Pasaulē
Eiropa

Makrons: ES drošība vairs nevar būt atkarīga no ASV1


Francijas prezidents Emanuels Makrons otrdien Strasbūrā Eiropas Parlamenta priekšā sniedz savu redzējumu par Eiropas Savienības nākotni.
Francijas prezidents Emanuels Makrons otrdien Strasbūrā Eiropas Parlamenta priekšā sniedz savu redzējumu par Eiropas Savienības nākotni.
Foto – REUTERS/LETA

Francijas prezidents Emanuels Makrons pirmdien paziņojis, ka nāks klajā ar jauniem priekšlikumiem Eiropas Savienības (ES) drošības stiprināšanai, sakot, ka ir jāizbeidz bloka atkarība no ASV militārās varenības.

“Eiropa attiecībā uz savu drošību vairs nevar paļauties uz Savienotajām Valstīm. Eiropas drošības garantēšana ir atkarīga no mums pašiem,” runā, kas bija veltīta atjaunotajai diplomātiskajai darba kārtībai, uzsvēra Makrons.

Priekšlikumi tiks nodoti atklātībai “tuvāko mēnešu” laikā, uzrunājot 250 diplomātus, likumdevējus un starptautisko jautājumu ekspertus, pavēstīja Makrons.

“Es vēlos, lai mēs veiktu pilnīgu pārskatu par mūsu drošību ar visiem mūsu Eiropas partneriem, ieskaitot Krieviju,” viņš piebilda.

Makrona spriedumi izskan laikā, kad ASV prezidents Donalds Tramps ar vairākiem žestiem apliecinājis distancēšanos no tradicionālajiem NATO sabiedrotajiem.

Tramps vairākkārt apšaubījis Rietumu alianses pamata saistības attiecībā uz savstarpējo drošību, vienlaikus sūrojoties, ka ASV tērē pārāk daudz Eiropas militārajam atbalstam.

“Mums ir jāuzņemas jaunas iniciatīvas, jāveido jaunas alianses,” norādīja Makrons.

“Francija grib Eiropu, kas aizsargā, kaut arī ekstrēmisms ir kļuvis stiprāks un nacionālisms ir pamodies,” viņš sacīja.

Makrona aicinājumi uz stingrāku Eiropas militāro sadarbību atbalso nesenos Vācijas ārlietu ministra Heiko Māsa izteikumus.

Eiropai ir “jāuzņemas vienlīdzīga atbildības daļa” un “jāveido pretsvars” Vašingtonai , ASV un Eiropas attiecībām kļūstot vēsākām publikācijā avīzē “Handelsblatt” pagājušajā nedēļā aicināja Māss.

LA.lv