Ilustratīvs attēls. ‘Kane korso’ šķirnes suņi.
Ilustratīvs attēls. ‘Kane korso’ šķirnes suņi.
Foto: no Janīnas Karasas privātā athīva

Mācība visiem! Ievedot kucēnus, par noteikumiem jāpainteresējas iepriekš 0

Rīgas lidostā piezemējās lidmašīna no Gruzijas, kur starp visām kastēm un čemodāniem bagāžas nodalījumā atradās arī būris ar diviem trīs mēnešus veciem itāļu kane korso kucēniem. 7.oktobrī muitas darbinieki aizturēja tos un novietoja muitas zonā, jo īpašnieks, kurš atveda tos no Gruzija, nebija izpildījis prasības suņu ievešanai no trešajām valstīm.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Kucēnus Latvijā neielaida un pēc diennakti ilgas izolācijas, 8.oktobrī īpašnieks ar lidmašīnu atgriezās Gruzija, kur kucēniem būs jāiziet pilna trakumsērgas kontroles procedūra – tests uz antivielām un trīs mēnešus ilga karantīna.

“Neskatoties uz to, ka laiks bija slikts un dzīvo kravu it kā ir jānogādā uz termināli nekavējoties, Air Baltic darbinieki nez kāpēc nolika būri uz skrejceļa un turpināja izkraut bagāžu. Ar to viss nebeidzās. Kad ieradāmies, lai saņemtu savus ilgi gaidītos kucēnus, muitas darbinieki paziņoja, ka mēs tos nevaram ievest valstī un lieta var beigties pat ar tūlītēju eitanāziju,” situācijas būtību paskaidroja kucēnu saimnieks Mihails (vārds mainīts).

CITI ŠOBRĪD LASA

Kucēnu īpašnieks meklējis palīdzību daudzās instancēs, jo kucēni kopš sešiem ceturtdienas rītā atradās Rīgas lidostas muitas zonā.

“Jau trešdien no rīta mēs piekritām nodot kucēnu karantīnā. PVD ir līgumi ar “Vet Serviss” un “Mazo brāļu hospitāli”, bet abas šīs klīnikas atteicās kucēnus pieņemt, jo viņiem, redziet, neesot iespēju nodrošināt šo pakalpojumu. Kāpēc tad tām ir līgumi ar PVD? Atradām citas klīnikas, ieskaitot Dr.Beinarta klīniku, kas ir visai uzticama un cienījama veterinārmedicīnas iestāde. Viņi teica, ka ir gatavi uzņemties veikt analīzes un nodrošināt karantīnu. PVD neatļāva,” telefonintervijā sūdzējās saimnieks.

No pārbaudīta, bet anonīma avota Latvijas veterinārārstu aprindās saņemta informācija, ka Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) nostāja ir strikta:

“Suņu dokumenti absolūti neatbilst ieceļošanai. Viņiem pat trakumsērgas pote ir uztaisīta nesen, oktobra beigās. Pat Eiropas Savienībā paredzētais karantīnas laiks – divdesmit viena diena nav pagājusi. Arī ja mēs būtu ļoti lojāli un uzskatītu, ka tā (Gruzija) ir Eiropā, mēs nevarētu kucēnus ielaist. Kucēniem jāatgriežas Gruzijā. Punkts. Sarunu nebūs. Ar šādiem dokumentiem šie suņi Latvijā neiebrauks.”

Veterinārārste uzsvēra, ka tai jābūt mācībai visiem. Ja kāds vēlas ievest dzīvnieku Latvijā, dokumenti ir jāsagatavo savlaicīgi.

Saskaņā ar normatīvajiem aktiem, ievedot kucēnus no trešajām valstīm, kāda ir arī Gruzija, nepieciešama ne tikai trakumsērgas pote un karantīnas laiks 30 dienas, bet arī trakumsērgas antivielu tests. Informācija ir atrodama PVD mājas lapā sadaļā “Ceļošana ar dzīvniekiem”, dokumentā “Suņu, kaķu un sesku nekomerciāla pārvietošana no trešajām valstīm uz Eiropas Savienību”.

Reklāma
Reklāma

“Kopš 2015.gada Latvija ir no trakumsērgas brīvo valstu sarakstā. Ielaist valstī suņus no trešās valsts, kuriem nav pat Eiropas Savienībā noteiktā trakumsērgas potes karantīna, nozīmētu nopietnas ekonomiskas un politiskas sekas Latvijai. To nevar pieļaut, tādēļ visi šādi gadījumi beidzas vienādi. Pieaugušie suņi vai kucēni tiek nosūtīti atpakaļ uz izcelsmes valsti. Latvijā tos var ievest tikai tad, kad tiek izpildītas visas trakumsērgas kontroles prasības,” paskaidroja veterinārārste.

Viņa piebilda, ka kucēni visu karantīnas laiku ir bijuši siltumā, pabaroti un aprūpēti.

Sazinoties ar kane korso šķirnes kucēnu īpašnieku, noskaidrojām, ka ceturtdienas rītā viņu informēja par lēmumu lieta. Viņš kopā ar kucēniem ceļo atpakaļ uz Gruziju. Kad beigsies karantīnas laiks pēc potes, tiks veikts trakumsērgas antivielu tests. Ja antivielu titrs būs apmierinošs, proti, 0.5 vai > 0.5 SV/ml, kucēniem izsniegs eksporta sertifikātu uz Eiropas Savienību.

Informācijai.
21 dienas laikā izstrādājas antivielas pret vīrusu un ar šo karantīnas periodu pietiek, lai suņus pārvadātu Eiropas Savienības robežās. Savukārt prasības suņu eksportam no trešajām valstīm, kur trakumsērgas draudi ir reāli, ir striktākas, jo šīs slimības inkubācijas periods parasti ir 30-90 dienas.