×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
31. oktobris, 2014
Drukāt

Monika Zīle: Gadījums ar Junkura mandātu – mācību stunda “Vienotībai” (22)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Daži politikas vērotāji jau paguvuši izteikties, ka, noliekot mandātu, no “Vienotības” saraksta 12. Saeimā ievēlētais Jānis Junkurs ieies vēsturē. Apgalvojums spilgts, taču stipri pārspīlēts, jo viņš nebūt nav šādas rīcības pionieris. Kopš valsts neatkarības atjaunošanas, parlamentā darbu īsti neiesākot, dažādu iemeslu pēc no deputātu mandāta atsacījušies vairāki – tajā skaitā saimnieciskie darbinieki, kam Saeimas “virtuve” tuvplānā nešķita pievilcīga vai pavērās vilinošākas iespējas citās jomās. Viņu vietās apsēdās nākamie, un sabiedrība lielākoties to pat nepamanīja. Arī J. Junkura mainītā prioritāte diezin vai piesaistītu paliekošu uzmanību, ja viņa žests nenodrošinājis mandātu sarakstā aiz svītras palikušajai “Vienotības” priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai. Tagad nenoliedzami spilgtajai Latvijas politikas personībai pievērstā uzmanība nu sakāpināta latviešu elektorātam raksturīgajā pakāpē, kur loģikai muti aizbāž emocijas. To pavadā auļo arī daļa masu saziņas līdzekļu, radot iespaidu, ka bezmaz valsts likteni izšķirs S. Ābol­tiņas rīcība – pieņems brīvo mandātu un iekļausies 12. Saeimas deputātu pulkā vai, kā patlaban modē sacīt, ļausies citam izaicinājumam?

Bet! – tā bieži uzsvēra viens bijušais premjers – būsim taču godīgi un liksim reiz malā politikā nederīgās “mīlas–nemīlas” kategorijas. Sakiet, lūdzu, kādu būtisku iemeslu dēļ “Vienotības” līderei jānoraida šis mandāts? Viņas mīnusi biļetenos nav tik kata­strofālā skaitā, lai rastos pamats apgalvojumam, ka “tauta izbalsojusi”. Ne uz to pusi! Tiesa, balsošanas gaitā notikusi daļēja kandidātu numerācijas pārbīde. Tomēr S. Āboltiņu vēlētāji nav aizvirzījuši listes pēdējā vietā, bet vērā liekamais uzvārda plusojums ir svarīga uzticības zīme, un kāpēc lai viņa to ignorētu.

Patiesības labad jāteic, ka sēklu debatēm ap šo karstai oglei līdzīgo mandātu vēl pirms vēlēšanām bagātīgi kaisījusi pati Solvita Āboltiņa, izsakoties par vēlmi savu amatu paturēt arī 12. Saeimā. Kaut gan politiskajā retorikā mēdz izmantot blefa elementus, uzdodot vēlamo par esošo, Latvijas elektorātam šādi gājieni nesimpatizē – tajos tiek saskatīta augstprātība, dižošanās un lieluma mānija. Savu artaviņu politiskajām zemdegām tāpat piešķīla partijas priekšsēdētājas kolēģi, – iespējams, tikai labu gribēdami! –, pirmajās pēcvēlēšanu dienās steidzoties izplatīt ziņu par I. Dāldera došanos uz Briseli, šādi atbrīvojot krēslu Saeimā S. Āboltiņai. Īsāk sakot, auzas izbraukātas tik lielā platībā, ka gar šo mandātu vērptās kaislības varētu kļūt uzskatāms piemērs tam, cik dārgi politikā maksā nepārdomāti paudumi un ietekmes pārvērtēšana. Reizēm – nudien kaitinoša.

Gribas cerēt, ka piedzīvoto mācību pareizi uztvers un secinājumus izdarīs gan 12. Saeimā ievēlēto “Vienotības” deputātu frakcija, gan politiskais spēks kopumā. Jo nav ne mazākā gandarījuma vērot, cik bīstami “Vienotība” tuvojas takai, pa kuru nebūtībā aizgājušas tikpat daudzsološas partijas tāpēc, ka spītīgi ignorēja acīm redzamo. Lai cik nicinoši sabiedrība palaikam izsakās par deputātiem un partijām, sirds dziļumos liela daļa cilvēku grib redzēt Latvijas politisko spēku briedumu, pieņemšanos gudrībā un tālredzībā.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Kamēr Latvijā būs ducis sī kpartijas,nekad vēlēšanas nepaies bez skandāliem,jo katrs grib būt tas ideālais kandidāts,kaut vai nomelnojot sāncenšus visādiem paņēmieniem,gan atļautiem gan neatļautiem.Tādēļ arī “pirkšanas” skandāli,kaut gan tur varbūt nemaz nekas netika pirkts!

