×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
10. oktobris, 2015
Drukāt

Maize pēc senču receptēm, no eko rudziem. Ilze Jurkāne ciemos Rankas pagasta “Ķelmēnos” (8)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Lai iepazīstinātu Latvijas iedzīvotājus ar pašmāju izcilajiem, kvalitatīvajiem un ekoloģiskajiem produktiem, Rimi sadarbībā ar pazīstamo garšas eksperti Ilzi Jurkāni ir izveidojis video stāstu – īsfilmu sēriju “Latvijas gardākie stāsti”. Tie ir veiksmes un pieredzes stāsti, kas ļauj iepazīt spilgtus Latvijas pārtikas produktu ražotājus, kuri piedāvā veselīgu, ekoloģisku un unikālu produkciju. Šie stāsti ir Ilzes Jurkānes dzīvas, vienkāršas un cilvēcīgas sarunas, ciemojoties pie ražotājiem un ceļojot latvisku garšu pasaulē.

Maize visos laikos ir bijusi visas cilvēces eksistences pamatvērtība. Katrā pasaules malā to taisa citādi. Atšķiras gan maizes forma, gan izmantotie graudi un cepšanas paņēmieni, bet, lai arī kā tā tiktu gatavota, bez maizes cilvēks nevar izdzīvot. Tā ir arī simbols – Tēvreizē mēs lūdzam: “Mūsu dienišķo maizi dod mums šodien…” Kristus dalīja maizi gan Kalna sprediķa laikā, gan saviem mācekļiem Svētajā vakarēdienā. Arī citu reliģiju un kultūru vidēs maize ir ne vien ēdiens, bet tā tiek izmantota arī rituālos un svētbrīžos. Piemēram, Latvju dainās maize attēlota gan kā simbols, gan kā viena no svarīgākajām ikdienas maltītes sastāvdaļām, pret kuru cilvēki attiecas ar vislielāko cieņu, jo tās tapšana no grauda līdz gatavam kukulītim ir saistīta ar sūru un grūtu darbu.

Latviešu tautasdziesmā lasām vārdus:
“Neba maize pati nāca
Mana brāļa sētiņā;
Es aiznesu brokastiņu,
Jau sirmīši nosvīduši.”

Stāsts par “Ķelmēnu” maizi

“Latvijas gardākie stāsti” nav iedomājami bez viena autentiska maizes tapšanas stāsta.

Nonākot Gulbenes rajonā, Rankas pagastā, mēs braucam uz “Ķelmēniem”. Tā ir saimniecība, kurā top viss, kas ir nepieciešams, lai Latvijas iedzīvotāji varētu baudīt izcilu maizi. Te aug rudzi, kas tiek novākti, kaltēti, kulti un malti, lai izceptu maizi, kura pēc tam tiek nogādāta veikalos teju visā Latvijā.

Piebraucot pie “Ķelmēniem”, redzam skaistu rudzu lauku. Brienot caur šo lauku, novēroju, ka labībā aug puķītes un lido tauriņi. Ko tas nozīmē? Te nav lietota ķīmija, kas iznīcina puķes, nezāles un kukainīšus. Rezultātā šeit audzētie rudzi ir bio jeb eko – kā jums labāk tīk apzīmēt.

Ejot uz lielo ražotnes māju, mani sagaida īpašnieka Jura Pauloviča meita Rūta. Viņa vada visus darbus, kas ir saistīti ar maizes ražošanu. Toties brālis Mārtiņš ir atbildīgs par lauksaimniecību. Tā Juris ir sācis nodot vadības grožus jaunajai paaudzei, jo arī abu bērnu otrās pusītes strādā šajā ģimenes uzņēmumā. Rūta mani ved iepazīstināt ar maizes ražošanas procesu.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Labi cilvēki, bērni, maizīte garšīga, bet brūte gan kā dēle piesūkusies, ļauns cilvēks, kas nu ir, tas ir. Tas nav melots. Spīgana, tas nav uz labu.

 2. ventspilnieki ari ļoti grib šo maizīti.’tik tālu to neved!?

 3. Tiesam laba maize. Kaa jau latviesu skaudiba-jaa,vinu gimenee bija tragedija,bet prieks,ka viss tiek turpinats-taa ir kaa pieminja maaminjai,gods par taadiem berniem,kas saglabaa. Cilveeki var runaat daudz,iipasi vieteejie,kaa jau parasti tas ir laukos,bet veelu veiksmi turpmaak un vienmeert pirksu Juusu maiziiti!

 4. Nav saulīte uzlēkusi,
  Jau sirmīši nosvīduši.

 5. Lieliska maize1 Daudzus gadus mielojos (jā, jā mielojos) ar to – rupjmaizi, sakdskābmaizi. Kādreiz bija arī karašiņas, tagad neesmu manījusi.
  Vēl viens t. dz. variants:
  Neba maize pati nāca
  Bagātā vietiņā –
  Nav saulīte uzlēkusi,
  Jau sirmīši nosvīduši.

 6. Lieliska maize1 Daudzus gadus mielojos (jā, jā mielojos) ar to – rupjmaizi, sakdskābmaizi. Kādreiz bija arī karašiņas, tagad neesmu manījusi.
  Vēl viens t. dz. variants:
  Neba maize pati nāca
  bagātā vietiņā –

 7. Tas pie tās saimnieces kura intervijā atzinās, ka spļaujot mīklā?
  vai šī ir cita?

  • Saimnieces vārds tajā sētā ir traģisks, jo ,- viņas vairs nav . Vai par to būtu jārunā šobrīd ? Žēl bērnu, kam pietrūkās mammas mīļuma, un nācās visu ņemt savās rokās. Saimnieks, kuram otrā jaunība iestājusies, par to labāk nerunāt. Drūma izvēle. Tas bija neprāts Tādu meitieti izvēlēties, lai nu kādu ņemtu, bet to, kurai divi vīri zem zemes traģiski bojā gājuši. Kaut kas tur nav tīrs, sakat ko gribat.

Draugiem Facebook Twitter Google+