Pasaulē

Makeins: Amerikāņi ir stulbi, ja grib braukt uz Ziemeļkoreju 0

Foto-LETA/AFP

Amerikāņiem, kas ir tik stulbi, ka joprojām grib braukt uz Ziemeļkoreju, būtu jāparaksta dokuments, apliecinot, ka viņi nevaino ASV valdību par likstām, kas viņus var piemeklēt izolētajā staļinistu valstī, otrdien paziņoja ASV senators Džons Makeins.

“Vajadzētu būt veidlapai, kuru viņi aizpilda un kurā būtu teikts – “Es dodos uz Ziemeļkoreju. Es saprotu, ka es uzņemos lielu risku, un neuzskatu, ka Amerikas valdība būtu atbildīga. Tagad es ceru, ka Amerikas valdība palīdzēs, un tā tālāk, bet es saprotu to, kas ir noticis ar iepriekšējiem Amerikas pilsoņiem, arī viņu nāvi,” intervijā sacīja senators.

“Tam būtu jābūt vispirms, jo, ja cilvēki ir tik stulbi, ka viņi joprojām grib doties uz šo valsti, tad viņi vismaz uzņemas atbildību par savu labklājību,” uzsvēra Makeins.

ASV vajadzētu apsvērt domu par aizliegumu Savienoto Valstu pilsoņiem doties uz Ziemeļkoreju, savukārt norādīja Senāta Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Bobs Korkers.

“Es uzskatu, ka mums to nopietni vajadzētu apsvērt,” viņš sacīja. “Mēs nonākam tiešām bīstamā situācijā, kad amerikāņi tur tiek apcietināti.”

Jau ziņots, ka ASV pirmdien miris no Ziemeļkorejas repatriētais amerikāņu students Oto Vormbīrs, kurš atradās komā kopš ieslodzījuma spaidu darba nometnē.

Par 22 gadus vecā Vormbīra nāvi paziņoja viņa ģimene.

Vormbīrs, kurš bija izcietis 18 mēnešus no 15 gadu ilgā ieslodzījuma Ziemeļkorejas spaidu darba nometnē, uz ASV tika repatriēts pagājušajā nedēļā.

Virdžīnijas Universitātes students Vormbīrs 2016.gada janvāra sākumā tika apcietināts, kad viņš mēģināja atstāt Ziemeļkoreju. Students vēlāk atzinās, ka bija paņēmis politisku plakātu no tikai personālam paredzētas zonas Phenjanas viesnīcā, kur uzturējās viņa tūristu grupa.

Vormbīrs 2016.gada februāra beigās reportieru un diplomātu priekšā Phenjanā raudot lūdza viņu atbrīvot un sacīja, ka ir izdarījis “lielāko kļūdu savā mūžā”. Saskaņā ar Ziemeļkorejas valsts mediju ziņām Vormbīrs sacīja, ka nozagt plakātu viņam uzdevusi kāda metodistu baznīcas locekle Ohaio štata Vaiomingas pilsētā, kas gribējusi to “kā trofeju”.

2016.gada martā tiesa viņam piesprieda 15 gadus spaidu darbos par propagandas plakāta noņemšanu, kas tika atzīta par “naidīgu rīcību” pret Ziemeļkoreju.

Vormbīrs komā atradās vairāk nekā gadu, arī atbrīvošanas brīdī. Pēc viņa repatriācijas ārsti paziņoja, ka Vormbīram ir smagi smadzeņu bojājumi, tomēr nav zināms, kas tos izraisījis.

Ieslodzījumā Ziemeļkorejā joprojām atrodas trīs amerikāņi.

LA.lv