×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
28. oktobris, 2013
Drukāt

Maksātnespējas administratoriem būs jādeklarē savi ienākumi (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns piedalās preses konferencē, kurā informē par plānotajām būtiskām izmaiņām maksātnespējas procesu norisē.

Lai panāktu caurskatāmāku maksātnespējas procesu, Tieslietu ministrija (TM) drīzumā plāno pabeigt izstrādāt likumdošanas iniciatīvas, kas paredz maksātnespējas administratora pielīdzināšanu valsts amatpersonām, šodien žurnālistiem pastāstīja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (“Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK).

Notiekot šādām izmaiņām, administratoru pienākumos ietilptu savu ienākumu deklarēšana, un viņiem būtu ierobežojumi amata darbību savienošanā, proti, attiecībā uz administratoru būtu piemērojamas likuma “Par interešu konfliktu novēršanu valsts amatpersonu darbībā” normas.

Amatpersonas statusa pielīdzināšana nepieciešama, lai gūtu pārliecību, ka administrators patiešām nav ieinteresēts kādas no pušu interešu aizstāvībā un atbildīgi pildītu savus pienākumus. Patlaban administratora funkcijas var pildīt personas, kurai ir Maksātnespējas likumā paredzētā izglītība un iegūts administratora sertifikāts.

Tāpat kardinālās likumdošanas izmaiņas paredz, ka maksātnespējas administratoru turpmāku sertificēšanu pārņemtu valsts. Patlaban administratoru sertifikāciju un sertifikāta anulēšanu veic ar likumu deleģēta nevalstiska organizācija – Maksātnespējas procesa administratoru asociācija. Administratoru pašorganizācija nav spējusi pietiekami kvalitatīvi nodrošināt uzticamu administratoru ienākšanu un atrašanos administratoru saimē.

TM arī iecerētas izmaiņas administratoru izvēlē konkrētam maksātnespējas procesam, proti, TM uzskata, ka Latvijā veidojams viens administratoru saraksts pašreizējo piecu sarakstu vietā, lai nodrošinātu arvien lielāku nejaušībuadministratoru izvēlē. Tāpat būtu vērtējama administratoru izvēle atbilstoši to pieredzei jeb kvalifikācijai.

Izmaiņas arī skartu maksātnespējas administrācijas kompetences stiprināšanu. Lai gadījumos, kad administrācijā tiek izskatīta sūdzība par administratoru, tā administratora prettiesiskas rīcības rezultātā uzdotu administratoram ne vien atkārtoti veikt kādu darbību, bet pieņemt lēmumu pēc būtības.

Bordāns priekšlikumu nepieciešamību pamato ar to, ka līdzšinējie risinājumi nepieciešamo efektu nav panākuši.

“Diemžēl, neskatoties uz paredzamajiem grozījumiem un diskusijām sabiedrībā, parādās jauni gadījumi, kad maksātnespējas procesā, negodprātīgi to izmantojot vai izmantojot neprecīzi un interpretējot likuma normas, ir iespējami pārkāpumi. Vismazāk saredzam, ka šo problēmu izraisījusi esošā tiesību norma, bet problēma ir bijusi piemērošanā,” uzsvēra Bordāns.

Viņš arī atgādināja, ka līdz šim pastāvējuši neskaidri atsevišķi administratoru nolēmumi, par kuriem informācija pārsūtīta izvērtēšanai tiesībsargājošās iestādēs.

“Tas liecina, ka valstij ir jārūpējas par to, lai šīs sistēma ieviestu uzticību sabiedrībā un visam procesam būtu atbilstoša reputācija,” uzsvēra Bordāns.

TM ar saviem priekšlikumiem iepazīstinājusi uzņēmēju nevalstiskās organizācijas. To pārstāvji minējuši, ka šādi risinājumi ir labi un efektīvi, tomēr tie tiks analizēti vēl sīkāk.

TM mēneša laikā pabeigs sagatavot grozījumus nepieciešamajos likumos, un TM amatpersonas cer, ka tie tiks pieņemti līdz nākamā gada februārim vai martam. Patlaban Saeimas Tautsaimniecības, agrārās un vides komisija ir izveidojusi īpašu darba grupu, kura strādā pie apjomīgām izmaiņām Maksātnespējas likumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+