×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
26. augusts, 2016
Drukāt

Kā vērtējat ASV vēstniecības Latvijā izvēli komunicēt ne tikai latviski, bet arī krieviski? (36)

Foto - LETAFoto - LETA

Roberts Zīle, Eiropas Parlamenta deputāts

UZZIŅA

* ASV vēstniecība Latvijā sociālajos tīklos informāciju nesen sākusi publicēt arī krievu valodā, kas nav valsts valoda Latvijā. Vēstniecība apgalvo, ka "visā pasaulē regulāri sociālajos medijos ievieto informāciju valstī visbiežāk izmantotajās valodās".

* ASV vēstniece Latvijā Nensija Petita intervijā LTV sacīja: "Mēs ticam, ka, izskaidrojot mūsu – Savienoto Valstu – politiku, mums tieši tāpat jāsasniedz katrs Latvijas sabiedrībā. Mēs saprotam, ka 37% iedzīvotāju runā krievu valodā, tāpēc [..] esam nolēmuši daļu no mūsu komunikācijas veikt krievu valodā. [..] Tomēr viss, ko mēs darām, ir latviešu valodā un parasti arī angļu valodā. Bet dažreiz arī krieviski."

Roberts Zīle, Eiropas Parlamenta deputāts: “Tā nav pieņemama prakse, un Nacionālās apvienības deputāti to ir pārrunājuši ar ASV vēstniecības darbiniekiem. Arī Igaunijā ir ne mazums krievvalodīgo iedzīvotāju, bet tur gan Amerikas vēstniecība negrasās sabiedrību uzrunāt arī krievu valodā. Līdz ar to vēstniecības skaidrojums, ka tā visā pasaulē izmanto plašāk lietotās valodas, neatbilst patiesībai. Negribētos, lai šāda veida motīvs radītu mājienu, ka Latvijas valdībai ir jāveic zināmas izmaiņas valsts valodas politikā.”

Ojārs Celle, politiskais komentētājs Amerikas latviešu laikrakstā “Laiks”: “Valsts valoda Latvijā ir latviešu valoda. Tas ir diezgan bēdīgi, ka vēstniece krievu valodai, kas Latvijā valda okupācijas dēļ, piešķir tik lielu nozīmi. Vai tad vēstniece nesaprot, ka liela daļa krievvalodīgo iedzīvotāju tomēr ir iemācījušies latviešu valodu? Personīgi es vēstniecības nodomu neuzskatu par pārāk draudzīgu žestu Latvijas valstij. Ir diezgan aplami domāt, ka vēstniecība tādā veidā palīdz Latvijai, tas drīzāk veicinās divvalodību.”

Ojārs Kalniņš, Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs: “Vēstniece uz krievu valodas lietošanu skatās pragmatiski. Simboliski viņa atbalsta latviešu valodu kā valsts valodu, bet viņa vēlas uzrunāt arī tos Latvijas iedzīvotājus, kuri neprot latviešu valodu. Viņa droši vien nedomā, ka latviešiem vajadzētu apvainoties, jo vēlas taču noskaņot krievvalodīgos pozitīvā virzienā pret latviešiem. Latvijā dzīvo cilvēki, kuri neprot latviešu valodu, un viņi taču kaut kādā veidā ir jāuzrunā. Ja tas, ka vēstniecība uzrunās cilvēkus arī krievu valodā, nav pretrunā mūsu principiem, es neredzu problēmu. Mums ir jāpanāk, lai cilvēki ir lojāli pret Latvijas valsti.”

