×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
7. decembris, 2017
Drukāt

Egils Līcītis: Maisi jāver vaļā (19)

Bijusī Valsts Drošības komitejas ēka jeb "Stūra māja", kurā izveidots muzejs 20.gadsimtam. Foto - LETABijusī Valsts Drošības komitejas ēka jeb "Stūra māja", kurā izveidots muzejs 20.gadsimtam. Foto - LETA

Kaut gan šo rindu autors jaunībā no Padomju Savienības uz brīvo pasauli aizmukt neplānoja, antikomunistisku mežabrāļu kustību neorganizēja un idejiskās tuvcīņās, izmētājot skrejlapas pret pastāvošo režīmu, neielaidās, tomēr arī tika aplaimots ar ielūgumu uz Stūra māju. Uz profilaktiskām pārrunām, un noskaidrot, vai neesmu tas, kurš uz N. vidusskolas sienas absolventu salidojuma naktī uzkrāsojis “Par brīvu Latviju!” (acīmredzot bija drosmīgāki nacionāli noskaņoti ļaudis).

Viens oficieris bija draudzīgāks, otrs bargāks, tomēr kopumā abi laipni, par apkalpošanu nevarēja sūdzēties, lai arī ar armēņu konjaku necienāja. Astoņdesmitie nebija gadi, kad dauzīja priekšzobus. Čekisti paskaidroja, ka jaunam ideoloģiskās frontes cīnītājam (toreiz partijas Rīgas rajona komitejas laikraksta žurnālistam) jāturas pa gabalu no pretpadomiskām izdarībām un jāved morāli izturēts dzīvesveids. Ar sadarbības piedāvājumiem VDK vīri sevišķi neuzmācās, un, pieklājīgi atteicis partnerību, aizvēru padrūmā nama durvis, uzelpodams, ka izdevies izrausties no nepatikšanām.

Varbūt latvieši nebija tik apzinīgi informatori, kādi esot bijuši VDR aktīvie “Stasi” palīgi, kas ziņojumus uzražoja tonnām, tomēr jāatzīst, ka VDK izmeklētājiem bija nostučīta pilna manas darbības kopaina, viņi bija lietas kursā, kā studiju draugu lokā (kur kādi bija nedraugi) dziedātas leģionāru dziesmas, slavināta brīvvalsts un kritizēta iekārta. Viss rūpīgi fiksēts, noziņots, kur vajag. Čekai darbaspēka netrūka. Vēl būtu saprotams, ja cieši uzraudzītu universitātes žurnālistus, juristus vai vēsturniekus kā topošos komunistiskās nākotnes cēlājus, bet mana apmeklējuma reizē čekisti no alfas līdz omegai noskaitīja visu, ko zina par radagabaliem tālā Sēlijā. Arī tur uzticības personas cītīgi pildīja PSRS pilsoņa pienākumu pavēstīt par potenciāli kaitīgiem pretpadomju elementiem un buržuāzisko nacionālistu sekotājiem. Jāsecina, latviešus vaktēja un izsekoja centīgi, un nav šaubu, ka tie arī vairumā būs mīļie, klusie letiņi ar lielām ausīm, kuri izbirs no čekas maisiem. Ieceļotājus droši vien kā politiski uzticamākus kontrolēja paviršāk.

Tagad skan vaidi un lūgšanas pēc žēlsirdības pret čekas ziņu pienesējiem. Tie jau pensijas vecumā, daudzi apmiruši, citi – “nevainīgi cilvēki”. Varbūt paši “sistēmas upuri”. Ar vārdu atklāšanu uzplēsīšot vecas rētas, cirtīšot jaunas dvēseliskas brūces un sabiedrību no lieka saviļņošot. Maisus derētu nogremdēt Daugavas dzelmē.

Tomēr sabiedrību interesētu, kas vai nu apstākļu dēļ VDK gūstā nokļuvuši, vai brīvprātīgi piekrituši, bet ziņojuši par darbabiedriem, paziņām, draugiem. To avīzi padotu no rokas rokā, kur viens pret vienu publicētu noglabāto esošo kartotēku, tūkstošiem informatoru vārdus. Kartotēka neesot falša, un tas ir noticis fakts – bija cilvēki, kas sadarbojās ar okupācijas režīma represīvo iestādi, labi saprazdami, ka tā nav nevainīga bojskautu organizācija. LPSR beigu periodā nosūdzētajiem sliktākā gadījumā pabojāja karjeru, bet vēl ir dzīvi cietumos iemestie, deportētie – cietušie, kurus VDK nodeva “dzirdīgi” cilvēki. Kurš biedrs pats pieteicās izspiegot, kuru savervēja, kurš gribēja papildināt krājkases cūciņu (lai arī pakalpojumi esot lēti pirkti) – lai aģenti meklē attaisnojumu.

Ja Kangera komisijai jāsniedz ierosinājumi, kādā mērā kartītes publisko, es teiktu, tik pilnā mērā, cik iespējams.

