Foto no arhīva

Mahinācijās ar dopinga analīzēm piedalījušies vismaz 1000 Krievijas sportistu 1

Divpadsmit Krievijas sportistiem, kuri 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs izcīnīja medaļas, to vidū arī četras zelta godalgas, Olimpiādē bija pozitīvas dopinga analīzes, taču tās tika samainītas pret negatīviem paraugiem, piektdien paziņoja Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīgās izmeklēšanas komisijas vadītājs Ričards Maklarens.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

WADA neatkarīgā komisija piektdien nāca klajā ar sava ziņojuma otro daļu, preses konferencē Londonā atklājot jaunus faktus par Krievijā izmantoto masveida dopinga sistēmu.

Izmeklētāji norādīja, ka mahinācijās ar dopinga analīzēm piedalījušies vismaz 1000 Krievijas sportistu 30 sporta veidos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņi uzsvēra, ka Soču olimpiskajās spēlēs pozitīvas dopinga analīzes bijušas 12 mājinieku medaļniekiem, tostarp četras zelta medaļas izcīnījušiem atlētiem. Vainīgo uzvārdi pagaidām vēl nav atklāti.

Komisijas vadītājs Maklarens norādīja, ka pārbaudot Sočos ņemto krievu sportistu dopinga analīžu B proves, konstatēts, ka tās samainītas, jo uz pudelīšu vākiem no iekšienes bijušas skrambas. Ziņojuma autors uzsvēra, ka dopinga analīžu manipulatori veikuši dažādas viltības, tostarp urīna analīzēm pievienoja sāli un “Nescafe” šķīstošās kafijas granulas.

Iepriekš starp potenciālajiem dopinga lietotājiem tika minēti arī olimpiskais čempions bobslejā Aleksandrs Zubkovs un Sočos triumfējušais skeletonists Aleksandrs Tretjakovs. Viņu pieķeršanas gadījumā zelta medaļas pienāktos Latvijas bobsleja četrinieku ekipāžai ar pilotu Oskaru Melbārdi priekšgalā un skeletonistam Martinam Dukuram. Šim mērķim, kā arī pilnīgai Krievijas delegācijas personāla izmeklēšanai ir izveidota īpaša Disciplinārā komisija.
Tāpat ziņojumā atklāts, ka piemēram divu Krievijas sieviešu hokeja izlases dalībnieču analīzēs, kas arī tikušas samainītas analīzes, konstatēta vīriešu DNS klātbūtne, kas arī pierāda, ka notikušas manipulācijas ar analīzēm.

Maklarens sacīja, ka izmeklēšanas komisijas rīcībā esošā informācija ir nodota WADA, bet lēmumi par iespējamajiem sodiem vainīgajiem ir jāpieņem attiecīgo sporta veidu starptautiskajām federācijām. “Mēs tikai izmeklējām un konstatējām faktus, bet lēmumi jāpieņem attiecīgajām atbildīgajām organizācijām,” sacīja kanādiešu tiesību zinātnieks.

Viņš vēlreiz uzsvēra jau iepriekš teikto, ka dopinga analīžu viltošanā bijusi valsts izstrādāta sistēma, kurā līdzdarbojās Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) darbinieki, Krievijas Antidopinga aģentūra (RUSADA) un Maskavas Antidopinga laboratorija. Par notiekošo lietas kursā bijis arī Krievijas sporta eksministrs, bet tagad valdības viceprezidents Vitālijs Mutko, toties Krievijas Olimpiskās komitejas augstākās amatpersonas par notiekošo informētas nebija.

Reklāma
Reklāma

“Diemžēl, bet mēs, visticamāk, nekad neuzzināsim šīs krāpniecības patiesos apmērus, kura sākās jau no 2012.gada Londonas olimpiskajām spēlēm. Krievijas puse uz katru mūsu soli atbildēja ar pretdarbību, neizrādot vēlmi sadarboties,” sacīja ziņojuma autors.

“Šī dopinga sistēma sevī iekļāva trenerus, kuri piegādāja aizliegtās vielas sportistiem, dopinga oficierus, kuri savlaicīgi brīdināja sportistus par gaidāmajām pārbaudēm, un Krievijas Sporta ministrijas augstākās amatpersonas,” apgalvoja Maklarens.

Izmeklēšanas komisijas rīcībā ir fakti, ka analīzes mainītas ne tikai Soču olimpiskajās un paraolimpiskajās spēlēs, bet arī 2013.gadā Maskavā notikušajā pasaules čempionātā vieglatlētikā un togad Kazaņā aizvadītajā studentu Universiādē. Piemēram, Soču paraolimpiskajās spēlēs dopinga analīzes samainītas sešiem sportistiem, kuri izcīnīja 21 medaļu.

BNS jau ziņoja, ka jūlija vidū neatkarīgās izmeklēšanas komisijas pirmajā ziņojumā tika atklāts, ka Krievija 2014.gada Soču ziemas olimpisko spēļu, kā arī citu sacensību laikā izmantojusi valsts uzraudzītu dopinga lietošanas sistēmu, pasargājot savus atlētus no pieķeršanas aizliegto vielu lietošanā. Krāpšanās pamatā bija pozitīvu dopinga analīžu nomainīšana pret negatīvām. Šīs sistēma darbojusies arī 2013.gada pasaules čempionātā vieglatlētikā, kas notika Maskavā.

Pēc šī ziņojuma WADA aicināja Krievijas sportistus izslēgt no starptautiskām sacensībām, taču Starptautiskā olimpiskā komiteja (SOK) to netabalstīja, ļaujot starptautiskajām federācijām pašām izlemt, vai pielaist Krievijas pārstāvjus sacensībām.

SOK arī ieteica ziemas sporta veidu federācijām sacensības no Krievijas pārcelt uz citām vietām. SOK, piemērojot sankcijas, apņēmās neorganizēt un neatbalstīt Krievijā paredzētās sacensības. Sākotnēji šīs sankcijas tika piemērotas līdz šī gada beigām, bet šonedēļ tās pagarināja uz nenoteiktu laiku.