Latvijā
Izglītība

Sailgojušies pēc baseina, mācās peldēt droši0


Oskara Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas 4.a klases skolēni peldas jaunajos bērniem paredzētajos baseinos un tos atzīst par ļoti labiem.
Oskara Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas 4.a klases skolēni peldas jaunajos bērniem paredzētajos baseinos un tos atzīst par ļoti labiem.
Elektrum olimpiskā centra foto

“Supermens, zvaigzne, bumba!” projekta “Sporto visa klase” skolēniem dod norādes galvenais treneris. Un acumirklī peldbaseins piepildās pilns ar mazām zvaigznītēm. Nupat kā pēc rekonstrukcijas atklātajos “Elektum olimpiskā centra” (EOC) peldbaseinos un atpūtas kompleksā uz pirmo peldētapmācību pulcējas 4.a klases audzēkņi no Oskara Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas, lai kopā ar treneriem mācītos peldēt un papildinātu savas peldētprasmes. Skolēni ir patīkami satraukti un visi vienoti norāda: “Bijām sailgojušies pēc baseina, prieks, ka atkal varam peldēt.”

Rekonstrukciju veica bērnu dēļ

Līdztekus 50 metru garajam peldbaseinam tika izbūvēti divi mazie peldbaseini, atpūtas zona ar četru veidu pirtīm un rotaļupe, kas primāri paredzēti bērnu peldētprasmju attīstībai un izpratnes veidošanai par drošību ūdenstilpju tuvumā. “Gadu gaitā apsaimniekojot esošo peldbaseinu, redzot, kāds ir pieprasījums un kādas problēmas rodas, sapratām, ka ir nepieciešama rekonstrukcija. Mūsu galvenais mērķis ir darīt darbu godprātīgi un pildīt dažādu veidu uzdevumus, kas saistīti ar olimpisko kustību gan Latvijā, gan pasaulē. Priekšplānā virzot sociālo atbildību, ieguldot lielu darbu mūsu bērnu un līdzcilvēku veselībā. Tādēļ radās doma par mazo baseinu izveidi, kas būtu daudz piemērotāki un atbalstošāki tieši bērniem. Būtiski ir arī tas, ka mazajos baseinos esam nodrošinājuši tādu ūdens temperatūru, kurā mazajiem nekļūst auksti,” norāda EOC valdes locekle Zane Grundiņa-Arāja, piebilstot, ka jaunuzbūvētie peldbaseini spēs nosegt pieaugušo pieprasījumu pēc ūdens nodarbībām dažāda vecuma grupām. Plānots, ka nedēļā tiks trenētas gandrīz simt grupas, īpašu uzmanību pievēršot pašiem mazākajiem censoņiem. “Varbūt kāds spriež, kādēļ bija nepieciešams rekonstruēt labi funkcionējošus peldbaseinus. Atbilde redzama mūsu bērnu acīs. Gan pavisam maziem, gan jau vecākiem bērniem pie mums patīk, to var sajust priekā, kas no viņiem izstaro pēc katras peldēšanas nodarbības. Mēs uzskatām – jo agrāk bērns iemācās peldēt, jo drošāk tas ir. Viens no biežākajiem cilvēku nāves cēloņiem ir tieši noslīkšana, tādēļ mūsu primārais mērķis ir bērniem iedot pamatbāzi par to, kas ir ūdens, kā jāuzvedas tā tuvumā. Vēl viens pluss – vērojams milzīgs kontrasts starp to, kādi bērni ieiet baseinā un kādi no tā iznāk. Sākumā viņi nereti ir miegaini, noguruši, reizēm pat dusmīgi, bet pēc peldēšanas – moži, pārliecināti par sevi un savām spējām.”

Progress skaidri redzams

Februāra pirmajā dienā jaunos peldbaseinus iemēģināja 27 audzēkņi no Oskara Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas. Lai gan mācību stunda notiek četrdesmit minūtes, bērni ieradās divdesmit minūtes agrāk, lai apgūtu jauno kārtību, kas saistīta ar tehniskām lietām, un paspētu pārģērbties. Tālāk treneris sadalīja skolēnus pa peldētprasmēm. Vienā baseinā tie, kas ir drosminieki, peldēt māk un no ūdens nebaidās. Otrā – bērni, kuriem peldēt vēl jāmācās. “Šajā programmā piedalāmies otro gadu. Uzskatu, ka projekts “Sporto visa klase” ir vienkārši izcils. Skolēni izkustas, peld, sporto ārā. Manuprāt, programmā vajadzētu piedalīties visām skolām, visām klasēm. Jo tie, kas nepiedalās projektā, jūtas mazliet apdalīti. Bērni jautā – kādēļ mēs nevaram skolā sportot ik dienu? Skolēni, kam ir šāda iespēja, visādā ziņā ir ieguvēji. Ikdiena diktē savus noteikumus, un daudziem no mums pamatā ir sēdošs dzīvesveids. Arī bērni – skolā sēž, mājās sēž. Un, ja ģimene nav tāda, kas atbalsta sportiskas aktivitātes, tad gadās arī tā, ka bērns reizēm ārā pat neiziet. Piemēram, pavasarī un rudenī ar bērniem dodamies sportot ārā. Tas nāk par labu ne tikai fiziskajai attīstībai, bet arī garīgajai veselībai. Smadzenes atpūtušās, skābeklis uzņemts, un galva nav dulla. Šodien skatos uz mūsu audzēkņiem un priecājos. Progress ir milzīgs. Tie bērni, kas pagājušajā gadā neprata peldēt un baidījās no ūdens, šodien peld izcili. Tas ir, pateicoties treneru darbam, viņi bērniem devuši šo dzinuli, kas ļāvis pārvarēt bailes,” ar pārliecību stāsta Oskara Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas direktore Alla Štolcere.

