Praktiski
Dārzs

Mājas svētībai nobrūnē un nokalst lapu gali. Kāpēc tā? 0

Foto – Shutterstock

Mājas svētībai nobrūnē un nokalst lapu gali. Kāpēc tā? IVETA DAUGAVPILĪ

Telpās audzē dižo aspidistru (Aspidistra elatior) jeb mājas svētību un tās šķirnes ‘Variegata’, ‘Milky Way’, ‘Okame’, ‘Lennon’s Song’, ‘Asahi’. Krāsaino lapu aspidistrām vajadzīga gaiša, silta telpa, bet zaļlapainās labi aug noēnotā vietā gan siltumā, gan vēsumā (+10…+20 °C). Aspidistras var stādīt dažādos substrātos, sākot ar bagātinātu kūdru, beidzot ar mālainu dārza augsni, kurai ir neitrāla reakcija. Augi pacieš neilgu pārlaistīšanu un iekaltēšanu. Ja augu izturības robeža tiek pārkāpta, lapu gali brūnē un kalst. Augi brūnē arī, ja tos tur pārmērīgi karstā telpā ar izteikti sausu gaisu vai iestādīti traukā bez noteces cauruma.

Reizēm augus bojā slimības, ko ierosina Septoria ģints sēnes (uz lapām veidojas nelieli brūni plankumi, kas pamazām saplūst) – tad bojātās lapas jānogriež, dezinficējot šķēres, lai infekciju nepārnestu uz citiem telpaugiem. Sēņu savairošanos rosina augu pārlaistīšana, gaismas trūkums, bagātīga mēslošana.

Pavasarī un vasarā aspidistras laista regulāri, ļaujot augsnei starp laistīšanas reizēm izžūt. Rudenī un ziemā laista retāk, nemēslo.

Zaļlapu aspidistras ir izturīgas pret caurvēju, cigarešu dūmiem, paaugstinātu gaisa mitrumu, izteikti sausu gaisu, krasām temperatūras svārstībām. Augi nepanes pārstādīšanu. Ceru ieteicams dalīt tā (to ieteicams darīt ne biežāk kā reizi piecos gados), lai pie stāda ir vismaz desmit vai vairāk lapu. Aspidistras audzē platos podos, jo tās veido pamatīgas saknes. Vasarā augus vēlams turēt ārā, pasargājot no tiešiem saules stariem, pretējā gadījumā tiem apdegs lapas.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Teļa gaļas rulete ar dārzeņiem
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gruboto ar bietēm un kazas sieru
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Svētku burkānkūka ar dzērvenēm
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 3
9 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
9 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
12 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
7 stundas