×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
2. februāris, 2015
Drukāt

Madridē protestē pret taupību (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Spānijas galēji kreisās partijas "Podemos" līderis Pablo Iglesiass ar populistiskiem solījumiem cer iemantot spāņu uzticību pirms rudenī gaidāmajām Spānijas parlamenta vēlēšanām.

Iedvesmojušies no Grieķijas kreiso populistu SYRIZA panākumiem parlamenta vēlēšanās, nedēļas nogalē Spānijas galvaspilsētā Madridē vērienīgu demonstrāciju, to nodēvējot par “Pārmaiņu maršu”, sarīkoja pērnajā janvārī dibinātā galēji kreiso partija “Podemos”. Līdzīgi kā SYRIZA Grieķijā arī “Podemos” Spānijā sola, ka viņu vadībā valstij tiks norakstītas parādsaistības, kuras tā uzņēmusies, lai tiktu galā ar finanšu krīzi.

Piesaka karu turīgajiem un politiķiem

“Eiropā sākuši pūst pārmaiņu vēji,” sajūsminātajam pūlim, kas, pēc mītiņa rīkotāju aprēķiniem, pārsniedza 300 tūkstošus cilvēku, paziņoja “Podemos” līderis Pablo Iglesiass. “Grieķu tauta ir uzvarējusi Grieķijā. Mēs sapņojam, bet mēs izturamies pret mūsu sapni nopietni. Mums ir nepieciešami sapņotāji, kuri uzdrošinās aizstāvēt nabadzīgos cīņā pret bagātajiem. Sešu dienu laikā Grieķijā ir izdarīts vairāk, nekā daudzas valdības paveica gadu laikā,” apgalvoja Iglesiass, gan nepaskaidrojot, kas tie varētu būt par darbiem.

Demonstrantu pūļi sanāca Madrides centrā esošajā Saules vārtu laukumā, kur pēdējo sešu gadu laikā tradicionāli notikuši vairāki pret taupības pasākumiem vērsti protesti. Viens no mītiņa dalībniekiem Hosē sarunā ziņu aģentūrai “Reuters” paziņoja, ka “cilvēkiem ir jācīnās pret politiķu šķiru”. “Tas ir vienīgais veids – izmēzt politiķus, kas mums visu ir atņēmuši. Viņi pat mēģina mums atņemt mūsu godu. Bet to viņi nedabūs,” dusmojās Hosē. Protestētājs Rubēns, kurš uz demonstrāciju bija atnācis ar Grieķijas karogu, sarunā ar ziņu aģentūru “Associated Press” uzsvēra, ka tādējādi izrāda solidaritāti ar Atēnām. Vēl kāds cits demonstrants uzsvēra, ka tagad spāņiem “Grieķija ir iedvesmas avots”.

Tikmēr Spānijā valdošās Tautas partijas kongresā, kas nedēļas nogalē notika Barselonā, partijas līderis un valsts valdības vadītājs Mariano Rahojs sacīja, ka “Podemos” partijai nav iespēju uzvarēt šā gada rudenī gaidāmajās vēlēšanās. Viņš uzsvēra, ka taupības politika nesusi panākumus Spānijas ekonomikai. “Pirms trīs gadiem Spānijā tika likvidēts tik daudz darba vietu kā nekur citviet Eiropā. Tagad tā rada vairāk darba vietu nekā jebkura cita Eiropas valsts,” sacīja Rahojs, norādot, ka šogad plānots atvērt par 400 tūkstošiem vairāk jaunu darba vietu nekā pērn. Turklāt Spānijas ekonomika šogad ir augusi par 1,4 procentiem. “Man nav pieņemams, ka daži cilvēki mēģina krāsot Spāniju melnās krāsās. Viņi to dara, jo uzskata, ka tādējādi viņi varēs nomainīt pie varas esošos, kuriem nācies cīnīties ar smagāko krīzi pēdējo gadu desmitu laikā,” paziņoja Spānijas valdības vadītājs. Tiesa, viņa vadītā partija ir ierauta vairākos korupcijas skandālos. Raidsabiedrība BBC atzīmē, ka tieši varas aprindās izplatītās korupcijas dēļ sabiedrībā augusi neapmierinātība ar šobrīd pie varas esošajiem politiķiem, un šo kārti savā labā cenšas izmantot jaundibinātā “Podemos” partija.

Cipram parāds tomēr būs jāmaksā

Neskatoties uz “Podemos” priekiem par SYRIZA panākumiem, Grieķijas galēji kreisajai partijai tomēr nesokas ar sava solījuma – valsts parāda dzēšanu – izpildi. Nedēļas nogalē pēc tikšanās ar eiro­grupas prezidentu Jerūnu Deiselblūmu Grieķijas jaunais finanšu ministrs Janis Varufakis paziņoja, ka Grieķija atteiksies sadarboties ar starptautiskajiem aizdevējiem: Eiropas Komisiju, Eiropas Centrālo banku (ECB) un Starptautisko valūtas fondu (SVF). Tiesa, kā interneta vietnei “Bloomberg.com” paziņoja Grieķijas jaunais premjers Aleksis Ciprs,­ Atēnas tomēr atmaksās parādu ECB un SVF, kā arī mēģinās ar katru Eiropas Savienības valsti individuāli vienoties par parāda iespējamu “pāstrukturēšanu”, informē biznesa ziņu interneta vietne “Bloomberg.com”. Ciprs rīt un parīt apmeklēs Itāliju un Franciju, bet ar konkrētiem priekšlikumiem Grieķijas parāda samazināšanai, ko SYRIZA nosauca par vienu no savām prioritātēm, viņš sola klajā nākt ceturtdien, informē raidsabiedrība “Deutsche Welle”. No 315 miljardu eiro parāda lielāko daļu – aptuveni 60 procentus – Grieķija ir parādā pārējām eirozonas valstīm. Desmit procentus no šīs summas Atēnas ir parādā SVF, sešus procentus – ECB, bet pārējo summu – dažādiem kreditoriem, tostarp Grieķijas bankām.

Vācijas kanclere Angela Merkele atkārtoti uzsvērusi, ka par Grieķijas parāda norakstīšanu nevar būt ne runas, jo virkne privāto kreditoru un banku jau iepriekš nāca pretī grieķiem, dzēšot viņu uzņemtās parādsaistības. “Brīvprātības kārtā privātie aizdevēji un bankas Grieķijas parādu jau ir samazinājušas par vairākiem miljardiem eiro. Es nepieļauju jaunu parādu atlaišanu,” sarunā ar laikrakstu “Hamburger Abendblatt” uzsvēra Merkele. “Taču Eiropa turpinās izrādīt solidaritāti Grieķijai, kā arī citām krīzes smagi skartajām valstīm, ja šīs valstis veiks reformas un tēriņu samazinājumus.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. protestē tie, kam nemaz nav ko taupīt, pūlis, kas gaida darbu, bet ko atmetīs

Draugiem Facebook Twitter Google+