×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
10. jūnijs, 2014
Drukāt

Maksa par braucienu Rīgas sabiedriskajā transportā pamatota


Foto-LETAFoto-LETA

Valsts kontroles (VK) no šā gada janvāra līdz maijam veiktā revīzija par aizvadīto gadu Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” atklājusi vairākas nepilnības, tomēr 1,20 eiro lielā braukšanas tarifa pašizmaksa galvaspilsētas sabiedriskajā transportā parāda reālās šā pakalpojuma izmaksas.

Likumības revīzijas mērķis bija noskaidrot, vai tarifs 1,20 eiro apmērā ir aprēķināts atbilstīgi Ministru kabineta noteikumiem, kā arī izlases veidā pārbaudīt, vai tarifā iekļautās izmaksas ir ekonomiskas un lietderīgas. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens vakar pateicās VK par veikto darbu. Viņš uzsver – revīzijā nav atklāti ar Latvijas valsts normatīvajiem aktiem pretrunā esoši pārkāpumi. “Valsts kontrole pauda viedokli – tarifs varētu būt paaugstināts – un sniedza 14 ieteikumus par uzņēmuma iekšējo procedūru sakārtošanu. To mēs vienmēr esam darījuši un darīsim arī turpmāk,” tā L. Bemhens.

SIA “Rīgas satiksme” Administratīvo resursu pārvaldes direktore Elīna Epalte-Drulle atspēko VK pārmetumu par uzņēmuma lietoto pasažieru skaita prognozēšanas metodiku tarifa aprēķināšanā. “Valsts kontrole pārmet, ka neesam ierēķinājuši visas pasažieru kategorijas, tostarp bērnus, policistus, kā arī svētku dienās pārvadātos pasažierus. Valsts kontroles viedoklis atšķiras no citu valsts institūciju viedokļa. Proti, patlaban jaunais Ministru kabineta noteikumu projekts paredz neuzskatīt un ne­identificēt bērnus līdz septiņu gadu vecumam,” teic E. Epalte-Drulle.

“Rīgas satiksmē” vērš uzmanību – ja minēto pasažieru grupu uzskaiti ieviestu, tad mammām ar bērna ratiņiem, iekāpjot sabiedriskajā transportā, būtu jādodas pie transporta līdzekļa vadītāja, jāuzrāda bērna personu apliecinošs dokuments un jāsaņem bezmaksas biļete vai arī iepriekš jāizgatavo e-talons tikko dzimušam mazulim. Attiecībā uz policistu pārvietošanos sabiedriskajā transportā “Rīgas satiksme” uzskata, ka policijas darbinieku klātbūtne palielina pasažieru drošību un samazina vandalisma gadījumu skaitu, kas tieši samazina sabiedriskā transporta ekspluatācijas izmaksas. Turklāt minēto pasažieru grupu skaits ir samērā neliels, kas neietekmē viena brauciena pašizmaksu. Savukārt par pasažieru pārvietošanos svētku dienās “Rīgas satiksme” saņem kompensāciju no Rīgas domes.

“VK arī vērš uzmanību, ka viena brauciena paš­izmaksas aprēķinā ir jāpiemēro cita aprēķina metodika, tomēr kontrolieri vienlaikus atzīst – tā valstī nav izveidota,” skaidro E. Epalte-Drulle.

Atšķirīgi viedokļi “Rīgas satiksmei” un VK ir arī vairākos citos jautājumos. Piemēram, VK par nelietderīgu uzskata rīdzinieka kartes izveidi, bet “Rīgas satiksme” vērš uzmanību, ka šī karte aizvieto tos personalizētos e-talonus, kam šajā gadā beidzas lietošanas termiņš. E. Epalte-Drulle uzsver, ka izdevumi rīdzinieka kartes ieviešanai ir mazāki nekā tad, ja nebūtu jāveic e-talona nomaiņa.

“Rīgas satiksmē” uzskata – VK paustais secinājums par basketbola klubam “TTT Rīga” veikto Ls 75 000 maksājumu kā nelietderīgu nav pamatots. L. Bemhens teic, ka vadošais Latvijas sieviešu un meiteņu basketbola klubs darbojas profesionāli, rosina Latvijas jauno sportistu izaugsmi. Daudzas kluba sportistes ir iekļautas Latvijas valsts komandu sastāvos. “Rīgas satiksme” un Rīgas dome ir šā kluba dibinātāji. Turklāt klubam veiktais maksājums nav iekļauts pašizmaksas aprēķinā.

Svarīgas ir divas ziņas – “Rīgas satiksme” pēc VK ieteikuma pārrēķināja braukšanas tarifa pašizmaksu un izrādījās, ka tā nemainās. Otrs vēstījums – Rīgas mērs Nils Ušakovs ir apsolījis, ka arī nākamajā gadā dome visiem pasažieriem Rīgā apmaksās pusi no sabiedriskā transporta biļetes cenas.

Publikācija tapusi sadarbībā ar 
SIA “Rīgas satiksme”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+