×
Mobilā versija
+8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
14. maijs, 2015
Drukāt

NEDĒĻAS FILMA: Trakais Maksis: Skarbais ceļš

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pirms 35 gadiem Džordža Millera ideja par Trakā Maksa piedzīvojumiem lika pamatus triloģijai, kas gan kļuva par kulta filmām, gan par pasaules zvaigzni padarīja Melu Gibsonu. Nu viņa vietā ielēcis anglis Toms Hārdijs, bet trakais Makss turpina cīnīties par savu vietu zem saules – arī situācijās, kas šķiet bezcerīgas un kurās spēku samērs nerunā par labu bijušajam policistam.

Trakais Makss tā arī nav radis mieru pēc traģēdijas, kas viņam atņēma ģimeni, un viņa dienas paiet neauglīgā tuksnesī, kur varas grožus sagrābušas vairākas savā starpā ne īpaši draudzīgas bandas. Viena no tām Maksu sagrāb ķīlniekos, un viņš kļūst par „krājumu” kareivim, kurš pēc definīcijas ieprogrammēts cīnīties savam valdniekam par labu, klausot uz vārda un nedomājot. Kad viņš tiek ierauts cīņā, ko izprovocējusi dumpīgā imperatore Furioza, tiek atvērta arī Maksa piedzīvojumu jauna lappuse, kurā spindz lodes, viens pēc otra iet bojā cīnītāji, jo viņu dzīvībām vērtība nav neko diža, un arī viņš pats ir vien gaļas gabals. Taču tad notiek jau labi paredzamais, un Makss met savus kauliņus kopā ar Furiozu un viņas īpaši vērtīgo kravu, un bēgošajiem neiedomājamos apstākļos, visu laiku cīnoties par izdzīvošanu, ir jāpārvar milzu attālumi, jo mērķis sola gluži vai piena ķīseļus un debesmannas kalnus.

„Trakais Makss” – triloģija, kuras aizsākumi kino datējami ar 1979. gadu, – ir ne vien viena no būtiskākajām kinofilmām Austrālijas kinobiznesā – tā arī deva iedvesmu „jaunajam vilnim” –, bet arī apokaliptisko filmu vizuālā tēla izstrādē. Un mākslinieki ir uzdevuma augstumos arī ceturtajā franšīzes daļā, kuras budžets – vismaz 150 miljoni ASV dolāru – ļāva pieaicināt pašus labākos. Arī tas ir viens no iemesliem, kāpēc 70 gadus vecā Džordža Millera (viņš uzņēmis arī filmas „Mazulis” un divas „Jautro pleznu” filmas) ne vien skatāma 3D formātā, bet tiks izrādīta Kannās, tiesa, ārpus konkursa programmas, jo šī kinofestivāla konceptam nav atbilstīgs emocionāli un kino valodas ziņā tik piezemēts uzstādījums, kam Holivudas līdzīgi producētu darbu, žanra un franšīzes kontekstā gan nav kur piesieties, jo viss izdarīts tieši tā, lai vienkārši jautājumi saņemtu vienkāršas atbildes, un tas viss notiktu ar brangu devu specefektu, triku un vardarbības, atstājot brīvu vietu tālākiem stāstiem. Galvenās lomas atveidotājs Toms Hārdijs, pārņēmis stafeti no oriģinālā Maksa Mela Gibsona, jau atklājis, ka piedalīsies vēl četrās franšīzes filmās, un šobrīd jau ir zināms, ka (arī) nākamās centrā būs Furioza, kuru šobrīd aktuālajā filmā atveido oskarotā Šarlīze Terona. „Skarbajā ceļā” lomas tikušas arī Nikolasam Houltam, Zojai Kravicai un Džeisona Stethema draudzenei Rozijai Hantingtonei-Vaitlijai, kamēr visi „sliktie” maskēti aiz atbaidoša grima.

„Trakā Maksa” trešo un ceturto filmu šķir apaļi trīsdesmit gadi, kuru laikā daudz kas ir mainījies. Namībijas tuksnesī filmētās epizodes pārsteidz ar „National Geographic” cienīgām panorāmām, un kauju ainas horeogrāfi meistarībā varētu sacensties ar pasaules labākajām cirka trupām – „Cirque du Soleil” mākslinieki darbojas kopā ar vairāk nekā 150 kaskadieriem. Žanra cienītāji gavilē, jo tik grandiozu izklaidi bija vērts gaidīt, turklāt arī dialogi saīsināti līdz minimumam, jo runā bilde, ne tukši vārdi, un tas ir vairāk nekā iederīgi laikā, kad ekrāna grāvēji top, pateicoties zilā ekrāna neierobežotajām iespējām.

UZZIŅA:

„Trakais Maksis: Skarbais ceļš”/”Mad Max: Fury Road”

ASV, Austrālija, 2015.

Režisors: Džordžs Millers

Lomās: Toms Hārdijs, Šarlīze Terona, Nikolass Hoults, Hjū Kīss-Bairns, Rozija Hantingtone-Vaitlija, Zoja Kravica

No 15. maija „Kino Citadele”, „Cinamon”, „Multikino”, Valmiera, Sigulda, Daugavpils, Liepāja, Ventspils

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+