×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
7. novembris, 2017
Drukāt

Mācītājs Siguldā pirmo reizi svētī medību suņus (20)

Kates Šternas Veimāras putnu suns Arčibalds sniedz ķepu prāvestam Rihardam Rasnacim. Foto - Indulis BurkaKates Šternas Veimāras putnu suns Arčibalds sniedz ķepu prāvestam Rihardam Rasnacim. Foto - Indulis Burka

Aizvadītās nedēļas nogalē Siguldas Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā notika svētā Huberta dienai veltītā svētā mise, kuru svinēja draudzes prāvests Rihards Rasnacis. Dievkalpojumā aizlūdza par visiem medniekiem un svētīja četrkājainos medību palīgus – medību suņus.

Sprediķī Rihards Rasnacis atgādināja, ka medības nav pretrunā ar Dieva likumiem. Jau radīšanas stāstā Dievs cilvēkiem novēlējis valdīt pār zivīm jūrā un pār putniem gaisā, un pār lopiem, un pār visu zemi un visiem rāpuļiem zemes virsū. Taču šis Dieva novēlējums jāpilda rūpīgi, neesot barbariem un saudzīgi izturoties pret mums novēlētajiem dzīvniekiem. Medībās jāievēro ētikas un morāles normas un medījums jānogalina tam sagādājot pēc iespējas mazāk ciešanu. Medības jāorganizē tā, lai medību resursi tiktu apsaimniekoti pēc iespējas rūpīgāk un to nākamajām paaudzēm tiktu nodoti daudz bagātīgāki nekā tie ir bijuši līdz šim.

Prieteris aizlūdza par visiem medniekiem, dabas resursu saglabāšanu mūsu zemē, par drošību medībās, lai mednieki ar vislielāko rūpību izturētos per drošības prasībām un mācētu prasmīgi apieties ar medību ieročiem, tāpat prastu pateikties par atvēlētajām Dieva dāvanām un dalītos tajās ar citiem.

Pēc svētās mises Rihards Rasnacis svētīja četrkājainos medību palīgus – medību suņus. Kā atzina prieteris, medību suņus viņš svētī pirmo reizi.

Pēc dievkalpojuma ikvienam bija iespēja cienāties ar mednieku sarūpēto cienastu, kas pagatavots no medījuma un pārrunāt ar medībām saistītos jautājumus. Žurnāla „Medības” žurnālisti stāstīja par dzīvnieku paradumiem, medību norisi, medību suņu audzināšanu. Klātesošos īpaši interesēja lielo plēsēju dzīve un paradumi, medību nianses, tāpat tas, kā iespējams medījamajam dzīvniekam pieiet pietiekami tuvu.

Uzziņai:

Teju visā Eiropā 3. novembrī tiek svinēta sv. Huberta – mednieku un medību suņu aizstāvja – svētki. Arī mednieki Lietuvā svin šos svētkus, piedaloties svētku dievkalpojumos, kur mednieki un medību suņi saņem svētību. Daudzviet notiek mednieku kolektīvu parādes un trofeju izstādes. Latvijā šī tradīcija līdz šim nav guvusi atsaucību.

Svētais Huberts dzīvojis 7. gs. beigās, 8. gs. sākumā tagadējā Francijas teritorijā. Dzimis karaliskajā Merovingu dzimtā. Kā daudzi sava laika augstmaņi, arī Huberts aizrāvies ar medīšanu. Pēc sievas nāves dzemdību laikā Huberts pametis galmu un patvēries Ardennas mežos, kur pilnībā nodevies medībām. Lielās Piektdienas rītā, kad visi ticīgie devās uz baznīcu, Huberts devās medīt, kur uzgājis lielisku briedi un sācis tam dzīties pakaļ, taču dzīvnieks pagriezies pret Hubertu, kurš starp brieža ragiem ieraudzījis krustu, un kāda balss medniekam teikusi: „Hubert, ja tu nepievērsīsies Dievam un nedzīvosi svētu dzīvi, tu ātri nokļūsi ellē.”