Valters Nollendorfs, Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdētājs: “Mēs Okupācijas muzejā cenšamies informāciju pasniegt četrās valodās: latviešu, angļu, vācu un krievu. Tā kā pats esmu arī Amerikas pilsonis, man ir grūti komentēt vēstnieces paziņojumu, bet es to mēģinu saprast tieši no komunikācijas viedokļa. Arī amerikāņi, tāpat kā Latvijas sabiedriskā televīzija cenšas atrast savu kanālu uz krievvalodīgo auditoriju. Bet es nekādā gadījumā neatbalstu domu, ka Latvijā var dzīvot, nemācoties valsts valodu. Jāatzīst, ka mūsu valstī ir vēl otra divvalodība – to rada angļu valoda, kura kļuvusi par saziņas valodu daudzās jomās. Man šķiet, ka svarīgs un ļoti fundamentāls jautājums ir tas, kā mēs paši varam stiprināt latviešu valodu un tās lietošanu. Neuzskatu, ka tā ir liela problēma, ja ASV vēstniecības darbinieki ar krievvalodīgajiem sazināsies viņu valodā.”

Sarmīte Ēlerte, “Vienotības” frakcijas vadītāja Rīgas domē: “Interesanti, kā ASV vēstniecība rīkojas citās valstīs? Vai, piemēram, Vācijā, kur ir liela turku kopiena, komunicē turku valodā, kā sazinās ar marokāņiem Nīderlandē… Latvijā šis ir ļoti jūtīgs jautājums. Tas nav jautājums tikai par sadzīvi, bet arī par valsts valodas pozīciju. Referendums par krievu valodu kā otru valodu tika uztverts kā būtisks uzbrukums Latvijas valsts nacionālajai un demokrātiskajai identitātei. To atceroties, jāsecina, ka Latvijā šāda prakse nav vēlama.”

Vilis Vītols, mecenāts un sabiedriskais darbinieks: “Ja arī ASV vēstniecība pieļauj kādu nelielu kļūdu (šajā gadījumā tā neapšaubāmi ir kļūda), tad tomēr jāņem vērā, ka ASV ir drošākais Latvijas sabiedrotais. Ja nebūtu NATO karavīru Latvijā, tad varbūt mums jau sen būtu kāda Krima Daugavpilī… Es nekādā gadījumā negribu viņus kritizēt.”

Pievienot komentāru

Komentāri (36)

 1. Kā vērtējam? Kā pielāgošanos mūsu zemītes jaunajiem vecajiem saimniekiem. Kazi, jau sarunāts …

 2. Pēc divdesmit pieciem gadiem, nekas Latvijā nav mainījies, ieskaitot Kalniņa kungs; kurš ir pielāgojies pirms 21. augsta, 1991. gada apstākļiem. Ir laiks Latvijas politiķiem sev atskatīties spoguli; pirms nav par vēlu.

 3. Mēs te tā spirināmies ,spirināmies ,bet Latvija ir reāla divvalodība.Rīga uz ielas dzird pārsvarā krievu valodu.Mikroautobusu šoferi vispār ņi bum,bum pa latviski.Cīņa ar vējdzirnavām deimžēl.Bet ,protams, jacīnās ,cik var.

 4. SAKU ATKLĀTI – OJĀRS KALNIŅŠ ATKAL IZCEĻAS AR SAVU DUMJUMU UN AMERIKĀNISKO DOMĀŠANU PILNĪGI NEVIETĀ!?? VAI PA ŠIEM GADIEM, KO VIŅŠ DZĪVO LATVIJĀ, VĒL NAV SAPRATIS LATVIEŠUS????
  NOŽĒLOJAMI! LAIKAM ŠIS DUMIĶIS UN KRIEVVALODĪGO MĪLIS TĀ ARĪ PALIKS AR SAVU STULBUMU! ESMU PAR TIEM KRIEVVALODĪGIEM, KAS PIELIETO VALSTS VALODU UN RUNĀ TAJĀ, BET KATEGORISKI ESMU PRET NEVIETĀ DUMJIEM PRINCIPIĀLISTIEM!!! TE IR LATVIJA. KALNIŅŠ TO KAUT KĀ “PIEMIRSIS”………..

  • Pilnīgi pareizi, tie krievi, kas te cenšās pozicionēties kā mazumtauta, ignorējot valsts valodu, tradīcijas, nēsājās ar PSRS simboliem ir nelabojami okupanti ar kuriem derētu izšķirties tā, kā pasaulē šodien ir pieņemts. Neaizmirsīsim, ka Abrene joprojām okupēta.

