×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
25. septembris, 2012
Drukāt

Māja ir cilvēki. Mājas, atvērtas cilvēkiem un mākslai

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

– Agrāk dzīvojām Ziepniekkalnā. Par māju sākām domāt darbnīcas dēļ. Arī tāpēc, ka puika bija mazs – mājai atver durvis, un esi ārā. Un dārzu vienmēr esmu gribējusi, – stāsta māksliniece Maruta Raude, kura kopā ar vīru Alfu Raudi un dēlu Jāni dzīvo Mārupē mājā, ko iecerējuši atvērtu cilvēkiem un mākslai.

 

Pie ārdurvīm ir klauveklis – rociņa. To Maruta nopirkusi Kiprā, kad vēl nav bijis ne mājas, pat ne sapņa par māju.

– 2010. gada beigās bija gatava darbnīca un otrā stāva istabas. Ziemassvētkos ar suni, kaķi un dažām mantām atbraucām šurp svinēt Ziemassvētkus. Un tā arī prom vairs neaizbraucām. Šķiet, ka nav pareizi sākt dzīvot vēl nepabeigtā mājā. Sākumā valdīja haoss, taču viss laimīgi nokārtojās. Vīrs pārbrauca no darba un teica: beidzot viss ir kā mājās! Nekad jau nevar zināt, kā māja veidosies. Mūsu māja ir atvērta. Ceturtdienās un piektdienās uz darbnīcu nāk lieli un mazi, kuri grib zīmēt, veidot, krāsot. Pie mums brauc arī cilvēki, lai iegādātos manus darbus. Nupat viss ir izpirkts. Jāsāk traki strādāt, – smaida mājasmāte.

 

Mājas iekštelpas veidojusi tā, lai varētu eksponēt mākslas darbus – gan savus, gan citu mākslinieku dāvātos. Neviens priekšmets te nav bez Marutas roku pieskāriena. Pašas darinātas virtuves flīzes. Pienākot tām tuvāk, var ieraudzīt zvēriņus pa pāriem no seriāla “Mēs visi esam divi” un mazus uzrak-stus, piemēram: “Man prieks!”

 

Jaunajā mājā labi iedzīvojušās mīļas lietas. 
Nams2

Vīramātes Austras tamborēta sega, vecvectēva ķeblītis, laukos tapis sirsnīgi naivs gleznojums ap ģimenes bildēm…

Marutai patīk lietas, kas kontrastē ar jaunajām. Un arī tām nav izdots viss ģimenes budžets. Standarta mēbeles pārkrāsotas un ieguvušas gluži citu noskaņu. Lielās istabas centrā apaļš galds, kura virsmu Maruta apgleznojusi burvīgā tirkīzzilā krāsā. Vai gan kāds pateiks, ka tas nācis no zviedru lietoto mēbeļu veikala?!

Akordeons nav dekoratīvs, to māksliniece vaļas brīžos spēlē. Bet bibliotēkā pie sienas kādreizējā Rīgas estrādes orķestra plakāts, kur redzams Marutas vīratēvs trompetists Francis Raudis.

Māja ir cilvēki, teic māk-sliniece. Jā gan, bet savaldīt bagātīgo krāsu virpuli un formu daudzumu spēj vienīgi mākslinieki. Tāpēc viņu mājas ir tik īpašas un personiskas.

 

 

 

 

 

 

 

 

• arhitekts – Jānis Bartaševičs

• dizainere – Maruta Raude

• gaismas ķermeņi – lampas.lv

• kāpnes, galdniecības darbi – Agris Muižzemnieks

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+