×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
24. februāris, 2015
Drukāt

Mājās Kuldīgas novadā atrasts apjomīgs 19. gs. arhīva dokumentu kopums (2)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kuldīgas novada Kurmāles pagasta “Planīcas” māju bēniņos atrasta apjomīga arhīva dokumentācijas daļa no 19. gadsimta beigām, portāls LA.lv uzzināja novada domē.

Sākotnēji izskatīta versija, ka dokumenti apzināti slēpti kādos juku laikos, bet, veicot tālāku izpēti un aptaujājot vietējos atklājusies cita notikumu versija, intrigu ievij Kuldīgas novada muzeja Mārketinga un izglītības nodaļas vadītāja Krista Jansone.

Jansone stāsta, ka atradums uziets nejauši: “Mājas iedzīvotāja pamanījusi, ka gar skursteni sācis sūkties ūdens, nācies līst bēniņos lūkot, ko lai dara. Virs bēniņu istabas, pie pašās jumta kores, izpētot pārsegumu, atklājies liels senu dokumentu apjoms. Lai ziņotu par atradumu, mājas iedzīvotāja, Mārītes kundze, sazinājusies ar Kurmāles pagasta kultūras darba vadītāju Ainu Sļisarenko, kas uzaicināja Kuldīgas novada muzeja speciālistus būt klāt dienā, kad arhīva materiāli tika nocelti no bēniņiem.”

“Atrasta apjomīga, vēsturi atspoguļojoša pagasta valdes arhīva daļa. Tagad dokumenti nonāks muzejā, tiem tiks veikta primapstrāde, tie tiks atputekļoti, lai nodrošinātu saglabāšanu, un tad mēs tos sagrupēsim un izpētīsim. Esam jau apsolījuši, ka Kurmāles pagastā būs skatāma izstāde, kurā jebkurš vietējais iedzīvotājs varēs paskatīties, kas tad šajā arhīvā ir bijis,” stāsta Kuldīgas novada muzeja direktore Dace Bumbiere.

Muzeja pētnieciskā darba speciāliste Ingrīda Pole komentē: “Mums priekšā ļoti liels darbs – vecākie dokumenti ir datēti ar 19. gadsimta 80. gadu beigām, tas vēl ir Krievijas impērijas laiks, pārsvarā dokumenti ir krievu valodā. Ir grāmatas, kurās pagasta valde atzīmējusi saraksti, kas kuram atsūtīts. Lietvedības reģistri. Cilvēku lūgumraksti palīdzībai slimībās, dažos rakstīts, ka palīdzības lūdzējs neprot rakstīt, kaimiņš raksta viņa vārdā.”

Kā pastāstīja A. Sļisarenko, ēkā savulaik atradusies pagasta valde, vēlāk tā bijusi dzīvojamā ēka. Atrodot pirmos dokumentus tika izvirzīta versija, ka arhīvs kādos juku laikos apzināti slēpts, bet aptaujājot pagasta iedzīvotājus noskaidrojies, ka bēniņu istaba izbūvēta vien 20. gadsimta 60. gados un, visticamāk, 19. gadsimtā dokumenti izmantoti gluži praktiski, kā siltināmais materiāls.

Kuldīgas novada muzejs saka lielu paldies par sadarbību Kurmāles pagasta iedzīvotājiem un pagasta pārvaldei, kā arī Ainai Sļisarenko personīgi un lūdz atsaukties iedzīvotājus, kuru rīcībā ir ziņas, kas saistītas ar atrastajiem dokumentiem, teic Jansone.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kur ir palikuši Kurzemes arhivi? Vācieši to izveduši II pasaules kara beigās un runa bija ap 1985. gadu, ka atdos Maskavai?

  2. No visas sirds jāpateicas Mārītes kundzei. Atradumam, manuprāt, ir liela vēsturiska vērtība. Nepareizajās rokās nonācis, šis atradums varbūt netiktu atdots sabiedrībai.

Draugiem Facebook Twitter Google+