Foto “Shutterstock

Maina cūku mēra riska zonu teritorijas 0

Saistībā ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) saslimšanas gadījumu konstatēšanu, Priekuļu, Raunas, Auces un Dobeles novadā ir mainītas pirmās un otrās riska zonas teritorijas Latvijā, paredz valdības šodien apstiprinātie grozījumi ĀCM likvidēšanas un draudu novēršanas kārtībā

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Lasīt citas ziņas

Grozījumi paredz, ka turpmāk Aucē būs pirmā riska zona, bet Dobelē – otrā riska zona.

Savukārt Auces novada Vītiņu pagastā vairs nebūs pirmā, bet gan trešā riska zona. Tāpat arī Saldus novada Jaunauces, Rubas un Vadakstes novadā turpmāk būs trešā riska zona.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otrā riska zona tiek noteikta Priekuļu novada Veselavas pagastā un Priekuļu pagasta daļā, kas atrodas uz dienvidiem no autoceļa P28 un rietumiem no autoceļa A2, bet turpmāk III riska zona būs Priekuļu novada Liepas un Mārsnēnu pagastā un Priekuļu pagasta daļā, kas atrodas uz ziemeļiem no autoceļa P28 un austrumiem no autoceļa P20.

Tāpat otrā riska zona tiek noteikta Raunas novada Raunas pagasta daļā, kas atrodas uz dienvidiem no autoceļa A2, bet III riska zona ieviesta arī Raunas pagasta daļā, kas atrodas uz ziemeļiem no autoceļa A2.

Grozījumi arī noteic, ka dzīvnieku pārvadāšanas transportlīdzekļi, kuri ierodas Eiropas Savienībā no Moldovas, turpmāk tiks pakļauti kontrolei, lai izvērtētu to mazgāšanas un dezinfekcijas efektivitāti. Nepieciešamības gadījumā tos atkārtoti mazgās un dezinficēs, un izsniegs sertifikātu par to, ka mazgāšana un dezinfekcija ir veikta atbilstoši.

Turpmāk būs aizliegts no otrās ĀCM riska zonas* izvest svaigu mežacūku gaļu. Ar šiem grozījumiem ir noteikta kārtība, kādā no trešās riska zonas tiks atļauts izvest nomedītus mežacūku ķermeņus, kuriem ir nenovilkta āda. Šos medījumus būs atļauts nosūtīt pārstrādei otrās riska zonā esošā medījumu apstrādes uzņēmumā, kurš atzīts šādu darbību veikšanai. Tādējādi būs iespējams samazināt mežacūku skaitu visā Latvijas teritorijā, kaut arī to svaigas gaļas patēriņš ir ierobežots.

Grozījumi stāsies spēkā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Kā ziņots, saskaņā ar likumdošanu ir definētas trīs ĀCM riska zonas. Pirmās zonas teritorijā nav konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, tomēr šī buferzona atrodas blakus ĀCM skartajām teritorijām. Dzīvas cūkas un cūkgaļu no šīs zonas drīkst izvest, ievērojot Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) noteiktās biodrošības normas.

Reklāma
Reklāma

Par otro zonu definētas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mežacūkas. No šīs zonas aizliegts pārvietot dzīvas mājas cūkas, savukārt cūkgaļu un mežacūku gaļu, kā arī gaļas izstrādājumus drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.

Savukārt par trešo riska zonu ir noteiktas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, un no šīs teritorijas nedrīkst izvest ne dzīvas cūkas, ne cūkgaļu un tās izstrādājumus, ne arī mežacūku gaļu un tās izstrādājumus.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.