×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
8. jūlijs, 2014
Drukāt

Mājražotāji drīkstēs savu produkciju nodot plašākam patērētāju lokam (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Starptautiskā folkloras festivāla amatnieku tirgus Vērmanes dārzā.

Asociācija “Lauku ceļotājs” un citi nozares speciālisti ar Zemkopības ministrijas (ZM) atbalstu patlaban izstrādā likumprojektu, lai ļautu mājražotājiem savu produkciju nodot trešajiem tirgotājiem un izplatīt ārpus saimniecības, tā intervijā biznesa portālam “Nozare.lv” pastāstīja asociācijas prezidente Asnāte Ziemele.

Topošie noteikumi paredz, ka trešajam tirgotājam nododamais produkcijas apmērs varētu būt 35% procenti no gadā saražotā. Šāds daudzums ir atļauts arī, piemēram, Īrijā un citur.

Kā skaidro Ziemele, pēc šāda likuma pieņemšanas vietējās lauku kafejnīcas un restorāni oficiāli drīkstētu ņemt un pārdot mājražotāju produkciju, tādā veidā saglabājot produkta oriģinalitāti un stiprinot Latvijas nacionālo virtuvi. Patlaban likums ļauj mājražotājam pārdot produkciju tikai savā ražotnē, kā arī pašam izplatīt tirdziņos.

Projekta tapšanas gaitā gan jūtama pretestība no lielākajiem uzņēmējiem – atzītajiem ražotājiem -, kas šajos noteikumos saskata konkurences draudus. Tomēr, kā norāda Ziemele, mājražotājiem ir liegtas iespējas iekļūt lielveikalu ķēdēs ar savu produkciju, ir arī slēgti eksporta tirgi, kas ir pietiekami liela konkurences ierobežošana, lai šīs pielaides būtu un tādā veidā tiktu saglabāta daudzveidība produkcijā.

Asociācijai šis likumprojekts ir nozīmīgs, lai tūristi, aizbraucot uz laukiem, varētu saņemt vietējo produkciju.
Jaunais likums ir Latvijas iniciatīva, un šādu iespēju sniedz ES direktīvas. Plānots, ka sagatavotos noteikumus rudenī varētu nodot Saeimai, kā arī Eiropas Savienības (ES) institūcijām apstiprināšanai.

Asociācija “Lauku ceļotājs” patlaban apvieno aptuveni 350 biedru. Jau vairākus gadus asociācija ir atvērta ne tikai naktsmītnēm un ar to saistītiem biznesiem, bet jebkuram lauku uzņēmējam, kurš nodarbojas ar tūrismu laukos un uzņem apmeklētājus – to vidū ir ražotājiem, amatniekiem un citiem. Asociācija izdevusi aptuveni 50 dažādu veidu ar tūrismu saistītus bukletus.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vispār tie noteikumi tapšanas stadijā ir jau 2 gadus noteikti.

Draugiem Facebook Twitter Google+