×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
21. augusts, 2012
Drukāt

Mājsaimniecības elektroenerģijas cenu varēs izvēlēties vēlāk


Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Igaunijas mājsaimniecības jau no 2013. gada janvāra pirmās Baltijas valstīs vairs nepirks elektroenerģiju par regulētiem tarifiem un sāks izmantot konkurējošo elektrības tirgotāju sniegtos pakalpojumus.

 

Paredzams, ka, vēlākais, līdz 2015. gadam valsts regulētie tarifi tiks atcelti mājsaimniecībām arī Latvijā un Lietuvā, un tirgus būs ieviests pilnībā. Līdz ar to regulētie tarifi kļūs par vēsturi un visi patērētāji elektroenerģijas piegādātāju izvēlēsies līdzīgi kā mobilo sakaru operatoru vai TV pakalpojumu sniedzēju.

Izvēles iespējas – jau no 2013. gada

Pašlaik Igaunija ir pēdējā Baltijas valsts, kur tikai daļai (ap 35%) patērētāju ir tiesības izvēlēties elektroenerģijas piegādātāju. Latvijā un Lietuvā pilnīgi visiem patērētājiem ir iespēja mainīt elektroenerģijas piegādātāju jau vairākus gadus.

Tomēr regulēto tarifu atcelšana notiek lēnāk par tirgus atvēršanu. Lietuvas likumi nosaka, ka mājsaimniecības varēs maksāt regulēto tarifu vēl līdz 2014. gadam, bet Latvijā regulēto tarifu atcelšanas brīdis mājsaimniecībām vēl tiek diskutēts. Pēc “Latvenergo” aplēsēm, 2013. gadā regulēto tarifu maksās tikai Latvijas un Lietuvas mājsaimniecības, kas patērē ap 15% kopējā Baltijas elektroenerģijas patēriņa.

Regulētie tarifi būtu jāatceļ brīdī, kad patērētājiem tiek dotas tiesības mainīt elektroenerģijas piegādātāju.

Par mājsaimniecībām konkurēs lielākie

Patlaban elektroenerģijas tirdzniecība par tirgus cenām Baltijas valstīs daudz aktīvāk norit biznesa klientu segmentā, kur elektroenerģiju aktīvi piegādā ap desmit uzņēmumu. Savukārt mājsaimniecību tirgū pakalpojumus piedāvā tikai trīs uzņēmumi – “Lietuvos energija” (Lietuva), “Latvenergo” (Latvija) un “Eesti Energia” (Igaunija). Turklāt tikai pēdējie divi publiski ir paziņojuši, ka piedāvās elektroenerģiju mājsaimniecībām arī kaimiņvalstu tirgos. Līdz ar to, piemēram, Igaunijā no nākamā gada janvāra ar “Eesti energia” par mājsaimniecībām pamatā konkurēs jau patlaban šajā tirgū pozīcijas nostiprinājušais “Latvenergo”.

“Latvenergo” šobrīd apkalpo ap 900 tūkstošus mājsaimniecību, “Eesti energia” – ap 500 tūkstošus.

Nākotnē interesi par Baltijas mājsaimniecību tirgu varētu izrādīt arī rietumvalstu mazumtirdzniecības uzņēmumi. Šeit gan jāņem vērā, ka Baltijas mājsaimniecību patēriņš ir būtiski mazāks nekā ziemeļvalstīs, kas var kavēt rietumvalstu uzņēmumu ienākšanu. Piemēram, Somijā vidējs mājsaimniecības patēriņš ir ap 8000 kWh/gadā, Norvēģijā – ap 20 000 kWh/gadā, bet Baltijā – 2000 – 3000 kWh/gadā.

Galvenais izvēles kritērijs – cena

Patērētāju aktivitāti var ietekmēt tādi faktori kā sabiedrības informētības līmenis par tirgus iespējām, piegādātāja maiņas vienkāršums (procedūra), ar piegādātāja maiņu saistītas papildu izmaksas (piemēram, elektrības skaitītāja maiņa), ekonomiskais ieguvums (saistīts ar patēriņa apjomu un elektrības cenas īpatsvaru kopējā rēķinā) u. c. faktori. Dominējošais faktors parasti ir cena.

Eiropā visaktīvākie elektrības patērētāji ir Anglijā un Norvēģijā, kur pēdējos gados elektroenerģijas piegādātāju gadā mainījuši ap 10%, atsevišķos gados pat 15 – 20%. Turpretī Dānijā tikai vidēji 2 – 3% no patērētājiem gadā mainījuši piegādātāju.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+