 5. Šodien praktiski visi krievi Latvijā saprot latviešu valodu. Viņu centieni to ignorēt ir poze, vēlme kaitināt latviešus un nekas cits. Tas, ko dara ASV vestniecība, noteikti ir kļūda, es pat teiktu, ka iejaukšanās iekšējās lietās. Ja tikai viņi nepilda kādu citu uzdevumu. Drīz varēsim lasīt: Dvinsk, Irbenskij proliv un vēl ko jau labi aizmirstu. Esmu dzirdējis ka ASV un Krievijas vēstniecības ļoti labi draudzējās te pie mums.

 6. Tad jau tos, kuri nerunā latviešu valodā vajadzētu uzrunāt ivritā. Tā krievvalodīgiem kļūstot par nāciju.

 7. Jeņķi neko nesaprot par Latvijas situāciju. Un ļoti slikti dara, vervelējot krieviski, redzam, ka uz šādiem sabiedrotajiem paļauties nevar!

 8. Jautājums ārlietu ministram:
  kā tas nāca, ka ASV vēstniecībai neatradās latviešu speciālista ??

  • Tad sovjetiskais Прибалтикa, tad diez kas vēl…
   Pamaina(iztulko) vienu burtu, vienu vārdu un,
   doma pavisam cita aiziet amerikāņiem.
   .
   Droši vien, pielaide valsts noslēpumiem arī
   tai neaizvietojamajai ir ?
   Var pa taisno nopludināt savai sovetskajai roģinai…
   Patriotisms, tā teikt…
   Vai DP to maz kontrolē ???

 9. Kirilica parādās komentos ? Parādās !
  Latīņu burti ir ? Ir !
  Tātad – DIVVALODĪBA !!!
  /
  Ne jau savas svētās pārliecības paušanai
  bet KIRILICAS DEMONSTRĒŠANAI
  tas smerlis grafists te spamo kirilicā.

  • Надо же, какие мы обидчивые. Так вот заруби себе на носу, логик, нет такого закона, запрещающего писать в интернете на русском языке, как и на любом другом тоже, нету! Интернет это территория свободы, пиши на каком хочешь языке. Но если хочешь, чтобы тебя понимали, выбирай самый распространённый язык. Вот и все правила. Главное не форма передачи своих мыслей, главное – содержание.

   • portāls var darīt visu ar savu saturu un neviens tam neko nevar aizliegt !
    Savu caureju tev jāiet izlikt CITĀ portālā, ja veselība pieprasa un tas atļauj!

   • zarubi sev na uju ! Atbildēt

    portāls var darīt visu ar savu saturu un neviens tam neko nevar aizliegt !
    Savu caureju tev jāiet izlikt CITĀ portālā, ja tas atļauj un veselība pieprasa!

    • Ой ли? Только то, что не запрещено законом! А цензура запрещена! Читайте конституцию. Да, да, свою собственную конституцию надо бы знать.
     Я комментирую и на других порталах тоже. Это ведь не трудно.

 10. Visamizantākais Kalniņa "tulkojums" ! Atbildēt

  5.kolonas “speciālistus” pievērsīs mīlēt Latviju !!!
  Tikai blondīnes var pārtaisīt par vegāniem,
  ne profesionālos ienaidnieka karavīrus par draugiem !

  • Domājiet, ka tas smerlis grafists aiz svētas pārliecības
   izpaužās plaši ar visādām vēstures muļķībām ??.
   /
   Demonstrē ar savu kirilicu visai pasaulei,
   ka te ir DIVVALODĪBA
   un pie reizes ap*irš latviešus.
   /
   Portāla moderātori ar savu “klusuciešanu” to apstiprina.

