×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
7. augusts, 2012
Drukāt

Mājsaimniecību izdevumi pārtikai pērn pieauguši par 7%

Foto - LETAFoto - LETA

Pērn Latvijas mājsaimniecībām par 7% pieauga izdevumi pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, aģentūra BNS uzzināja Centrālajā statistikas pārvaldē (CSP).

Mājsaimniecību budžetu apsekojuma dati liecina, ka mājsaimniecību izdevumi uzturam vidēji mēnesī, rēķinot uz vienu mājsaimniecības locekli, 2011.gadā bija 54 lati (2010.gadā – 50 latu) jeb vidēji 28,8% no visiem patēriņa izdevumiem (2010.gadā – 28,3%). Pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem mājsaimniecības tērēja par 7% vairāk nekā 2010.gadā, savukārt šo produktu patēriņa cenas 2011.gadā pieauga par 8,4%.

CSP informēja, ka, pārrēķinot šos izdevumus salīdzināmajās cenās, var secināt, ka izdevumi pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem faktiski saruka par 1,3%. Turklāt samazinājums vērojams vairākus gadus pēc kārtas. Mājsaimniecību ierobežoto ekonomisko resursu dēļ līdzekļi tiek taupīti uzturam.

Dati liecina, ka pērn mājsaimniecības visvairāk tērēja tādiem uztura produktiem kā gaļa un gaļas izstrādājumi, izdevumi tiem vidēji mēnesī sasniedza 12 latu uz katru mājsaimniecības locekli, piens un piena produkti – astoņus latus, maize un graudaugu izstrādājumi – astoņus latus, kā arī dārzeņi – septiņus latus.

Saskaņā ar  apsekojuma datiem 2011.gadā viens iedzīvotājs vidēji patērēja 49 litrus piena, 14 kilogramu (kg) siera un biezpiena, 198 olas, kā arī 21 kg svaigas cūkgaļas, 22 kg desu izstrādājumu un kūpinājumu, 12 kg svaigas mājputnu gaļas. Kartupeļu patēriņš bija 78 kg, svaigu tomātu un gurķu – 23 kg gadā, rēķinot uz vienu mājsaimniecības locekli. No augļiem visvairāk tika lietoti āboli – 14 kg, citrusaugļi – deviņi kg un banāni – seši kg. Savukārt svaigu zivju patēriņš bija seši kg gadā.

2011.gadā, salīdzinot ar 2010.gadu, nav vērojamas būtiskas izmaiņas pārtikas pamatproduktu patēriņā. Nedaudz ir samazinājies cūkgaļas, liellopu gaļas, pilnpiena un raudzēto piena produktu patēriņš mājsaimniecībās. Būtiski samazinājies kartupeļu patēriņš – par deviņiem kg, kas varētu būt saistāms ar kartupeļu patēriņa cenu straujo pieaugumu 2011.gadā – par 35%. Savukārt 2011.gadā vairāk nekā iepriekšējā gadā mājsaimniecības uzturā ir patērējušas mājputnu gaļu, visu veidu maizi, konditorejas izstrādājumus, pienu ar samazinātu tauku saturu, tomātus, gurķus, kāpostus, kā arī augļus.

Vērojot izmaiņas pārtikas produktu patēriņā pēdējo 10 gadu laikā, var secināt, ka uzturā tiek lietoti mazāk tādi pārtikas produkti kā maize, liellopu gaļa, pilnpiens, cukurs, kartupeļi, bet vairāk – mājputnu gaļa, siers, jogurti, citrusaugļi, ķirbjaugi un pākšaugi, kā arī dzerts vairāk minerālūdens un limonādes.

Mājsaimniecību budžetu apsekojuma dati arī liecina, ka 2011.gadā mājsaimniecības ir palielinājušas izdevumus sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šie izdevumi palielinājušies par 19%. 2011.gadā mājsaimniecības maltītēm ārpus mājas tērēja vidēji 4,2% (2010.gadā – 3,7%) no kopējiem patēriņa izdevumiem. Tomēr jāsecina, ka pirms ekonomiskās krīzes mājsaimniecības gan pārtikas pirkšanai, gan maltītēm ārpus mājas tērēja vairāk.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+