×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
6. jūnijs, 2016
Drukāt

Lūznavas muižā atklāj mitināmies sikspārņus, “Dabas koncertzāle” papildina programmu

Luznava1

Naktī uz 29.maiju sikspārņu pētnieki vienā no “Dabas koncertzāles” norises vietām Rēzeknes novada Lūznavas muižā konstatējuši divas šai vietai jaunas sikspārņu sugas – pigmejsikspārni un dīķu nakstssikspārni, aģentūru LETA informēja “Dabas koncertzāles” pārstāve Ieva Upīte.

“Dabas koncertzāles” komanda ir gandarīta par šo Latvijā reto un aizsargājamo sugu atradumu. Tādēļ 18.jūnija pasākuma programma ir papildināta ar sikspārņu ekskursijām, savukārt noslēdzošā jeb koncerta daļa, lai netraucētu Lūznavas muižas jutīgajiem “vasaras apakšīrniekiem”, pārcelta uz netālo vecā stadiona laukumu parka malā.

Sikspārņus Lūznavas muižas jumtā atklāja “Dabas koncertzāles” šī gada galvenais zinātnieks Viesturs Vintulis kopā ar kolēģi Normundu Kukāru, apsekojot gaidāmā pasākuma norises vietu. Aizvadītajā nedēļas nogalē pētnieki veica arī uzskaiti – no muižas jumta kores izlidoja 22 pigmejsikspārņi un 113 dīķu naktssikspārņi.

“Šāda veida sikspārņu sugu atradums ir ļoti iepriecinošs un arī pārsteidzošs, jo retu un jutīgu sugu sikspārņi ievākušies ēkā ļoti īsā laikā pēc jumta maiņas. Dīķu naktssikspārnim, kaut arī šī suga tās īpašā aizsardzības statusa dēļ (Biotopu direktīvas II pielikuma suga) ir speciāli pētīta, Latvijā atrastas vien mazāk par 20 kolonijām. Turklāt dīķu naktssikspārņu skaits Lūznavas muižā ir ievērojams – tas divreiz pārsniedz vidējo skaitu zināmajās Latvijas kolonijās.

Pigmejsikspārnim zināmo koloniju skaits ir pat mazāks,” saka Vintulis.

Atklātās sugas ir ļoti jutīgas pret iespējamu traucējumu, tādēļ, lai respektētu vienu no lielākajām dīķu naktssikspārņu kolonijām Latvijā, “Dabas koncertzāles” komanda, konsultējoties ar šī gada zinātniekiem, nolēma nedaudz mainīt pasākuma programmu. Kā ierasts, no plkst.19 līdz 22 parka teritorijā darbosies izziņas un radošās darbnīcas. Taču pēc to slēgšanas laikā no plkst.22.30 līdz 23.10 būs iespēja piedalīties zinātnieku vadītās sikspārņu ekskursijās. Par to sākuma vietu un norisi informācija būs pieejama 18.jūnijā darbnīcās un vides reklāmā. Noslēdzošās jeb koncerta daļas skatuve būs pārcelta uz vecā stadiona laukumu blakus parkam, un mūzikas, projekciju un gaismas performance sāksies aptuveni plkst.23.30. Tā kā parkā ir tumšs, pasākuma apmeklētāji aicināti ņemt līdzi lukturus.

Šogad “Dabas koncertzāles” performances, kas veltītas garausainajam sikspārnim, notiks 18.jūnijā Lūznavā un 1.jūlijā Jelgavā, Zaļenieku muižas parkā. Dabas koncertzāles koncerti notiek kopš 2006.gada, un tos ir iespējams rīkot bez maksas, pateicos sadarbībai ar Dabas aizsardzības pārvaldi, iesaistot darbā brīvprātīgos, piesaistot līdzfinansējumu no pašvaldībām un Latvijas Vides aizsardzības fonda.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+