   • Не надо наезжать на модераторов. Они просто люди. Повторяю, нет такого закона, запрещающего писать в интернете на русском языке, как и на любом другом тоже, нету! Интернет это территория свободы, пиши на каком хочешь языке. Можете желчью своей хоть захлебнуться, но ничего от этого не изменится.

    • portāls var darīt visu ar savu saturu un neviens tam neko nevar aizliegt !

     • Ой ли? Только то, что не запрещено законом! А цензура запрещена! Читайте конституцию.

 11. vienkāršāk par vienkāršu Atbildēt

  Tur jau tā lieta Vili, ka ASV parlaments ir nelokāmi parādījis savu atbalstu Latvijai, bet nav noslēpums, ka vēstnieka amatu Latvijā saņem ASV prazidenta vēlēšanu sponsori, kas ir proizraēliska kopiena un bīda šeit savu diemžēl naidīgu ASV politiku. Nav jau noslēpums, ka Izraēla šodien pilnīgi kontrolē Krievijas politiku, faktiski Krievija ir Izraēlas varā un Izraēla vairs nav ieinteresēta ASV varenībā, īpaši tāpēc, ka ASV un Izraēlai pirms 6-7gadiem Palestīnas jautājumā radās nopietnas domstarpības. Otrkārt Krievijas kontrole pilnīgi ļauj pārvaldīt Krievijas milzīgos resursus, dabas bagātības, karš Ukrainā ir divu slāvu tautu asiņains savstarpējs slaktiņš, kurš dod milzīgu peļņu Putina kompanjoniem, ar Izraēlu saistītiem cilvēkiem. Izraēla pat deva piekrišanu Berezovska novākšanai, lai tikai nostiprinātos uzskats par Putinu, kā Krievijas interešu realizētāju, bet, kurš patiesībā realizē Izraēlas intereses. Politika ir ļoti sarežģīta lieta, ja tu neskaties uz to caur reliģiju prizmu. Tieši reliģijas bija noteicošie politiskie faktori visā cilvēces vēsturē, tāpēc neņemt vērā to ietekmi un saistību ar politiku ir vienkārši muļķīgi.

 12. Tur jau tā lieta Vili, ka ASV parlaments ir nelokāmi parādījis savu atbalstu Latvijai, bet nav noslēpums, ka vēstnieka amatu Latvijā saņem ASV prazidenta vēlēšanu sponsori, kas ir proizraēliska kopiena un bīda šeit savu diemžēl naidīgu ASV politiku. Nav jau noslēpums, ka Izraēla šodien pilnīgi kontrolē Krievijas politiku, faktiski Krievija ir Izraēlas varā un Izraēla vairs nav ieinteresēta ASV varenībā, īpaši tāpēc, ka ASV un Izraēlai pirms 6-7gadiem Palestīnas jautājumā radās nopietnas domstarpības. Otrkārt Krievijas kontrole pilnīgi ļauj pārvaldīt Krievijas milzīgos resursus, dabas bagātības, karš Ukrainā ir divu slāvu tautu asiņains savstarpējs slaktiņš, kurš dod milzīgu peļņu Putina kompanjoniem, ar Izraēlu saistītiem cilvēkiem. Izraēla pat deva piekrišanu Berezovska novākšanai, lai tikai nostiprinātos uzskats par Putinu, kā Krievijas interešu realizētāju, bet, kurš patiesībā realizē Izraēlas intereses. Politika ir ļoti sarežģīta lieta, ja tu neskaties uz to caur reliģiju prizmu. Tieši reliģijas bija noteicošie politiskie faktori visā cilvēces vēsturē, tāpēc neņemt vērā to ietekmi un saistību ar politiku ir vienkārši muļķīgi.

  • Krievijas ārlietu ministra Lavrova rokās tagad ir visa Krievijas ārpolitika. Bet!!!! Kas ir Lavrovs un kādas valsts intereses viņš pārstāv…….????!!! Vismaz pēc krieva viņš noteikti neizskatās, tā ka iespējams komentārs ir vieds.

