×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
16. marts, 2017
Drukāt

Skolās mācīs aizsargāt valsti (28)

Foto - Zane Bitere/LETAFoto - Zane Bitere/LETA

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis un aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis 20. martā paredzējuši apspriest obligātās militārās apmācības ieviešanu skolās. Sabiedrības noskaņojums šai idejai ir atbalstošs. Kā norāda Aizsardzības ministrija (AM), aptaujā par valsts aizsardzības jautājumiem 62% iedzīvotāju atzinuši, ka militārās zināšanas būtu jāapgūst ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Tostarp šāda priekšmeta ieviešanu atbalstot 65% jauniešu vecumā no 17 līdz 25 gadiem. Jautājums – kad un kādā formā tas notiks?

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis vērtē, ka jaunajā izglītības saturā varētu ieviest militārās apmācības elementus. “Vēlos apspriest ar kolēģi, kā varam jaunajā izglītības saturā ieviest papildu cilvēkdrošības elementus. Tās ir prasmes aizstāvēt sevi, savu valsti un attiecas gan uz ārējo, gan iekšējo drošību,” saka K. Šadurskis. Kā veiksmīgu piemēru viņš min valsts aizsardzības mācību, ko varētu ņemt par pamatu. Valsts aizsardzības mācība līdz šim īstenota 18 skolās, vecāko klašu skolēni priekšmetu apguva fakultatīvi. “Tas ir vēl viens zināšanu un prasmju bloks, kas aizrauj ar savu atšķirību, piemēram, tajā bērni iegūst ne tikai papildu fizisko sagatavotību, bet arī komandas darbu un iemācās atbildības izjūtu, kas ir būtiski ne tikai valsts aizsardzības kontekstā, bet noderēs arī jauniešiem dzīvē,” uzskata ministrs.

Viņš plānojis ar aizsardzības ministru apspriest izmaksas, kā arī nepieciešamos cilvēkresursus militārās apmācības ieviešanai. Militārās prasmes civilajās mācību iestādēs būtu jāmāca cilvēkiem ar atbilstošu pedagoģisko izglītību vai NBS instruktoriem ar pedagoģisko pieredzi.

“Galvenais mērķis ir ne tikai nodrošināt militāro pamatzināšanu apguvi, bet arī audzināt valsts piederību, palīdzēt orientēties pašreizējā informatīvajā telpā un kiberdrošības izaicinājumos, kā arī sekmēt valsts pilsoņu veselību un fizisko sagatavotību,” ieceri pamato Aizsardzības ministrija. Atsevišķas tēmas būtu apgūstamas jau pamatskolā, piemēram, vēstures stundās, sociālo zinību stundās, apmeklējot piemiņas vietas, kā arī sporta stundās. “Vidusskolā savukārt tam vajadzētu būt atsevišķam praksē balstītam mācību priekšmetam ar vienu mācību stundu nedēļā, kurā jaunieši nostiprinātu valstisko apziņu, attīstītu kritisko domāšanu, drosmi, disciplīnu un motivāciju, kā arī paplašinātu savas zināšanas par valsts aizsardzību. Šobrīd norit darbs pie apgūstamo kompetentu izstrādes mācību satura veidošanai,” norāda AM Preses nodaļas pārstāve Vita Briže.

Šogad rudenī plānots sākt arī īpašu militāro apmācību augstskolu studentiem. Līdzīgs apmācību modelis pastāvējis līdz 2009. gadam, tomēr augstskolu studentu apmācību AM bijusi spiesta pārtraukt krīzes dēļ. Priekšmeta pilot­projektu paredzēts uzsākt Rīgā, bet vēlāk iesaistīt arī reģionu augstskolas. Šāda prakse – iespēja brīvprātīgi apgūt militārās zināšanas un prasmes augstskolas laikā – ir ierasta prakse daudzās NATO valstīs, piemēram, ASV un Apvienotajā Karalistē.

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Valdis Freimantals Atbildēt

  Skolaa jaamaaca likt cietumos ministrus – BANDITUS!

