×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
11. aprīlis, 2014
Drukāt

Maksāsi nodokļus – būs labāka izglītība! (5)

Foto: Dainis BušmanisFoto: Dainis Bušmanis

Latvija ir vienā no pēdējām vietām Eiropas Savienībā (ES), ja raugāmies, cik procentus no iekšzemes kopprodukta (IKP) tērējam izglītībai. Tajā pašā laikā izglītības jomai tērējam 15,03% no valsts budžeta, un šajā ziņā, saskaņā ar 2012. gada datiem, esam 3. vietā ES. Procentuāli vēl vairāk naudas izglītībai tērē tikai kaimiņvalsts Igaunija -16, 22% un Lietuva – 15, 53% no valsts budžeta.

Šādu informāciju šodien, piedaloties diskusijā “Uzlabojam izglītību. Par kādu naudu?” Alūksnes novada grāmatu svētkos, sniedza Eiropas Parlamenta deputāts Kārlis Šadurskis (“Vienotība”). Viņš secināja: lielais finansējuma īpatsvars izglītībai vēlreiz apliecina, ka Latvijas budžetā kopumā ir maz naudas, un tas saistāms ar lielo ēnu ekonomikas īpatsvaru un to, ka valsts iedzīvotājiem ne pārāk patīk maksāt nodokļus. Tātad:ja gribi labāku izglītību, maksā nodokļus. Jo diez vai šai jomai iespējams atvēlēt vēl lielāku budžeta pīrāga gabalu.

Salīdzinājumam: Somijā izglītībai no valsts budžeta tērē 11,2% , bet vismazāk Grieķijā -7,65%. Vidēji ES valstis izglītībai tērē 10,67% valsts budžeta.

Diskusijā piedalījās arī eiroparlamentāriete Inese Vaidere (“Vienotība”) un Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs Andis Geižāns (“Vienotība”), kā arī partijas “Latvijas attīstībai” pārstāvji Juris Pūce un Uldis Osis. Plašāku diskusijas izklāstu lasiet “Latvijas Avīzē” otrdien.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Tagad pārstāv jau "Latvijas attīstībai"? Atbildēt

    Mēs noteikti nāksim ar ierosinājumu,pretrunīgi vērtētu,atjaunot valsts uzņēmumos padomes,kas atbilst labiem pārvaldības’principiem. To likvidācija nebija tas labākais lēmums no uzņēmumu pārvaldības’principu vadības viedokļa”,raidījumam teica EM valsts sekretārs Juris Pūce.” Skat.”EM rosinās atjaunot likvidētās uzņēmumu padomes”,TVNET/LETA/LTV “De facto”,22:25,24.aprīlī 2011. Vai arī “Latvijas attīstībai” tā uzskata?

  2. “Ziniet,Eiropas Savienībā (ES),kur mēs tūlīt iestāimies,studenti mācās lielākoties bez maksas.Piemēram,Skandināvijas valstīs,Vācijā,Austrijā un vēl citās valstīs nav jāmaksā par studijām. Ja lielākajā daļā ES valstu izglītība valsts augstskolās ir bezmaksas,tad,es uzskatu,mums būtu ejams šis pats ceļš.” JA intervija “Godmanis: “Valsts ražo bezdarbniekus”,Jaunā Avīze,21.-27.novembris 2003.

  3. Šadurskis ir aizmirsis pateikt arī,ka Igaunija tiek pieskaitīta valstīm ar bezmaksas augstāko izglītību!

  4. Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) taču arī iestājas par progresīvo ienākuma nodokli Latvijā! Vai ne,Šadurska kungs?

  5. Maksāsim ienākuma nodokli pēc maksātspējas principa-būs pat bezmaksas augstākā izglītība valsts augstskolās kā citās ES valstīs-Grieķijā,Somijā,Zviedrijā,Norvēģijā,Dānijā,Skotijā,Vācijā,Austrijā,Spānijā,Slovēnijā,Ungārijā,Čehijā,Rumānijā,Maltā,Kiprā

Draugiem Facebook Twitter Google+