×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
21. februāris, 2015
Drukāt

Zinātņu akadēmija. Ēkas “skeleti” un gaidāmā nākotne (5)

Foto: LETAFoto: LETA

Pilis ar spokiem ir vērtīgākas – iespējams, ka tieši iedomāts vai patiess noslēpums palielina nama svaru ļaužu acīs. Vismaz par tūristu auditorijas uzmanības trūkumu šādi objekti nevar žēloties. Kā uz delnas uzlikta, vienaldzīga pret apkārtējo apbūvi Latvijas Zinātņu akadēmijas ēka rada pašpārliecinātas būves iespaidu. Vai gan varētu būt citādi, jo tā bija pirmā augstceltne un saliekama dzelzsbetona konstrukcija padomju varas okupētajā Latvijā, turklāt ar zvaigzni galotnē. Gaišās nākotnes simbolam jau celtniecības gaitā aiz solīdā frencīša tiek paslēpts mazs “skeletiņš”, palaikam pievienojušies arī citi noslēpumi, par kuriem savulaik varēja runāt tikai čukstus vai nemaz.

2015. gads pasaules fiziķu aprindās nosaukts par Gaismas gadu, Latvijas zinātnieki to izsludina kā “Academia – 200”, atzīmējot savas priekšteces – Kurzemes literatūras un mākslas biedrības – dibināšanu tieši pirms pārsimt gadiem. Nedaudz pārfrāzējot akadēmiķi Jāni Stradiņu, gads kļuvis par gaismas simbolu ne tikai fizikālā, bet arī garīgā izpratnē. Kas atliek žurnālistam – uzlaist kādu gaismas staru akadēmiķu citadelei un tās noslēpumiem ar savu lukturīti.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Šobrīd reti pretīgi dežuranti šai ēkai- pilnīgi noteikti Staļina režima pielūdzēji.

  2. ir vēl, vismaz viens. Pirms gadiem 40 es tiku izsaukts uz tur iemitinājušos “2. nodaļu” (KGB – 2. otdjel) – “aprunāties” par darba kolēģiem no Vagonbūves institūta, kas bija tiešā Maskavas paspārnē…

  3. Ēku būvēja cietumnieki, kurus uzraudzīja un būvdarbus vadīja Īzkas Moisejevičs Glancs, kurš vēlāk ilgus gadus strādāja ZA Orgniskās sintēzes institūtā kā galvenais inženieris. jau OSI tapšanas gaitā Ī. Glancs vadīja institūta ēkas ēkas celtniecību, šim darbam pieaicināts no OSI dibinātāja Solmona Hillera.

  4. Zinātnei nav robežas. Krievijas (PSRS) okupācijas laikos Latvijas zinātne bija piespiedu kārtā izolēta no ārpasaules. Ziedu laikos „augstceltne bija piepildīta ar zinātniekiem”. Kam tie bija ziedu laiki?

    • Ar “neapbruņotu aci” redzams, ka šai ēkai Zinātņu akadēmija ir pilnīgi nepiemērots lietotājs. Ar savu nabadzību drīzāk kaitnieki nekā saimnieki.

Draugiem Facebook Twitter Google+