×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
6. janvāris, 2015
Drukāt

Māja ir, bet nav nodota. Ko iesākt? (3)

1. Demokrātiskā kopaina

1no3
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Dzīvojam jaunā mājā, kas nosacīti pabeigta jau 2007. gadā, taču joprojām nav oficiāli nodota ekspluatācijā. Visi darbi ir izdarīti, vienīgi īstā žoga aizvien nav, jo tikai pērn izbūvēja ielu. Ēka ir pat uzmērīta, uzbūvēta atbilstīgi projektam, reģistrēta Valsts zemes dienestā, par to maksājam īpašuma nodokli pašvaldībai. Diemžēl savulaik krīzes dēļ dokumentu kārtošanu atlikām, jo nobiedēja izmaksas. Tagad radusies vajadzība ēku ierakstīt zemesgrāmatā. Ko pašlaik nozīmē tās nodošana ekspluatācijā? Kādi dokumenti nepieciešami, ar kādām summām un iespējamām sankcijām jārēķinās?Varbūt nav vērts pat sākt, lai neiekultos nepatikšanās? ILZE RĪGĀ

Rīgas Būvinspekcijas priekšnieka vietniece Aija Meļņikova mierina, ka velns nav tik melns, un iedrošina visus, kas dzīvo šādās mājās, nākt kaut vai uz konsultāciju, līdzi ņemot visus iespējamos dokumentus, lai saprastu, cik ērkšķains būs legalizācijas ceļš. Par iespējamām soda sankcijām lai neuztraucoties, tās lielākoties piemēro tad, ja būvinspektors pats pieklauvējis pie durvīm. Par patvaļīgas ekspluatācijas faktu Administratīvo pārkāpumu kodekss privātpersonām paredz represijas 70–1400 eiro amplitūdā, turklāt tās varot atkārtot kaut vai pēc pāris mēnešiem, ja īpašnieks neizrāda nekādas aktivitātes. Kopš 2012. gada, kad pilsētas ieņēmumu pārvalde sākusi interesēties par šādiem objektiem, būvvaldē periodiski pārcilā apputējušos projektus, atklāj nepagarinātās būvatļaujas, iespēju robežās apmeklē vai vismaz piezvana pazudušajiem klientiem. Protams, inspektoru nav daudz, viņiem darbu tāpat pāri galvai, tāpēc līdz šiem saimniekiem ne vienmēr izdodas tikt…

Būvniecības likuma jaunā versija, kas spēkā kopš 1. oktobra, it kā vieš cerības, ka arī šajā jomā gaidāma vismaz minimāla kārtība. Piemēram, privātmājas vairs nedrīkst būvēt ilgāk par astoņiem gadiem, būvvaldes inspektoram paredzēts obligātais objekta apmeklējumu grafiks, lai pasūtītājs nevarētu brīnumus sastrādāt un laika ritumā kā ezītis pazust miglā. Tas – no vienas puses. No otras puses, regulējums joprojām šķiet ļoti liberāls, domāts sevišķi apzinīgiem pilsoņiem.

Par privātmājas nesteidzīgu būvniecību un priekšlaikus ekspluatāciju atbild tikai pats saimnieks, viņš, protams, visu veic pa vakariem un brīvdienām ar savām čaklajām rociņām, tāpēc viņam itin bieži pat autor­uzraudzība, vispār nekāda pieskatīšana nav obligāta. Arī nodošana ekspluatācijā lielākoties kļuvusi stipri vienkāršāka – nav nepieciešams ne ugunsdrošības dienesta, ne veselības inspekcijas atzinums. Ir taču, piemēram, urbuma pase, tāpēc droši dzer ūdeni no dzīlēm, un, ja gadījies sliktāks, vari attīrīt vai arī ne – pats savas veselības sargs! Skaidrs, saimniekam tas dzīvi atvieglo, taču visai nosacīti, jo pietiekami daudz citu dokumentu nepieciešams. Kas obligāti ir vajadzīgs, lai ķertos pie privātmājas oficiālās nodošanas ekspluatācijā?

  1. Demokrātiskā kopaina
  2. Dokumentu komplekts
  3. Procedūras nianses

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Kāda suņa pēc man tiek pieprasīts žogs,ko darīt ja žogs nav paredzēts? Tas būtu tas pats,ka liktu man vilkt zeķes,bet man patīk zeķubikses-KAS TAS PAR MURGU???

  2. Kur tad tauta ņems ik pa pārmēnešiem EUR 1400 ko maksāt sodu????????????Nodot ekspluatācijā jau nevar nabadzības dēļ…..Un cits būvē māju visu mūžu….. 7 gados…..

  3. Latvijā pēc neatkarības atjaunošanas mafija pieņēma likumu, ar ko visiem, kuri kaut jelko vēlas būvēt (kaut vai malkas šķūnīti) ir obligāti nepieciešams mērnieks un arhitekts, savukārt mērnieki un arhitekti saskaņā ar mafijas pieņemto likumu var paši sev noteikt apmaksas apmēru. Ko arī nosaka, kādu grib. Tāda kārtība nav nejauša, tā ir ne vairāk, ne mazāk kā mafijas mērķtiecīgi radīta.
    Salīdzināšana – notāru, kuru pakalpojumi arī ir obligāti noteiktos gadījumos, apmaksas apmēru ierobežo valsts. Mērnieku un arhitektu apmaksas apmēru nekas neierobežo. Bet valsts obligāti pieprasa visiem pirkt to pakalpojumus. Pats sava malkas šķūnīša vai žoga projektiņu nedrīksti gatavot. Vajag samaksāt mafijai.
    Un pēc tam vēl šie nekaunās rakstīt šādus rakstus par to, ka man jāzemojas būvinspektoru priekšā, jātrīc par katru centimetru, kas dabā atšķiras no projektētā?! Kā nav kauna vispār!

Draugiem Facebook Twitter Google+