Publicitātes foto

Maķedonijas Aleksandru noindēja ar zālīšu uzlējumu? 0

Leģendārais karavadonis Maķedonijas Aleksandrs, iespējams, tika noindēts ar Eiropas kalnu ielejās savvaļā izplatītā baltā cemeriņa (veratrum album – latīn.) sakņu uzlējuma palīdzību, pieļauj Otago universitātes Jaunzēlandē zinātnieki.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Antīkās pasaules iekarotājs Maķedonijas Aleksandrs, kam Grieķijas, Mazāzijas, Divupes, Ēģiptes un Persijas teritorijās izdevās izveidot milzīgu impēriju, pēkšņi nomira Babilonijā noslēpumainos apstākļos 323. gada 10. jūnijā tikai 32 gadu vecumā. Izplatītākā ir versija, ka viņš miris no malārijas, taču tāpat nav izslēgta noindēšana. Saslimšana sākās nākamajā dienā pēc dzīrēm, kurās Aleksandrs esot patērējis ļoti daudz dzērienu. Laikabiedri aprakstījuši, ka pirms aiziešanas vareno karavadoni 12 dienas mocīja spēcīgs drudzis; viņš zaudēja spēju staigāt un runāt, kamdēļ arī nespēja nosaukt savu mantinieku. Aleksandra nāves iemesli pētniekiem pastāvīgi nedod miera. Otago universitātes eksperti Leo Šeps un Pats Vitlijs medicīnas žurnālā ”Clinical Toxicology” šogad izklāstījuši versiju, ka vainīgs varētu būt baltā cemeriņa izvilkums, pievienots vīnam. Lilijaugu dzimtai piederīgais augs ir ļoti indīgs ar augstu (1%) alkoloīdu saturu, lai arī ierobežotās devās tā saknes tiek izmantotas tautas medicīnā kā vemšanu izraisošs un sāpes remdinošs līdzeklis. Smagas saindēšanās gadījumā cilvēkam palēninās pulss, sākas vemšana, auksti sviedri, roku, kāju un galvas drebēšana. Saindētais mokās ar elpas trūkumu, iegrimst murgos un nomirst no elpošanas apstāšanās. Uzskaitītie simptomi sakrīt ar tiem, kurus Maķedonijas Aleksandra nāves aprakstā minējis sengrieķu vēsturnieks Diodors. Toksikologi aizrāda, ka arī agonijas laiks atbilst baltajam cemeriņam, jo citas indes Aleksandram neliktu mocīties tik ilgi. Minētā auga izvilkums gan ir ļoti rūgts, taču, ja to izšķīdina saldajā vīnā…

Doktors Leo Šeps presē uzsver, ka Maķedonijas Aleksandra nāve šā vai tā paliek noslēpums, jo viņa pieņēmums ir tikai kārtējā versija. Līdzīgas izskanējušas arī agrāk. Tā ASV Stenforda universitātes pētnieki 2010. gadā pieļāva, ka karavadonis saindējies, dzerot Mavroneri upes baktērijām piesātināto ūdeni. Minētā upe tek Peloponēsas pussalā, tās straume ir melna un nosaukums grieķu valodā nozīmē ”melnais ūdens”. Vēl agrāk minēts, ka Aleksandram bijis encefalīts, vēdertīfs, leptospiroze, leikēmija vai vēzis. Infekcijas slimību versijas tomēr ir maz ticamas, jo Maķedonijas Aleksandrs bija vienīgais, kurš saslima un nomira pēc nelaimīgajām dzīrēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.