Mobilā versija
Brīdinājums +9.1°C
Gundega, Terēze
Piektdiena, 28. aprīlis, 2017
1. augusts, 2014
Drukāt

Maisiņi zem acīm un pirksti kā desiņas
… Tūska! (1)

Foto - Fotolia © roblanFoto - Fotolia © roblan

Puffy swollen eye on a Caucasian person

Tūska ir šķidruma uzkrāšanās organismā. Vienam tā var parādīties pēc garāka lidojuma vai tikai karstā laikā, kamēr cits ik rītu pamostas ar piepampušiem pirkstiem vai maisiņiem zem acīm. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) galvenais speciālists internā medicīnā, profesors Aivars Lejnieks skaidro, ka bieži vien tūskas iemesls ir pavisam nevainīgs, taču, ja tā nepāriet nedēļas laikā, skar tikai vienu ķermeņa pusi vai jūtami vēl kādi veselības traucējumi, noteikti jāvēršas pie ģimenes ārsta.

Uzspiežot 
paliek bedrīte


”Ne visos gadījumos šķidruma uzkrāšanās rada problēmas. Organisma irdenie audi, kas, piemēram, atrodas ap un zem acīm, spēj uzkrāt un aizturēt šķidrumu vairāk nekā citi audi. Mēdz būt cilvēki, kuriem maisiņi zem acīm ir ļoti izteikti, un tur neko nevar darīt,” norāda A. Lejnieks.

Parasti tūska parādās ķermeņa zemākajās vietās – kāju potītēs, pirkstos, apakšdelmos. Biežākās tūsku rašanās vietas ir apakšstilbu priekšējās virsmas. Ja, uzspiežot šajā vietā uz kaula un paturot apmēram 40 sekundes, paliek bedrīte, tas liecina par tūsku. Gados vecākiem cilvēkiem tūska bieži vien veidojas uz muguras krustu rajonā. Ja liekā šķidruma ir ļoti daudz, tas var uzkrāties arī krūškurvī (hidrotorakss) vai vēdera dobumā (ascīts). Tas notiek gadījumos, ja kāda slimība, kura rada tūsku, piemēram, sirds mazspēja, netiek pareizi ārstēta vai jau ir ļoti smagā formā. Ārsts atceras gadījumus, kad, mainot ārstēšanu, pacients zaudējis 7 – 20 kg no sava svara, respektīvi, lieko šķidrumu.

Bieži vien tūska no rītiem parādās pēc tam, kad cilvēks iepriekšējā dienā daudz dzēris vai saēdies kaut ko sālītu, jo vārāmais sāls jeb nātrija hlorīds veicina šķidruma aizturi. To var izraisīt arī karsts laiks, mazkustīgums – ilga stāvēšana vai sēdēšana vienā un tajā pašā pozā. Sievietēm tūska var rasties arī pirms menstruācijām, kad organismā paaugstinās estrogēnu līmenis.

Ja nepieciešams, pašsajūtas uzlabošanai var lietot kādu ārsta izrakstītu diurētisku līdzekli. Tomēr, ja katru rītu pirksti ir tā piepampuši, ka laulības gredzens griežas miesā, it īpaši, ja pārkāpts 40 – 50 gadu slieksnis, vajadzētu aiziet pie ārsta, lai pārbaudītu, kā darbojas sirds un nieres.

Ja vainīga slimība


Pietūkuši acu plakstiņi, it īpaši no rītiem, vai maisiņi zem acīm var būt pirmais nieru vai asinsrites sistēmas slimību vēstnesis. Ja nieres nespēj izdalīt tik daudz šķidruma, cik uzņem, no pārpalikuma rodas tūska. Tā veidojas ne tikai ap acīm, bet vēlāk arī uz kājām un citām ķermeņa daļām.

Iemesls tam var būt glomerulonefrīts jeb abpusējs nieru iekaisums, nieru mazspēja vai pat audzējs. Jāņem vērā, ka arī vecumā nieres sāk strādāt kūtrāk. To, vai tūskas cēlonis patiešām meklējams nierēs, var noskaidrot, izmērot izdzertā un izvadītā šķidruma daudzumu.

Ja sirds sāk strādāt vājāk, neritmiski, tā nevar labi izpildīt savu sūkņa funkciju, tādēļ attīstās sirds mazspēja un līdz ar to arī tūska. Gravitācijas spēku ietekmē šķidrums pārvietojas lejup un uzkrājas kājās. “Ja cilvēks trešajā stāvā uzkāpj aizelsies, ja viņam nemitīgi jāapstājas, lai atpūstos, bet pēc pastaigas kājas ir tā piepampušas, ka tajās var iespiest bedrīti, viņam, visticamāk, ir problēmas ar sirdi,” skaidro A. Lejnieks. Diagnozes apstiprināšanai jāveic sirds izmeklējumi – elektrokardiogramma, slodzes tests un ehokardiogrāfija.

Tūskas iemesls var būt arī aknu bojājumi pēc pārslimota hepatīta vai regulāra vīna lietošana. Ja pacientam ir aknu slimība, aknās neveidojas pietiekami daudz olbaltumvielu, tādēļ šķidrums nevar noturēties asinsvados un nonāk audu telpā. Tūsku var radīt arī endokrīnas, onkoloģiskas slimības, limfas atteces traucējumi, vēnu bojājumi. Ja tūska parādās netipiskās vietās, piemēram, apakšžoklī, un pietūkusī vieta ir apsārtusi, sāpīga, tas, visticamāk, saistīts ar iekaisuma procesu siekalu dziedzerī vai limfmezglā.

Ārsts uzsver, ka bīstams simptoms ir vienpusēja, asimetriska tūska, kas var liecināt gan par vēnu trombozi, gan audzēju un citām nopietnām veselības problēmām. “Tūskai jāpievērš īpaša uzmanība tajā brīdī, kad parādās vēl kādi simptomi, piemēram, elpas trūkums, sāpes, kā arī tad, kad tā ir asimetriska un resnāka kļuvusi tikai viena kāja vai roka,” brīdina ārsts. Tādos gadījumos nekavējoties jādodas pie ārsta, lai veiktu izmeklējumus un noskaidrotu tūskas iemeslu.

 

UZZIŅA

* Ja ir tūska, vislabāk konsultēties ar ārstu. Piemēram, plakstiņu tūska var būt saistīta gan ar nieru problēmām, gan pastiprinātu vairogdziedzera darbību, bet, ja tā ir asimetriska, pat ar audzēju smadzenēs.

* Tūskas mazināšanu var veicināt ar aukstu aplikāciju, masāžu, limfodrenāžas un urīndzenošo tēju palīdzību.

* Cilvēkiem, kam ir tūska, nevajadzētu samazināt dienā izdzertā šķidruma daudzumu. Viņiem tāpat jāizdzer divi trīs litri šķidruma.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kā tas ātri noņemt maisiņus zem acīm?

Draugiem Facebook Twitter Google+