“Uz šo baseinu nāku jau otro gadu. Tas kādu laiku bija ciet, bet šodien esmu ļoti patīkami pārsteigta. Ir jauni divi baseini, pirtis, rotaļupe, kas paredzēta tieši mums. Šodien man patika viss, ko darījām. It īpaši iešana pirtī, arī rotaļupe ir kas jauns, neredzēts. Peldēt jau mācēju pirms dalības projektā “Sporto visa klase”. Bērnībā dzīvojos pie omes un opja, kuri dzīvoja laukos netālu no jūras. Kopā gājām peldēties,” priecīga par kārtīgu izpeldēšanos ir 4.a klases skolniece Alise. Arī Pēteris, kurš stāv mums blakus, peldēt mācējis pirms tam, bet šajās stundās uzlabo savas prasmes. “Labi, biju sailgojies pēc baseina. Ir jautri. Ļoti patīk šādi pavadīt laiku kopā ar saviem klasesbiedriem,” stāsta puika. Tomēr reizēm esot arī fiziski grūti, bet tas nekas – tā varot kļūt stiprāks.

Jāizglīto, lai nerastos slīkšanas risks

“Mūsu bērniem pietrūkst fizisko aktivitāšu. Nepietiek tikai ar divām sporta stundām nedēļā, tieši tādēļ projekts “Sporto visa klase” ir tik vērtīgs. Bērniem tiek dota iespēja apmeklēt baseinu – apgūt peldētprasmi, nodrošinātas pastaigas svaigā gaisā, notiek padziļināta pievēršanās futbolam u. c. sporta veidiem. Tie skolēni, kas piedalās šajā programmā, ir ļoti priecīgi un pateicīgi. Nezinu nevienu klasi, kas būtu apstājušies un pārtraukuši dalību programmā. Jūtu arī to, ka ar katru gadu pieprasījums aug arvien vairāk,” skaidro peldbaseinu un peldētapmācības programmas vadītājs, EOC galvenais treneris Toms Jēkabsons. “Peldbaseins atslābina. Skolēni tajā atpūšas no lielā mācību apjoma. Bērni pēc peldēšanas iznāk brīvi, priecīgi un gatavi turpmākajam darbam. Ievadnodarbībās mācām to, ka bez uzraudzības pie ūdens iet nedrīkst, neskatoties uz to, ka bērns prot peldēt. Lai cik ūdenī būtu jautri un interesanti, tas tomēr ir bīstami. Rādām arī informatīvo materiālu un skaidrojam, ka muļķībai un neuzmanībai var būt arī letālas sekas. Drošība ir viena no svarīgākajām lietām, pie kā mēs strādājam. Tālāk mācām pašu peldētprasmi. Tā ir mūža izglītība, kas noderēs arī nākotnē. Peldēšana sniedz daudz ieguvumu. Pirmkārt, bērns ātrāk attīstās, norūdās un mazāk slimo. Atrašanās horizontālā stāvoklī nodrošina to, ka attīstās arī iekšējā muskulatūra. Sirds un asinsrites sistēma. Arī ķermenis kļūst sportiskāks. Ja bērns jau kopš mazotnes ir mācījies peldēt, arī skolā būs vieglāk uztvert jauno mācību vielu. Tā varētu turpināt ilgi – tiek gūta pašapziņa, pozitīva attieksme, veselīgs dzīvesveids.”

“Ar šīm nodarbībām mēs neizglītojam bērnus vien. Līdz ar bērniem mācās arī viņu vecāki. Piemēram, drošības jautājumi, kas tiek pārrunāti. Ne vienmēr arī pieaudzis cilvēks aizdomājas, cik tomēr bīstams var būt ūdens. Jo­projām ne tik reti nāves cēlonis ir noslīkšana. Galvenokārt to ietekmē pārlieku liela pārgalvība un savu spēku pārvērtēšana, bieži vien nezināšana. Tas, ko vēlamies iemācīt gan vecākiem, gan viņu atvasēm, – ka drošība ir primāri svarīga uz ūdens. Nevajag lēkt uz galvas ūdenstilpēs, ja nezini, kas atrodas to gultnē. Nedrīkst bērnu atstāt pie ūdens bez uzraudzības, bez kāda, kas slīkšanas gadījumā varētu palīdzēt. Tās ir izšķiroši svarīgas lietas, kas vēlreiz un vēlreiz ir jāatgādina,” trenera teikto papildina EOC komunikācijas un attīstības daļas vadītāja Ieva Aile.

LA.lv