   • Iespejams un “skaidrojums Vilim” ir komentari, kas lieciona par komentetaju apsestibu ar t.s. pasaules zidisma visvarenibu.Un Lavrovs neizskatas pec krieva – tatad vins ir ar zidu asinim.Murgs!

 13. I’m writing in English because I feel like it – plus it doesn’t really seem to matter in Latvia that anyone uses the Latvian language. Ho, hum…not that big of a deal to some of the commentators here if the the U.S. Embassy takes it upon itself to elevate but one minority language in use in Latvia and to do this at the expense of the Latvian language that is Latvia’s one, unifying language and should be promoted by the U.S. Embassy to help integrate all the minorities living in Latvia. Actually, I’m also writing in English because the more people use English the sooner it will become Latvia’s second language. I would like to see English become Latvia’s second language as the way to move Latvia to a West and EU orientation that would help Latvia not just economically. Yes, it doesn’t really seem to matter in Latvia that people living in Latvia for years actually use the Latvian language and native Latvians themselves, as seen from the comments, are unable to just draw that red line in the sand and stand firm in support of the Latvian language. Also, not one suggestion that the U.S. Embassy would first think to support and use Latvia’s other ancient (regional) Latvian language of communication, Latgalian. (Does the U.S. Embassy not want to recognize and make sure to “communicate” with this Latvian minority?) Sarmite Elerte got it right, the essential point that should have been taken to the U.S. Embassy by someone: “Latvijā šis ir ļoti jūtīgs jautājums. Tas nav jautājums tikai par sadzīvi, bet arī par valsts valodas pozīciju. Referendums par krievu valodu kā otru valodu tika uztverts kā būtisks uzbrukums Latvijas valsts nacionālajai un demokrātiskajai identitātei. To atceroties, jāsecina, ka Latvijā šāda prakse nav vēlama.”

 14. Kā vienmēr, lielvalstu liekulība!!

 15. Un kādēļ gan nē?

 16. nožēlojama uzdrīkstēšanās Atbildēt

  Nožēlojami, ja par draugu uzskatīta liberālisma lielvalsts sāk iznīdēt visu, kas ir nacionāls, tātad Eiropai piederīgs. Nožēlojami!

  • Khem, varbūt vēstniece jau laicīgi sāk gatavot Latvijas politisko elīti jaunajai situācijai, kas iestāsies pēc Donalda T. ievēlēšanas par ASV prezidentu, kad šī lielvalsts vairs neizdabās dažādiem latviešu kompleksiem.

  • Kur tad Eiropā ir kas nacionāls?Eiropā nācijas tiek sajauktas,izšķīdinātas,palikuši tika nacionālu valstu nosaukumi,visa Eiropa piebāzta ar musulmaņiem,aziātiem,āfrikāņiem,arī paši eiropieši nedzīvo savās valstīs,bet klejo apkārt labākas dzīves meklējumos.

 17. Kāpēc ASV Arizonā iespējams bez problēmām komunicēt ar dažādām iestādēm, veikalos u.c. spāņu valodā? Spāniski runājošo ir ap 10%. Vai spāņu valodai ir valsts valodas statuss?

  • Kāpēc Daugavpilī, pilsētas centrā, nav iespējams kafejnīcā pasūtīt kaut ko latviski, jo viesmīļi gluži vienkārši nesaprot?

  • beidz demagoģiju ! . Atbildēt

   Itkā te iestādēs un veikalos nevarētu sazināties krievu valodā ?
   Starp citu, kurā laikmetā dzīvo turienes spāņvalodīgais kontingents ??
   Paskaties National Geographic raidījumus, pirms te spamo !

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Tiek meklēt bīstams noziedznieku pāris!

Lai pastiprinātu cīņu pret ēnu ekonomiku, VID plāno rūpīgāk uzraudzīt iedzīvotāju ienākumus. Banku pienākums būs ziņot VID par fiziskām personām, kuru konta apgrozījums pārsniedz 15 000 eiro gadā.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+