumji, ka cilvēkiem neinteresē savas attiecības ar Pestītāju, bet viņi kalpo nelabajam par denščikiem. Tad žultains paiet arī viss mūžs.

 6. Un tā tiks nošķirti graudi no pelavām – vieni Latvijā, otri ārpus Latvijas.
  Nāk jau nāk tie viltus pravieši, kas ar maldu mācībām mulsinās cilvēkus.

 7. Gribējās palikt populāriem? Nu esat nevaroņi – atkritēji un šķēlēji. No visas sirds atbalstām mūsu arhibīskapu Vanagu par stingo stāju!

 8. svetdienas baznicens Atbildēt

  Tā, šodien paskatoties uz viena paša Mr. Vanaga sacelto īpatno traci pa visu Latvijas baznīcu (paldies Dievam, ka pa visiem Svētajiem Rakstiem viņam tas gan vēl nav izdevies!), domāju, ka priesteris ir formāli aizrāvies ar pāris rindiņu izlasīšanu kādā no Bībelē ievietotajiem evanģēlijiem, un ne vairāk. Nosmējos vēl pie sevis – sak, god./cien. Vanaga kungam vēl varētu ieteikt pārbaudīt sev itkā pakļauto visu svēto tēvu krāniņu esamību pie vietas – ja nu kāds tomēr ielavījies Vanaga uzraudzītajās rindās bez šī pierādījuma dzimumam un amata derīgumam, un tātad ir ‘sieviete’, tad Mr. Vanagam būtu uzreiz, pat jau vakar, pašrocīgi jāķeras pie pātagas un vīraka, lai amata zaimotāju triektu kaut vai ‘ellē’. Lai Liepājas draudzei Dievs palīdz šajos vajāšanu laikos. Tādi vienmēr ir neilgi bijuši, un šoreiz tiem vienīgi tukšas pārcentības skaņa.

 9. Nekas tāpat nenotiek:
  Draudzes darbu vada mācītājs Mārtiņš Urdze .
  Dzimis Vācijā 1960.gadā. Tēvs Paulis Urdze, viens no Otrā pasaules kara latviešu bēgļiem, kalpoja kā mācītājs Oldenburgā. Māte Gita Putce ir mācītāja latviešu draudzēs Ziemeļanglijā.

 10. tā draudze varētu vispār beigt ļaut muļķot ar dieviem un jēzuliņiem…

 11. Speeciiga reakcija Atbildēt

  Malachi Liepaajnieki!

 12. Lai jau ” thauthiethis no Thorontho” dodas laulāt gejus un lezbietes! Diez kur tas liberastisms aizvedīs?

 13. Vanadziņš paliks viens pats LELB
  Pats pusi draudzes izmeta ….

 14. Vai mācītājs Urdze ir sagatavojis savus āroda brāļus no pareizticīgo un katoļu draudzēm, ka viņi tiks pāraudzināti un luterāņi arī viņiem pieprasīs mainīt savu politiku attiecībā uz bībeles pravietojumiem?Nē? Nu tad turpiniet šķelt to baznīcu, ka drīz nepaliekat bez darba, jo visi šie izcilie demokrāti parasti pamet baznīcu.

  • Randy, Latvija & BR-Deutschland, €U Atbildēt

   Ojaar, kaads sakars Luteraanju Bazniicai ar katoljiem vai krievelju pareizticiigajiem? Man kaa Luteraanim liekas – nekaads. Jautaajums ir par Latvijas Evanjgjeeliski Luteraanisko Bazniicu.

  • Nu, atšķirībā no katoļiem un pareizticīgasjiem, luterāņu princips vienmēr ir bijis sola scriptura.

 15. ka daudzus draudžu locekļus pievelk tieši baznīcas arhaiskais senatnīgums,tādā gadījumā daudzi aizies un notiks šķelšanās.

 16. Pēc maniem novērojumiem, tas Vanags kļūst pēdējo laiku pārāk agresīvs un nevajadzīgi aktīvs.

Draugiem Facebook Twitter Google+