Foto – Stock.xhcng

Mājas aptieciņas minimums 0

Sašķiroju un izmetu vecos medikamentus, kam beidzies derīguma termiņš. Neesam slimotāji, bet gribu iekārtot nelielu mājas aptieciņu. Kādām zālēm tajā vajadzētu būt? 
MALDA B. Aizputē

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Mājas aptieciņā esošajiem medikamentiem jābūt derīgiem, jāsaglabā lietošanas instrukcija, lai zinātu, kuros gadījumos un kā konkrētais medikaments jālieto. Glabāšanas apstākļiem noteikti jāatbilst tam, kā norādīts instrukcijā. “A Aptiekas 56” vadītāja, sertificēta farmaceite Lana Hodasēviča zina stāstīt, ka ļoti bieži medikamentus uzglabā vannas istabā, kur ir liels mitrums, bet tā nav piemērota vieta tāpat kā plīts tuvums virtuvē. Vislabāk izvēlēties sausu, tumšu vietu, kas nav pieejama bērniem. Tai jābūt ar nepārprotamu apzīmējumu, lai visi ģimenes locekļi var ātri atrast vajadzīgos medikamentus.

Kam jābūt mājas aptieciņā


Mājas aptieciņā jābūt līdzekļiem pret sāpēm un drudzi, kas satur paracetamolu, ibuprofēnu, naproksēnu vai acetilsalicilskābi. Tas, kādā formā (tabletes, sīrupi, svecītes) un kādā devā lieto medikamentu, ir atkarīgs no vecuma, svara un simptomu intensitātes. Jāņem vērā, ka bērni līdz 14 gadu vecumam un arī astmas slimnieki nedrīkst dzert acetilsalicilskābi saturošus medikamentus.

Aptieciņā neiztikt bez termometra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Noderīgi var būt medikamenti, ko lieto pret gremošanas traucējumiem (sliktu dūšu, caureju, vemšanu): aktivētā ogle, diosmektīts vai tanīna albumināts. Tie absorbē vīrusu izdalītos toksīnus un novērš simptomātiskas sāpes un caureju. Probiotiskās jeb labās baktērijas palīdzēs organismam ātrāk atjaunoties un normalizēt gremošanas procesus zarnu traktā. Ja nav vīrusu izraisītas caurejas, to var apturēt loperamīds. Spazmatisku sāpju novēršanai lieto drotaverīnu. Noteikti jāseko līdzi slimnieka pašsajūtai, jo stipras sāpes vēderā var būt nopietnu slimību simptoms. Ja ir intensīva vemšana un caureja, jārūpējas, lai organisms neatūdeņotos, proti, jāsaņem pietiekams šķidruma daudzums – ūdens, kam dažreiz pievieno medikamentu, ko veido sāļu un glikozes maisījums. Tas palīdz atjaunot ūdens un sāļu līdzsvaru organismā.

Ja ir dedzinošas sāpes kuņģī, jālieto alumīnija un magnija hidroksīdu suspensija, pantoprazola tabletes vai omeprazola kapsulas.

Pēc pārēšanas svētku reizē der tabletes vai kapsulas, kurās ir gremošanas fermenti.

Mājas aptieciņā jābūt līdzekļiem, kas mazina alerģiskus simptomus un satur loratadīnu, ceterizīnu, klemastīnu. Tos ievajagas, ja niez kukaiņu kodumu vietas. Izmanto iekšķīgi lietojamas tabletes vai sīrupu vai ārīgi lietojamus gelus vai ziedes.

Būtiska sadaļa ir līdzekļi sadzīves traumu gadījumā:

• lokāli atsāpinošie līdzekļi – pretsāpju un pretiekaisuma geli un ziedes ar diklofenaku, ibuprofēnu;

• pretapdegumu aerosols, kas satur dekspantenolu;

• gela spilventiņi, ko var lietot kā aukstuma kompresi (pēc atdzesē­šanas ledusskapī) vai kā sildošo kompresi (sasildot to, piemēram, mikroviļņu krāsnī);

• gels ar alveju sīku brūču un iegriezumu dziedēšanai;

• plāksteru komplekts, marles saite, marles salvetes un ūdeņraža pārskābes šķīdums asiņošanas apturēšanai.

Katrā mājā jābūt arī medikamentiem sirds nemieram. Veciem cilvēkiem der zem mēles sūkājamas tabletes ar validolu, sirds pilieni ar baldriāna, māteres un vilkābeles ekstraktu. Tikai jāatceras, ka pilieni satur spirtu, tāpēc dažiem cilvēkiem jāizvēlas tabletes.

Reklāma
Reklāma

Farmaceite Lana Hodasēviča atgādina, ka nav ieteicams lietot tabletes, kas palīdzēja kaimiņienei, jo tas var būt ļoti bīstami! Ar pašārstēšanos nevajag aizrauties, nopietnos gadījumos jāvēršas pēc padoma pie speciālistiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.