Latvijā
Novados

Mācītājs Gulbenē aicina nojaukt Gosupes velna skulptūru 8

Foto no commons.wikimedia.org

Gulbenes Evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Ilgvars Matīss augusta nogalē draudzes lapā portālā “Facebook” izplatījis aicinājumu nojaukt skulptūru “Gosupes velns”, ko 1955.gadā tur uzstādīja mākslinieks Vilis Zvaigznītis.

“Velns nav nekāds varonis. Būtībā tas ir vislielākais ļaunuma iemiesojums, kādu var iedomāties,” saka Matīss un aicina godināt nevis velnu, bet gan Dievu.

Vaicājot, vai mācītājam ir kādas pretenzijas arī pret vairākām vietām Latvijā, piemēram, akmeņiem vai strautiem, kas arī nes velna vārdu, Matīss norādīja, ka šie objekti ir dabas radīti, kamēr Gosupes velns ir cilvēka radīts objekts.

Skulptūra atrodas Lizuma pagastā, netālu no Velēnas luterāņu baznīcas, blakus pašvaldības ceļam, līdz ar to vietējā pagasta pārvalde uztur skulptūru sakoptu. Tomēr tā nav atrodama Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) pieminekļu datu bāzē.

Mācītāja nepatiku pret Zvaigznīša darbu pašvaldībā neņem nopietni un ir neizpratnē par radušos ažiotāžu.

Īpašumu parraudzības nodaļas vadītājs Zintis Skopāns pieļauj, ka ar paziņojumu mācītājs iespējams vēlas nodrošināt sev publicitāti.

Tiesa, neizpratnē par pievērsto uzmanību ir arī Matīss, kurš norāda, ka draudze nodarbojas ar vēl citiem projektiem, kuri nav izpelnījušies tādu interesi kā aicinājums nojaukt Gosupes velnu. Piemēram, nesen atjaunots piemineklis Mārtiņam Luteram. Tāpat baznīca organizē koncertus un izglītojušus pasākumus.

LA.lv