×
Mobilā versija
+13.4°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
17. septembris, 2013
Drukāt

Mājsaimniecībām elektrība no aprīļa būs jāpērk brīvajā tirgū; cena var augt par vismaz 6%

Foto - LETAFoto - LETA

Valdība šodien atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu mājsaimniecībām atvērt elektroenerģijas tirgu no nākamā gada 1.aprīļa. Tādējādi arī iedzīvotājiem, tāpat kā šobrīd uzņēmumiem, elektrība būs jāpērk brīvajā tirgū.

 

EM portālam “LA.lv” norādīja, ka pilnīga Latvijas elektroenerģijas tirgus atvēršana veicinās konkurenci starp enerģijas tirgotājiem, elektrības cena lietotājiem būs caurskatāmāka, saprotamāka un konkurētspējīgāka.

“Elektroenerģijas tirgus atvēršanā varam vilkt paralēles ar situāciju 90.gadu sākumā telekomunikāciju jomā, kad Latvijā bija pārstāvēts tikai viens fiksētais sakaru operators, kas dominēja tirgū un diktēja cenas. Tirgum atveroties, ienākot jauniem spēlētājiem un saasinoties konkurencei, veidojās spiediens uz cenām, kas tirgus dalībniekiem lika kļūt efektīvākiem. Šobrīd Latvijā telekomunikāciju jomā cenas attiecība pret kvalitāti ir viena no labākajām Eiropā. Ieguvēji no atvērta tirgus un konkurences ir visi,” uzskata EM.

Ministrijā norāda, ka elektroenerģijas tirgu pakāpeniski atver visā Eiropā, tostarp Baltijas valstīs. Igaunijā tirgus pilnībā atvērts no 2013. gada 1. janvāra, un arī visas ziemeļu kaimiņvalsts mājsaimniecības pērk elektroenerģiju tirgū, izvēloties sev piemērotāko un izdevīgāko pakalpojumu sniedzēju. Savukārt Lietuvā no 2013. gada 1. janvāra visas juridiskas personas kļuvušas par tirgus dalībniekiem, bet mājsaimniecībām tirgus tiks atvērts 2015.gada 1.janvārī.

Latvijas elektroenerģijas tirgu pakāpeniski atver kopš 2007.gada. Šobrīd brīvajā tirgū ir vairāk nekā 24 000 elektroenerģijas lietotāju, kas patērē ap 75% elektroenerģijas. Nodrošinot pilnīgu elektroenerģijas tirgus liberalizāciju, elektroenerģijas tirgū iesaistītu arī visas mājsaimniecības – aptuveni 847 300 lietotāju, kas patērē atlikušos aptuveni 25% elektroenerģijas, norāda EM.

Šobrīd elektroenerģijas kopējo cenu mājsaimniecībām veido vairākas komponentes – elektroenerģijas cena, obligātā iepirkuma komponente (OIK), pārvades un sadales pakalpojumi, tirdzniecības pakalpojuma administrēšana un pievienotās vērtības nodokļa likme.

Tagad piemēro divus elektroenerģijas tirdzniecības tarifus – “Starta tarifu”, kas ir 8,18 santīmi par kilovatstundu, ja kopējais elektrības patēriņš nepārsniedz 1200 kilovatstundas. Par pārsniegto apjomu piemēro “Pamata tarifu”, kas ir 10,65 santīmi par kilovatstundu. Pēc tirgus atvēršanas mājsaimniecībām šie abi tarifi vairs nebūs spēkā.

No nākamā gada aprīļa elektroenerģijas tirgotāji mājsaimniecībām piedāvās dažādus pakalpojuma plānus, no kuriem lietotājs varēs izvēlēties sev izdevīgāko, vienojoties ar tirgotāju par elektroenerģijas cenu. Tajā atspoguļosies elektroenerģijas cena, reālās OIK izmaksas, kuru pieaugumu šobrīd kompensē “Latvenergo”. Tāpat elektrības cenā iekļaus tīkla pakalpojumu tarifu.

Mājsaimniecībām līgums ar izvēlēto elektroenerģijas tirgotāju būs jānoslēdz līdz 2014. gada 15. martam. Ja elektroenerģijas lietotājs vēlāk vēlēsies mainīt elektroenerģijas tirgotāju, ar kuru lietotājs noslēdzis elektroenerģijas tirdzniecības līgumu, lietotājam tas būs jāpaziņo 14 dienas pirms līguma vēlamā termiņa beigām.

EM norāda: ja Saeima apstiprinās šodien valdībā atbalstītos EM priekšlikumus OIK pieauguma samazināšanai un kompensēšanai lietotājiem, elektroenerģijas cena mājsaimniecībām no nākamā gada aprīļa varētu būt aptuveni 11,30 santīmi par kilovastundu, kas ir par 6% vairāk, salīdzinot ar pašreizējo “Pamata tarifu”.

EM vienlaikus atzīmē, ka mazāk turīgajam mājsaimniecībām cena tiks saglabāta “Starta tarifa” līmenī, jo pašvaldībām tiks piešķirti papildu budžeta līdzekļi dzīvokļa pabalsta segšanai, proti, elektroenerģijas kopējās cenas pieauguma kompensācijai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+