 2. Pēc te lasītā iznāk, ka galvenais ir cilvēku izsvītrot, jo “- ” atzīmes likt nav paredzēts.Bet kā tad ar tiem, kas Āboltiņai ielika plusiņus, pie tam pārsvarā par mīnusiem? Tātad šie vēlētāji neskaitās un viņu vērtējums Āboltiņai kaķim zem astes? Arī pārējie, kam tagad uz valdību aizejošo vietā kā nākamiem jāieņem krēsli saeimā, tur nedrīkst sēsties, jo viņi skaitās “izsvītroti”.
  Toties Junkurs, kurš ar negodīgu reklāmu saeimā iekļuvis, skaitās goda vīrs un nevienam nebūtu iebildumu, ja viņš tur turpinātu atsēdēt nākamos 4 gadus. Tieši tā – atsēdēt, jo neviens viņa viedokli no saeimas tribīnes nekad nav dzirdējis.
  Ja tādi junkuri apmierina tautu, paliek nelabi iedomājoties, ka ar prastu sevis reklamēšanu par nākamo prezidentu tiktu iebalsoti viņam līdzīgi populists daudzsolītājs. Te M.Zīles kundzei var pilnībā piekrist.

 3. Nu drausmīgi aprobežota un padumja valoda, “cienījamā” rakstniece!

 4. Rižā paipala tomēr kāps kalnā!! Fu ka tavu jupi.

 5. JOKI VINAI NAV PRAATAA Atbildēt

  KAA DONBASA PILSEETAS MEERE.

 6. Raksts nepatīkams. Autore izmantojusi (daļēji) Ezopa valodu, lai slēpt savu patieso attieksmi pret Āboltiņu. Tātad, zina “riska” pakāpi. Man Āboltiņa ir ļoti nesimpātiska kā politiķe. Kā sieviete (ārēji) tīri simpātiska. Neaizmirstama ir viņas izsvilpšana hokeja arēnā. Tomēr tas viņai nebija mācība. It kā nekas nebūtu tur noticis, viņa turpina darbību savā stilā. Ja jau tā vēlēšanu sistēma pie mums ir tāda (ceru, pagaidām), tad jāsamierinās ar kombināciju un “kompromisu” paņēmieniem iegūto viņas Saeimas deputāta mandātu. Taču, ja Āboltiņa iegūs augstāku par “ierindas” deputāta statusu Saeimā, tad gan būs pretīgi viņu un “Vienotības” frakciju redzēt un/vai dzirdēt.

 7. Tikko vienā žurnēlā izlasīju – nav dzīvē iespējams izvairīties no 3 lietām – nāves, nodokļiem un āboltiņas iekļūšanas Saeimā.

 8. Āboltiņa ir padomiska .. Viņai ir laiks beidzot prasties un noiet no skatuves.

 9. Monikas kundze, Jums tieksme pieslieties pie galda gala sēdošajiem. Tāpat rakstījāt pēc pasūtījuma “Latvijas ceļa” laikā. Pēdējais laiks būtu sākt domāt un rakstīt savu patieso viedokli!

 10. Vēl un vēlreiz!/ Tiem vīra cilvēkiem ,kas grauž un zākā Āboltiņu ,skauž viņas gudrība ,prāts un inteliģence ,bet sievietēm savukārt skauž viņas sakoptība elegance un analītiskais prāts . Tātad dumjas zosis un stulbi vīrieši vienotā korī tagad apvienojušies, un es noteikti nemaldos,ka diri’ģenti nāk no Ventspils un jo sevišķi labi ar krievijas naudu atalgotie jaunceptie soc. demokrāti no saskaņas centra.

 11. Ka tik tā mācībstunda neizvēršas par beigu sākumu. Šito partiju ambiciozi sievieši ir postījuši vēl no “Jaunā laika” laikiem. Vienreiz tas vadzis lūst.

