×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
29. jūlijs, 2015
Drukāt

Namu oriģinālu padara tā ārējā apdare. Kā ēku rotāt?

Foto-Vivanta VolkovaFoto-Vivanta Volkova

Privātās mājas būvniecība prasa daudz laika, enerģijas, naudas un pacietības. Lielāko daļu paveic profesionāļi, tostarp gādā par apgaismojumu, ventilāciju, komunikāciju pievadiem un izvadiem. Par mājas ārējo izskatu vairāk jādomā īpašniekam pašam, jo glīta māja visiem priecēs acis un to būs vieglāk pārdot. Visupirms laikus jāizlemj, kādā stilā būs ēka – vai tā būs ieturēta minimālisma garā un tās askētiskās plaknes rotās betona, ķieģeļu, koka apdares dēļu, stikla un metāla dabiskais šarms. Mājas konstrukcijas turklāt var kombinēt, piemēram, vienu daļu veidot no koka, otru daļu mūrēt apaļu, savienojot kvadrātu un cilindru, baltu apmetumu un brūninātu koku. Varbūt pie sirds ir klasiskais angļu stils, ēku būvējot no sarkaniem ķieģeļiem ar kādu tornīti, augstu jumtu un apaudzējot ar efejām. Dažam, iespējams, gribas itāliešu villu ar gaišu fasādi, izteiktām dekoratīvām logu un durvju apmalēm. Savukārt pārbaudītu vērtību cienītājiem māja līdzināsies omulīgai muižas dzīvojamai ēkai ar slaidām koka kolonnām, balkonu un zelmini.

Pasaulē ir daudz bezgala skaistu māju, kuru fotoattēlus var aplūkot grāmatās vai internetā. Kāpēc neuzbūvēt sev skaistu māju, ja tas neko daudz vairāk neizmaksās? Latvijā ir ļoti daudz talantīgu arhitektu, kas gribētu radīt ko interesantu. Un neparastās mājas, skeptiķu burkšķēšanai pierimstot, ar laiku kļūst par apdzīvotās vietas lepnumu. Negribētos, lai ainavu rotā kārtējais tipiskais jaunbagātnieku bezstila mājokļa veidojums.

Fasāde

Ēkas fasāde ir tās vizītkarte. Fasāde var būt klāta ar dabiskiem vai mākslīgiem apdares materiāliem, ar gludu vai viļņotu faktūru. Ēkas ārpusi var krāsot, apmest, klāt ar dēlīšiem, plāksnēm vai paneļiem. Modernākos risinājumos fasādē paredz novietot saules baterijas vai kolektorus. Fasādē var būt (vēlams) elementi, kas nenes praktisku slodzi un kalpo tikai kā dekorācija. Akmens masas ārsienām liek cementa, keramikas un sintētisko materiālu dekorus, kas neelpo, bet koka fasādēm jāizmanto koka apdares elementi. Fasādes seja ir ieejas durvis, kuras lielā mērā ietekmē visu nama izskatu. Skaistas ieejas durvis ir galdnieka mākslas darbs. Lieliem pildiņiem, ar plašām aplodām, rotātas ar griezumiem un dekoratīvi nokrāsotas, tās spēj vienas pašas atdzīvināt askētisku fasādi. Latvijā mazāk pierasts, bet Anglijā un vēl dažās valstīs mājas ieejas durvis krāso piesātinātos toņos, tādējādi atdzīvinot pelēcīgo fasādi.

Viens no retāk izmantotajiem elementiem ēkas rotāšanai ir viens vai divi karoga turētāji, kam saskaņā ar likumu obligāti jāatrodas pie fasādes svētku un sēru dienu atzīmēšanai. Karoga turētāja dekoratīvās iespējas ir milzīgas. To var pasūtīt labam kalējam, kurš izveidos īstu māklsas darbu, greznojot ar dažādiem heraldiskiem motīviem. Ģimenes mājai skaists karoga turētājs var kalpot ļoti ilgi un kļūt par nozīmīgu relikviju, turklāt to var viegli noņemt un pārlikt citā vietā, piemēram, mazbērnu ģimenes ligzdā, tādējādi saglabājot no paaudzes uz paaudzi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+