Huberts nokāpis no zirga un kritis ceļos brīnuma priekšā. Pēc redzētā Huberts atteicies no visiem saviem tituliem un mantojuma par labu savam jaunākajam brālim Odo, kurš kļuva par Huberta dēla aizbildni. Huberts savu personīgo mantu izdalīja nabadzīgajiem un mācījās, lai kļūtu par garīdznieku. Vēlāk viņš kļuva par bīskapu, iemantojot ļaužu mīlestību un pateicību.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. katolji vienmer izcelušies ar debilismu

 2. Izlasot rakstu un aplūkojot foto, rodas apmulsums. Ja pieņem, ka svētais Huberts ir gan meža dzīvnieku, gan putnu, gan ūdenī mītošo dzīvo būtņu aizstāvis, tad raisās neizpratne. Kādēļ aizlūgums vieni par putnu medību suņiem, cik ir cilvēka izvēles brīvība un cik – atbildība par citiem, kas ir apkārt, un kur ir robeža “valdījuma” tiesībās, ja cilvēks patērē citu dzīvo radību izklaides labad vai maltītei? Vai cilvēki paši pret sevi un citām dzīvām būtnēm izturās cieņpilni un atbildīgi? Itin’ bieži cilvēki ir tie, kuri piesārņo un posta vidi daudzos veidos, kas apgrūtina citu dzīvo radību dzīvotspēju (bezatbildīgi (ne)pārstrādāti notekūdeņi, polimēra izstrādājumi, kas tiek neapdomīgi izmesti, u.c.) un tādējādi pārkāpj taisnīgās valdīšanas domu.

  Izklausās pēc dubultmorāles.

 3. Esmu fotografējis kā mācītājs iesvēta tikko atvērtu jaunu benzīntanku un arī motociklus.Uz manu jautājumu par to vai tad tam būs kāda jēga,mācītājs atbildēja,ka katram mums ir savs bizness.Taisnība jau viņam ir,es saņemu naudiņu par pasākuma fotografēšanu,bet mācītājs par iesvētīšanu.Ēst jau visiem gribas.

 4. Nu tas tāds pats fetišisms, kā kad blondīnes algo orķestri, šuvējas, pērk torti saaicina viesus un arī mācītāju īsāk sakot rīko mazsunīšu kāzas.

 5. Acīmredzot baznīca savus likumus , tāpat kā politiķi, skaidro pēc vajadzības. un kā būs ar bausli “TEV NEBŪS NOKAUT”?????

 6. Mežcirtējs Parastais Atbildēt

  Jā.. Lauku avīzei tā latiņa ir stipri kritusi.. 🙁 un mūsu ģimene to vai nepasūtina.
  Rakstīt tādus murgus par medibām un tik ļoti zombēt cilvēkus par Meža tēmām. Nu paldies.. 🙁

 7. Da macitajs visu izdomaas lai vinam naudina ripotu kabataa.

 8. Nu ko Juus, tas ir jauna veida bizness macitajiem. Kur aitas tur cirpeji.. Es tik brinos kur dazi cilveki var but aitas un tic pasakaam.

 9. Grēka alga ir nāve, bet Dieva balva ir mūžīga dzīvība Kristū Jēzū, mūsu Kungā. Ikviens cilvēks, lai ir nasks klausīties, bet lēnīgs runāt un gauss dusmoties, jo cilvēka dusmas nerada Dieva taisnību. (Jk 1:19-20). 1.Mozus grāmatā 1.nodaļā ir teikts: “26 Tad Dievs sacīja: “Darīsim cilvēku pēc mūsu tēla un pēc mūsu līdzības; tie lai valda pār zivīm jūrā un pār putniem gaisā, un pār lopiem, un pār visu zemi un visiem rāpuļiem, kas rāpo zemes virsū.”” Medības, medniekus un mednieku suņus par labiem esam atzīst Baznīca, medību process, mednieku rīcība, medību suņu izmantošana medībās, to visu nosaka Latvijas Republikas likumdošana. Tie cilvēki, kuri nosauc medniekus un viņu suņus par slepkavām, lai viņi bīstās Dieva dusmu un atbild likumā noteiktajā kārtībā, jo ar saviem aizvainojumiem vēršas pret medniekiem, kuri ir cilvēki, kas nodarbojas ar to, kas viņiem ir lemts, vai patīk, vai ir nepieciešams, vai kā citādi vajadzīgs. Un, lai Dievs soda tos, kas šeit vēršas pret viņa gribu.