 12. smaidi pedejo reizi…………

 13. Tur tak bērnam skaidrs, ka Āboltiņas cilvēki piedraudēja un-vai samaksāja Junkuram.

 14. Publicēt šīs pretīgās būtnes foto. Viņu izšvilpa jau sen no sabiedriskajiem pasākumim, bet viņa ir nekauņa un visi to zin.

 15. M.Zīle nav palaidusi garām iespēju paklanīties Āboltiņai.Plusiņus var skaitīt dažādi.Arī divus mīnusus (sakrustotus) var saukt par plusiņu.No tā nemainās objektīvais fakts – Āboltiņa NAV ievēlēta.Un te neko nemaina autores “loģikai muti aizbāž emocijas”. Vienīgais emocionālais jautājums te ir tas,vai Āboltiņai pielec,vai nepielec,ka vajadzētu pastāvēt malā.Ne jau pavisam,bet darīt kādu citu darbu – vadīt partiju,aizbraukt par vēstnieci,vai tml.
  Autorei atgādināšu- likumīgs un leģitīms ne vienmēr ir viens un tas pats.Saeimā iekļūt var tikai likumīgi,t.sk.arī pēc kāda mandāta “labprātīgas”nolikšanas.Vai tas ir leģitīmi? Sk.šī vārda nozīmi.

  • Jau lasīts – zārks ar nelaiķi un seši nesēji. Ja skaita, tad nesēji ir vairākumā. Tikai piezīme – viņi ir izsaukti nest zārku ar nelaiķi… Morāle viena =TU NĒESI IEVĒLĒTA! TAD UZVEDIES TĀ UN ZINI SAVU VIETU. Jā ar rītdienu ir zināms – Saeimā vietu var nopirkt, bet vai tautas uzticību?

 16. Pilnīgi piekrītu Monikas Zīles viedoklim! Kāpēc mēs nereti “noēdam” paši savus spējīgos politiķus? Kāpēc redzam mīnusus, bet neredzam plusus? “Vienotībai” jāizdara secinājumi, jo valsti vadīt nevar, piedodot Zaķa kungam krāpt valsti, nemaksājott nodokļus.

  • Tīru politiķi nevar noēst, ja tam neseko veikali un blēdības. Bija un ir tāds Kārlis Ulmanis – grauza komunisti, grauza šodienas bikšu deldētāji Saeimas solos un nekā – kad darbi valsts un tautas labā ir pirmie, tad pārējais nepielīp, jo nav kur aizķerties…Esi tīrs un strāda tautas labā un būs gods un būs cieņa. Tie krēsli paši tevi sameklēs un piedāvāsies – nāc vadi!

 17. M.Zīlei vajadzētu redzēt filmu astoņkājis…izanalizēt…un tikai tad izteikt viedokli!
  Varbūt viņa nezin kas ir mafija un kādas ir galvenās iezīmes?Jābrauc uz Itāliju un jānoskaidro…un tad varēs analizēt “eliti” .
  Zars nogāžas zemē tad kad ir aizlūzis un netur svaru…vai arī to ar spēku nocērt.
  DOMĀJIET PIRMS PAUŽATVIEDOKLI

 18. Augstprātība, dižošanās un lieluma mānija seko visur, kur ir Āboltiņa. Patiesi liels cilvēks ir nevis tas kurš pakāpies uz mēslu kaudzes lielās par savu darbu, bet tas kurš ar darbu to ir no cilvēku apziņām izvācis- kaut kur dzirdēta atziņa. J’aun tā vietas meklēšana Saeimā izbīdot priekšā esošos varbūt pat par naudu un lielu naudu nekādu godu un uzticību nerada ne pašai Vienotībai, ne pat Saeimai – vai tiešām viss ir pērkams deputātiem pat gods un tad kas tas par ”godu”. Cara laikos oficieris savu godu pierādot pat lodi ielaida deniņos, jo bez goda…bet šeit, kaut par atejas lūciņu un Saeimā. Tikai tā smirdoņa nāk līdz.Ja ar godu,. tad atsakies jebkurā gadījuma un tapsi savu godu vismaz glābusi. Bet tā…

Draugiem Facebook Twitter Google+