Ko tas valstij dos? Daudzkārt piesaukto pašattīrīšanos un apziņu, ka nez vai jābūt gaužām samiernieciskiem pret tiem, kas apzināti sastrādājušies ar krievu okupācijas varu, jo tas tomēr ir amorāls, nosodāms nodarījums. Mums netrūkst cilvēku līdzās, kas dotos viņu pēdās šodien, sadarbojoties ar Latvijai naidīgiem spēkiem. Un mums ir čekists Savickis, ietekmīgs vīrs arī atjaunotā Latvijā, skaitās autoritāte valsts enerģētiskās drošības jautājumos, sporta dzīves vadītājs, kura ložā ir iesildītas vietas politiskās elites pārstāvjiem. Čekas maisu publicēšana pazeminātu šādu bijušo biedru, tagad kungu iespaidu, kuriem Drošības komiteja šķiet bijusi visai progresīva iestāde un kurus māc šaubas, vai Latviju okupēja vai ne.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. čekai maisu galvā un akā iekšā! Atbildēt

  Tiem maisiem, visticamāk, sen izpuvis dibens un viss vērtīgais izčibējis. Bet lai jau ņemas – vismaz tautai kāda izprieca seriālu starpbrīžos …

 2. Vai nav saredzams , ka čekisti tā darbojas, ka varneši negrib tos maisus atvērt – var paši netīšām izbirt – savulai LLA brīdināja kāda tur ekonomikas fakultātes studenta klātbūtnē neko lieku nerunāt (tas bija kādos 70 – jos gados)…

  • Ja nu tā kartiņa nav izņemta…ko tad ar lielpolitiku? Revolveris un nomazgāt to negodu? Labāk pēc iespējas slēpt.

   • Ļoti labs raksts. Visu cieņu raksta autoram.Jāver tie čekas maisi vaļā pēc iespējas ātrāk un pilnīgi visi bez izņēmuma -lai taisnība nāk ārā no šī metāla zārka.Tie, kas sadarbojušies ar čeku arī tagad turpina vienā mierā to pašu nodarbi,ieņemot augstus amatus, saņemot lielu naudu,jo tauta neko nezin,kad zinās, tad viņi būs atmaskoti un šādu nodarbi pārtrauks.Dabā viss cenšas attīrīties -arī sabiedrībai jāattīrās. Patiesība vienmēr nāk gaismā.

   • Ak tad čekistus -bandītus, slepkavas- slēpt?Kad viņi ar revolveri nakts vidū sūtīja uz Sibīriju, darīja visādus briesmu darbus -nagus mauca čekas kambaros, lika ciest ar savu ziņošanu nevainīgiem, godīgiem cilvēkiem – tas viss Jums liekas normāli, slēpšanas vērts?Ko Jūs aizstāviet? – bendes,neliešus.Šie čekistu aizstāvji un slēpēji ir tik pat “labi” kā viņu aizstāvāmie. Viņus sirdsapziņa sagrauzīs no iekšienes, tāpat arī notiks ar čekistu slēpējiem un vaimanātājiem par patiesības nākšanu gaismā.

    • (Vai nav saredzams , ka čekisti tā darbojas, ka varneši negrib tos maisus atvērt – var paši netīšām izbirt – savulai LLA brīdināja kāda tur ekonomikas fakultātes studenta klātbūtnē neko lieku nerunāt (tas bija kādos 70 – jos gados)…)
     Skaties ZZS VIP darboņu nostāju šajā jautājumā un kam nav skaidrs – tam tas arī netaps…

 3. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Nekas jau nenotiks. Mēs tikai runājam, no darīšanas nekā – kā parasti. Pašrei notiek tāda spriedalēšana vien.

 4. kam tas šodien ir izdevīgi? ka sabiedrība uz katrām vēlēšanām ap “maisiem” peras…? nu sen jau tur nav to, kurus kāds gribētu ieraudzīt, bet tie, kas palikuši, ir tikai pamesli populisma kārajai publikai… vai palīdzēsiet tiem, kas čekas nostučīti vai nobendēti?… tak nē… tik vien kā iedosiet liekus žetonus “saskanīgajiem”, kuriem to vien vajag, lai pilsoniskā sabiedrība viens otru ar adāmadatām nobaksta un piņģerotiem nomētā… vai patiesi cilvēki no vēstures neko nemācās?

  • Ja ir runa par naudas darījumiem,tad domā -ir vai nav tas izdevīgi, nevis par patiesības nākšanu gaismā – čekas maisu atvēršanu.Vienīgi blēži un krāpnieki jebkurā situācijā domā -tas viņam būs,vai nebūs izdevīgi.Protams,blēžiem un krāpniekiem ir izdevīgi, ka viss paliek kā līdz šim – tad viņi var netraucēti turpināt savu neķītro nodarbi,jo neviens to nemana un pat neiedomājas. Bet, ja patiesība nāk gaismā – tiek atvērti čekas maisi, tad gan bijušajiem un esošajiem čekistiem, neatkarīgi no tautības, tas nebūs izdevīgi.Atvērt čekas maisus,uzzināt patiesību ir taisnīgi,godīgi visiem.