  Tas buus patriotisms!

  Vispirms tieslietu ministrus, kuri izniicinaaja Rigas Latvieshu Biedribu 1993. gada 18. februara naktii!

  Lasiit materialus un faktus manaa rakstaa internetaa:”Mosties, celies, strada”!

 2. pilsoņiem vajadzētu izdalīt automātiskos šaujamrīkus, tikai, pēc Aldermanes diversijas, ir vairs grūti atšķirt viltus pilsoņus no īstajiem.

 3. Vispirms valsts jāaizsargā no slinkiem un stulbiem ministriem, tad no birokrātu varzas.

 4. Ai ai jai!

 5. ................ Atbildēt

  mācīt mācīs, be tko mācīs, paši vēl mācāmi

 6. kas tad mācīs aizsargāt valsti, vai pats Bergmanis

 7. Sen laiks! Bet labak velu neka nemaz!

 8. Un kāpēc gan nē? Tai vajadzētu būt obligātai stundai. Arī augstskolās bija viena diena veltīta – militārai apmācībai

 9. Kadirovs Čečenijā par savu naudu (faktiski no Putina saņemtu) nodibinājis personīgo kara skolu bērniem un pusaudžiem.Galvenie mācību priekšmeti ir islams un kara māksla ,tai skaitā šaušana no visa veida ieročiem ,tuvcīņa.Kadirovs kara skolā uz pārbaudēm ierodas negaidīti pat naktīs,tad tiek izsludināta trauksme un demonstrēta gatavība cīņai.Čečenija pašlaik ir monoetniska valsts,ar augstu dzimstību.Puse čečenu vīriešu krituši abos karos ar krieviju,tāpēc tagad tautas dzīvais spēks strauji tiek atjaunots ar daudzsievības palīdzību .

 10. Lielīb’ naudu nemaksā,
  Piedirs bikses,jāmazgā. Te nu ir mūsu ,,lielie”varoņi. Mums Latvijā nekādu militāro apmācību nevajag,bērniem nekas nav jāzin no tādām lietām, tas,kas tika mācīts skolās agrāk ir tikai padomju laika murgs. Visas,pilnīgi visas apmācības (GDA, DOSAAF, Civilā aizsardzība,Sanitārās kopas,Militārā apmācība), kuras tika mācītas skolās un darba kolektīvos padomju laikos mūsdienu varasvīri Latvijā uzskatīja par nevajadzīgu līdzekļu un laika izķēzīšanu. Kā tad nu pēkšņi kļuvuši tik apķērīgi ? Tomēr vajagot gan. Laikam tač ūdens smeļas mutē? Tas ir tikai laika jautājums un kādam būs jāatbild par daudzo tūkstošu Latvijas cilvēku jaunības pavadīšanu bez mācību ieročiem,mācību šaušanas,granātas mešanu,gāzmasku uzvilkšanu,ierindas skates. Mums jau to nevajag,izrādās ka vajag gan.

 11. vai tas attieksies uz visām skolām? Piemēram, organizētajās talkās viena daļa skolu nekad nepiedalās. Paši zināt, kuras.

 12. ideja jau nav slikta manā jaunībā padomju laikos arī skolābija militārā apmācība cik jau tur ko iemācīja cita lieta bet bija

 13. lai vins aiziet pie arsta un parbauda savu psihisko stavokli ,tas acis vien izsaka kad ……………. sis eiropas uzpirktais kalpins.

 14. Lai valdošā kliķe pati aizsargā savu barotavu.

 15. Vispirms panākt , lai nav tik daudz skolēnu stundu kavējumu , lai apmeklē visas sporta stundas , lai krievu skolu beidzèji runā latviski un iekļaujas latviskajā valsts dzīvē.

