×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
4. jūnijs, 2015
Drukāt

LVM dezinficēs meža traktortehniku, lai ierobežotu Āfrikas cūku mēra izplatību

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Latvijas valsts mežu apsaimniekotājs “Latvijas Valsts meži” (LVM) un Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) noslēguši vienošanos, lai ierobežotu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatīšanos Latvijas teritorijā, aģentūra BNS uzzināja LVM.

Vienošanās paredz savstarpēju sadarbību, informācijas apmaiņu un profilakses pasākumu īstenošanu – meža traktortehnikas dezinfekciju.

Balstoties uz PVD sniegto informāciju, LVM izveidojusi un atjaunojusi ģeogrāfisko koordināšu karti ar ĀCM skartajām vietām, iezīmējot arī potenciāli inficēto teritoriju astoņu kilometru rādiusā ap to. Sadarbībā ar LVM līgumpartneriem būs nodrošinātas mežizstrādes un augsnes gatavošanas tehnikas ritošās daļas, kā arī augsnes gatavošanas agregātu apstrāde vai dezinfekcija pirms tehnikas pārvietošanas ārpus ĀCM skartajām teritorijām.

LVM līgumpartneri šos profilaktiskos pasākumus veiks, saņemot norādi meža darbu uzdevumos un tehnoloģiskajās kartēs. Savukārt gadījumā, ja mežizstrādes vai augsnes gatavošanas darbu vietā vai tās tuvumā tiek pamanīta mirusi mežacūka, LVM par to ziņos PVD, kas pieņems lēmumu par tālāku rīcību. Ja noteiktajā teritorijā 12 mēnešu laikā netiks fiksēts atkārtots ĀCM gadījums, tad tā vairs nav uzskatāma par inficētu.

Šogad ĀCM Latvijā ir atklāts kopumā 217 meža cūkām 14 novadu 32 pagastos. Savukārt kopumā Latvijā kopš 2014.gada jūnija ĀCM ir konstatēts 434 meža cūkām. Mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts pērn 17.septembrī.

ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Savukārt LVM izveidoti, lai apsaimniekotu valsts mežus – izsolītu ciršanas tiesības mežos, tos atjaunotu, nomātu medību platības u.c. Kompānijas īpašnieks ir valsts , bet akciju turētāja – Zemkopības ministrija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+