 10. Tā vien izskatās, ka lapai uzbrukuši troļļi, jo tiklīdz par medībām uzrakstīts tā apsaukā par slepkavu. Palasiet Bībeli, tur viss melns uz balta rakstīts, Dievs neiebilst pret medībām, drīzāk tās atbalsta. Dzīvās radības radītas lai cilvēks tās pārvaldību un izmantotu.

 11. Tas ko te visi saka, ka fui ir medības un tad automātiski medījums un gaļa! Tad jādomā ka visi šie komentētāji ir rūdīti viğitārieši vai domā ka gaļa aug veikalu vitrīnās? vai ir īpaši gaļas koki?

 12. Romas katoļu baznīca pastāv jau gandrīz 2000 gadu. Huberts iecelts svēto kārtā 8.gadsimtā.
  Jūs esat pret Katoļu baznīcu??? Pret Romas pāvestu??? Vai esat svētāki par viņu???
  Ejiet un kaut nedaudz izglītojieties… 😀

 13. Romas katoļu baznīca pastāv gandrīz 2000 gadu. Sv.Huberts iecelts svēto kārtā 8.gadsimtā. Kopš tā laika visā Eiropā atzīmē šī svētā dienu un svētī medniekus un viņu suņus.
  Jūs esat pret baznīcu??? Pret Romas pāvestu??? Esat gudrāki un svētāki par viņu?… 😀 nu nu
  Ejiet izglītojieties kaut nedaudz!

 14. Wow! Mācītāj! Varbūt aizeij, piemēram, uz bērnunamu kādu un svētī bērnus, lai viņiem veiksmīgāka dzīve bez vecākiem utt! Tiešām ir jāsvēta medību suņi?

 15. Ak, šausmas! Aizlūdz par slepkavām. Mednieks un medību suņi ir slepkavas sava prieka pēc. Vai tiešām ticības tēvi ir degradējušies, ka aizlūdz par dzīvniekiem. Vēl, varbūt varētu saprast, ja aizlūgtu par suņiem glābējiem, vai suņiem pavadoņiem, jo tie veic cildenu darbu. Fui,fui!!

  • Katoļu baznīcas dagradācija.Laikam neviens saprātīgs cilvēks uz to neiet, ka jādod svētību slepkavām. Šie suņi tiek apmācīti nogalināt, ne glābt!!!!

   • varbūt pirms raksti,ka suńi tiek apmācīti slepkavot,aizej un noskaidro kā ir patiesībā!Mednieka neslepkavo,mednieks medī!
    slepkavo tie łaudis kas strādā lopu kautuvēs un dara to vēl par samaksu!
    vai tad gału un desas veikalā nepērc?Šašliku nerubī iekšā pilnu muti,?????pirms gudri spried par lietām no kurām neko nesajēdz,vismaz tad palasi kādu gudru grāmatu!!!!

  • slepkavas sēz cietumā!Mednieks medī,medību suns palīdz!Jūti atškirību starp savu un manu teikto?????

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +20.2
Alūksne +15.6
Daugavpils +15.5
Saldus +16.1
Liepāja +15.0
Jelgava +17.1
Ventspils +17.2
Limbaži +17
Madona +16.5
Rēzekne +16.0
Draugiem Facebook Twitter Google+