 5. Kartoteku vajag publicet ,bet ne visu . Ir tadi neliesi ,kuri strada ari tagad kremlim . Rietumu izlukdienestu ipasuma ir pilna kartoteka un ari kremlim. Stukacus vajag turet isa kedite.

  • Godīgi un taisnīgi ir atvērt pilnīgi visus maisus.Negodīgi un netaisnīgi -ja ne pilnīgi visus, noslēpjot savējos, piem.,I.Godmani, kurš jau divas reizes ir grandiozi aplaupījis visus Latvijas iedzīvotājus, iznīcinājis cukurfabrikas u.c.Tie, kuri cenšas slēpt I.Godmani, iestājas par čekas maisu daļēju atvēršanu, lai pēc tam varētu attaisnoties.Par “savējo” izņemšanu un slēpšanu pienāktos kriminālatbildība, jo tā ir sabiedrības ļaunprātīga maldināšana -tur jāierosina kriminālprocess.Par čekas maisu neatvēršanu, vai daļēju atvēršanu pienāktos kriminālatbildība, jo ir darīšana ar kriminālnoziedzniekiem – čekas darboņiem,līdzdarboņiem.

  • Ja Kremlim un Rietumu izlūkdienestiem ir pilna kartotēka, tātad secinājums viennozīmīgs – tie darbojas kopā un sadarbojas.Tātad loģiski, ka šie čekas darboņi, kas darbojās padomju laikā turpina darboties arī tagad -tikai mainījuši saimnieku, no Austrumiem pārsviedušies uz Rietumiem. Tātad tie ir “savējie”kurus nedrīkst atmaskot, tādēļ arī čekas maisus vaļā never visus šos gadus.Padomju laikā čekisti darbojās pret sabiedrību un arī tagad to pašu turpina darīt.Par cik čekas maisi nav atvērti- pilnībā, līdz ar to iznāk, ka tauta pašlaik pat nezin savus ienaidniekus, nesaprot, pret ko cīnīties, jo čekisti netraucēti turpina gvelzt melus, aplaupīt tautu, to deldēt un nīcināt.Ja latviešu tauta grib izdzīvot un Latvijas Valsts pastāvēt,tad -jāzin patiesību -pilnībā jāatver čekas maisi.

 6. VDK maisi viennozīmīgi jātver vaļā, lai vienreiz pieliekam punktu.
  No raksta:
  “Tagad skan vaidi un lūgšanas pēc žēlsirdības pret čekas ziņu pienesējiem. Tie jau pensijas vecumā, daudzi apmiruši, citi – “nevainīgi cilvēki”. Varbūt paši “sistēmas upuri””

  Kāpēc neviens nerunā par tām nedzīstošām brūcēm un vaidām kuras mēs nedzirdam no cilvēkiem kas tika izsūtīti kas pārcieta visas šausmas.
  Kāpēc lūdz būt žēlsirdīgiem, iejūtīgiem jo pāridarītāji tagad ir pensionāri, bet kā ar tiem kas tad bija bērni, jaunieši kuru dzīvi salauza.

  Cilvēkam ir jāuzņemās atbildības par saviem darbiem neatkarīgi no statusa

 7. Runā ka šī raksta autors pats esot sarakstos un nostučījis ne vienu vien savu amata brāli.Būs interesanti lasīt šī liekas ka “skribenta” attaisnojumus ….

  • Jūs pats, pēc komentāra spriežot, gribat panākt lai runas par šī raksta autoru rastos, bet varat velti netērēt laiku, jo anonīms komentārs ir slēpšanās no atbildības par rakstītā komentāra patiesumu.

  • Runā,ka tu esi nožēlojams āksts.Šeit pie A.Līcīša rakstu komentāriem,var labi redzēt kam šie raksti un feļetoni ir kā uguns zem astes.

  • Raksta autors ir godīgs cilvēks,drosmīgs cīnītājs par taisnību -visu cieņu viņam. Bet kāpēc Jūs uzbrūkat raksta autoram, nevis I.Godmanim, par kuru jau sen -kopš Atmodas laikiem, visi zināja un cits citam stāstīja, ka viņš ir liels čekas priekšnieks.Tas parāda, ko Jūs aizstāvat – tātad tas arī patiesībā esiet.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Un tagad mani 100 grēki Latvijai.

Tuvojoties Latvijas Republikas proklamēšanas simtajai gadadienai, arvien vairāk dažādu ļaužu, organizāciju velta kādu savu darbu, pasākumu vai lietu valsts simtgadei. Aglonā notiek Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svinības ar dažādiem pasākumiem, šodien notiek svētku galvenā mise.

Vai teātra izrādēs var ņirgāties par valsti un amatpersonām?
Draugiem Facebook Twitter Google+