  • Pirmkārt, ir jānoskaidro, kāpēc audzēkņi kavē tādas vai citas mācību stundas. Pēc tam jārīkojas atbilstoši situācijai – pārrunas ar audzēkni, vecākiem, pedagogu, vajadzības gadījumā iesaistot sociālos darbiniekus. Un sportā noteikti būtu jāpievērš uzmanība tam, kā skolēni izpilda vingrojumus, laicīgi iemācot to darīt pareizi, nekaitējot sev. Protams, jāmotivē tie, kam nesanāk, jāatrod tā induviduālā pieeja katram. Protams, vajag tiem skolotājiem arī algu, lai pašiem motivācija strādāt.
   Krievu skolas mums vispār nevajag. Izglītībai jānotiek latviešu valodā. Galu galā valodas pamati sākas ģimenē.

 16. Pārstiepies rupučus Atbildēt

  Lielos dabūjis

 17. Aizsargāt valsti vai uz otkatu naudas sabiezējušo valdošo reakcionāro huntu?

 18. Ui, forši. Šito priekšmetu varēs mācīt kāda daudzmaz saglabājusies kundzīte. Vīriešu taču skolā nav, bet militāri izglītotas personas skolā strādāt nevar, jo nav pedagoģiskās izglītības. Kur tiks ņemti kadri? Cik ilgi visi vel grābstīsies pa gaisu?
  1.Pirmās palīdzības sniegšana,
  2. Ticības mācība,
  3. Militārā mācība,
  4. Dzīves mācība,
  5. Dažas mācību stundas. Būs lustīga dzīve. Vēl tak varētu ierunāties t.s. zaļie, atkal jauna stunda. Atturībnieku biedrība …

 19. Un kādu priekšmetu tāpēc izmetīs no skolu programmas,jo stundu skaits nav neierobežots.Varētu uz ķīmijas vai matemātikas vai arī latviešu valodas,jo jau šobrīd to visu esam tik tālu noreformējuši,ka augstskolas jau sāk runāt par izlīdzinošo semestri.Cik viegli ir sagraut to, kas labi funkcionēja.Reizēm šķiet,ka IZM darbiniekiem vajadzētu piemērot kriminālatbildību

  • Simona, par tādu lietu kā fakultatīvs esi dzirdējusi? Tā ir tāda stunda, kurai vieta stundu sarakstā pēc stundām, pie tam – brīvprātīga stunda. P.S. Es arī apgūstu šo priekšmetu un nekādu problēmu ievietot to stundu sarakstā nesaskatu.

 20. Kad viņu vecāku minimālā alga sāks pārsniegt 1000EUR netto, tam būs arī kāda jēga un skolotājs vismaz klasē nekļūs par apsmieklu.

 21. Ļoti nozīmīgi būtu apmācīt bērnus arī pašiem aizsargāties no šitās nenormālās valsts. Bet vēl svarīgāk būtu iemācīt rūpēties par savu un tuvāko veselību. Ienīstu visas militārās akcijas un aktivitātes no LV puses. Tas viss tāpat nolemts fiasko. Teātris un viss. Diemžēl esmu spiesta savu nodokļa daļu šiem idiotiem atvēlēt.

  • Pilnīgi piekrītu. vislielākās muļķības. un tomēr tam jābūt izvēles priekšmetam (skolēns izvēlas)

  • Labi pateici!!
   Audzināt par grašiem bērnu, maksājot par medicīnu viņam, un vēl sūtīt viņu karot, lai aizsargātu šo nejēdzību???
   Lai ieskrienas, taukmūļi nolādētie!!

   • A kāda velna pēc tad ievēlējāt šos taukmūļus? Tipiskas sajuza vecenes te saradušās, domā, ka visam jākrīt no gaisa un pašām nav nekas jādomā. Apsveicu! Starp citu – karš ir lielvaru spēlītes, arī jūsu mīļās Krievijas iecienīta nodarbe, tāpēc neviens jums neprasīs, gribat to vai nē, ja būs – būs! P.S. Bēdziet tulīt pat, jo kara laikā aizbēgt būs ļoti problemātiski.

Draugiem Facebook Twitter Google+