Mobilā versija
-4.0°C
Baiba, Barbara, Barba
Svētdiena, 4. decembris, 2016
18. septembris, 2012
Drukāt

Mācāmies arī miegā

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Izraēlas zinātnieki nākuši klajā ar iepriecinošām ziņām studentiem, kuri lekciju laikā auditoriju pēdējās rindās ļaujas nelielai snaudai, proti, cilvēki jaunas lietas spēj apgūt arī miegā, raksta žurnāls “Nature Neuroscience”.

 

Eksperimenta laikā tika novērots, kā aizmiguša cilvēka prāts sasaista smaržas un skaņas. Pētījuma laikā tā autori sekoja līdzi izmaiņām cilvēku nāšu darbībā un noskaidroja, ka patīkams aromāts liek cilvēkam veikt dziļas ieelpas, kamēr nepatīkams, piemēram, sapuvušas zivs smaka, dusošajiem eksperimenta dalībniekiem lika uz mirkli vispār pārstāt elpot. Pētījuma nākamajā etapā novērots, kā joprojām miegā ieslīgušie cilvēki šīs smaržas sasaista ar skaņu. Proti, kad tika atskaņotas priecīgas dziesmas, eksperimenta dalībnieki atkal veica dziļas ieelpas. “Nākamajā dienā, kad šie cilvēki bija pamodušies, viņiem atkal atskaņoja mūziku. Kaut viņu apziņā nebija nekādu pazīmju, ka naktī viņi klausījušies tieši šos skaņdarbus, elpošanas veids liecināja par kaut ko citu,” britu laikrakstam “The Independent” stāstīja Izraēlas Vīzmana zinātnes institūta pārstāvis. “Kad tika atskaņota mūzika, kuru viņi miegā bija saistījuši ar patīkamajām smaržām, viņi atkal veica dziļas ieelpas. Taču, izdzirdot otrā tipa skaņas, viņu ieelpas bija īsas un seklas.”

Viens no pētījuma autoriem Anats Arzi skaidrojis: “Līdz šim uzskatīja, ka miegā smadzenes spēj apstrādāt, uzņemt un nostiprināt jau zināmu informāciju, bet nespēj iemācīties kaut ko jaunu. Mēs pierādījām pretējo. Protams, ir kaut kāda robeža, un ne visu cilvēks spēj iegaumēt, kamēr guļ.” Nākamajā pētījuma stadijā izraēliešu zinātnieki grib noskaidrot, vai līdzīgi jaunas zināšanas spēj uzņemt cilvēki, kuri atrodas komā.

 

Pievienot komentāru

Ar motorizētu čemodānu var sasniegt ātrumu 13 km/hJa kādreiz lidostā radusies nepieciešamība dažu minūšu laikā nokļūt no viena termināļa uz otru, lai paspētu uz savu reisu, lielisks sabiedrotais būs motorizētais čemodāns "Modobag".
Radīts paroļu ģenerators, kuru hakeri nevarēs uzlauzt (2)Firma "Everykey", ko atbalstījis pats antivīrusu kompānijas "McAfee" dibinātājs Džons Makafī, izstrādājusi īpašu maziņu ierīci, kura ģenerē jaunu un drošu paroli ikreiz, kad vēlaties ienākt vienā no saviem interneta vietņu profiliem.
Ja gribi tilpumu. "LA" vērtē "Opel Zafira""Opel Zafira" tika prezentēta 1999. gadā un kopš tā laika ir toņa noteicēja septiņvietīgo kompaktvenu klasē. Pavisam šo gadu laikā saražots vairāk nekā 2,7 miljoni dažādu paaudžu Zafira automobiļu.
Vai Latvijas neceļu nākotne? (1)Par gada auto nominēt pikapu? Uz tādu izlēcienu žūrija nez vai būs spējīga
Draugiem Facebook Twitter Google+