Feļetoni

Maksājiet ragā tiesnešiem! 16

Jūs varat atvadīties no radiniekiem uz ilgu laiku vai pat pārlikt, kuru negribētos aizmirst testamentā, ja esat nodomājis dzīt jokus vai kaut kādā vīzē izķēmot tiesu varu. Apceliet ikvienu no izsūtāmā puikas līdz sirmgalvim politiķim, bet nekādā gadījumā neaizskariet viņu godības tiesnešus!

 

Vai, kāds fušieris sanāca populārajai prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai, kad tā iedrošinājās uz pieļāvumu, itin kā vienu otru ūdeļādas mantijās tērpto, ar ķēdi apkarināto vīru vai sievu varētu vest kārdinājumā, un tie būtu ņēmuši kauču kādu latiņu. Tas nav iespējams! – zibeņus un pērkoņus pret prezidenti spēra no tiesu namiem, un justīcijas kalpotājas atriebīgās erīnijas VVF vajātu līdz mūža galam, ja vien viņa steigšus nepadotu apelāciju par neapdomīgiem izteikumiem un ja drīz arī divas tiesneses neceltu ārā siltas piekukuļotas.

Mani, lai ar striķiem vilkšus vilktu, nepiespiedīs piedalīties kurināšanas kampaņā, ka tiesneši dzīrušies sev piespriest pārmēru lielas algas. Tur nav nekā krimināla. Vai viņu darbs ir naudā samaksājams, lai tie būtu trīs vai pieci tūkstoši latu! Tos knīpstangas, kuri grib viņu godības mēnešalgu samērot ar citu darbinieku apmaksas sistēmu, tiesneši argumentēti satriec drupās un dumjās aizstāvības runas nolaiž kanalizācijā. Spriedēji, ka tiesnesim pietiek ar tūkstoš vai mazāk latiem, tikai gadījuma pēc nav nonākuši uz apsūdzēto sola par garšīgiem uzkožamajiem justīcijai jaukā procesiņā.

 

Tiesu varai ir jābūt neatkarīgai. Tā ir valsts valstī. Tai nav nevienam jāattaisnojas un jāpaskaidro, kāpēc nereti pasludināts tāds verdikts, ka publikai no brīnumiem acis izspiežas uz pieres. Dažkārt tiesāšanās notiek piecus, desmit gadus vai visu mūžu!

 

Zem tiesneša galvaskausa velves iemājo liela gudrība un taisnprātība, jūs nevarat iedomāties, cik tas ir filigrāns un skrupulozs darbs, lai procesa galā nolasītu viskomplicētāko spriedumu, kā krīvu viedumā sakņotu. Ak, nemaz neprasiet, cik ilgi Temīdas kalpiem reizumis jālaižas pa knapi redzamām, pus­aizslaucītām nozieguma pēdām. Lūk, sods nāca pār Tautas partiju, ka tai valstij jāmaksā miljons, un prāvošanās vilkās četrus gadus no vienām vēlēšanām līdz otrām, taču dabūja blēži pa nagiem! Arī jūs, būtu mācīts jurists, kam nav sveša asa patiesības sajūta un vēlme meklēt pēc taisnības, varētu nokļūt sēdus tiesas laktā un ar bargu, drūmu seju lūkoties, kā apsūdzētie pinas kā vistas pa pakulām, un viņu advokāti ar boksterētu taisnošanos ķeras pie pēdējā salmiņa – kurā katrā brīdī neveiklo izlocīšanos pārtrauks ar āmurīša belziena gongu. Pietiek, neviens nebojātu ādu neizspruks cauri un visas blusas izķemmēs no tiesājamo kažokiem! Vai, kā alojas tie, kam izliekas, ka likumi rakstīti uz tualetes papīra ruļļa, nevis uz pergamenta! Piecelieties, atbildētāji, tiesa nāk, un nelūdziet pēc ožamā spirta un nešņukstiet kabatlakatiņā – kas vainīgs, nokļūs uz tiesneša cepamā iesma, bet pēc tam – pāraudzināšanas iestādē, kur vietu viņam pelnīti rezervēja kopš dzimšanas brīža!

 

LA.lv