×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
3. februāris, 2016
Drukāt

Maksātnespējas juceklis (5)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Sergejs Dolgopolovs ("Saskaņa")

Mēģinot sakārtot maksātnespējas administratoru uzraudzību, Tieslietu ministrija (TM) un Saeima sataisījušas tādu jucekli, ka nevienam nav īsti skaidrs, par ko un kādā veidā administratoriem būtu jāatskaitās. Rīt Saeima lems par ierosinājumu vēl uz gadu atlikt termiņu, kad maksātnespējas administratoriem jāsāk iesniegt amatpersonu deklarācijas.

Saeimas deputāti un TM ierēdņi kopīgi lauza galvu par to, kā labot pašu izstrādātos un pieņemtos grozījumus Interešu konflikta novēršanas likumā, kurus Sa­tversmes tiesa (ST) atzinusi par neatbilstošiem konstitūcijai. Pagaidām ar risinājuma meklējumu nevedas.

Runa ir par Interešu konflikta novēršanas likuma grozījumiem, kas maksātnespējas administratorus pielīdzināja valsts amatpersonām. Tas radīja problēmas daudziem administratoriem, kas vienlaikus ir arī praktizējoši advokāti. Formāli šāda apvienošana nav aizliegta, bet amatpersonas statuss uzliek saistības un ierobežojumus, kas traucētu pilnvērtīgi veikt advokāta pienākumus. Tādēļ administratori vērsās ST, kas savā 21. decembra spriedumā atzina, ka amatu apvienošanu traucējošās normas ir pretrunā ar Sa­tversmes 106. pantu.

TM uz spriedumu reaģēja operatīvi un jau janvāra beigās iesniedza Saeimā labojumus, kas, ministrijas ieskatā, novērstu ST konstatētos trūkumus. Tie paredzēja noteikt izņēmuma situāciju maksātnespējas administratoriem, kas vienlaikus ir arī advokāti. Atšķirībā no citām amatpersonām viņi drīkstētu reklamēt savu privātpraksi un arī amatpersonas deklarācijā nebūtu jānorāda dati, kas saistīti ar advokāta darbību, lai varētu nodrošināt savu klientu konfidencialitāti.

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija gan par TM piedāvājumu nav īpašā sajūsmā. “Nosakot kaut kādus īpašus izņēmuma stāvokļus, faktiski zūd Interešu konflikta novēršanas likuma jēga un tiek lauzta likuma konstrukcija. Līdzīgu situāciju jau piedzīvojām ar nepārdomātiem grozījumiem un izņēmuma situācijām vienotajā atalgojuma sistēmā. Tiklīdz parādās kādi izņēmumi, tā rodas arī iespēja “apiet likumu ar līkumu”. Tas vienkārši būtu brāķis, tādēļ jāmeklē citi ceļi, kā novērst ST konstatētās nepilnības,” uzskata komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs (“Saskaņa”). Viņš arī neslēpa, ka maksātnespējas administratoru pielīdzināšana amatpersonām jau pēc būtības bija kļūdains solis, jo liela daļa viņu darba nav saistīta ar publisko sektoru. Līdzīgas šaubas bijušas arī citiem komisijas deputātiem, tādēļ TM piedāvāto risinājumu komisija pagaidām nevirzīs uz priekšu, bet sagaidīs vēl citus tiesas lēmumus. ST pašlaik izskata līdzīgu sūdzību no maksātnespējas administratoriem, kuri vienlaikus ir nodokļu konsultanti, un no administratoriem, kas amatus neapvieno, bet konceptuāli iebilst pret sevis pielīdzināšanu valsts amatpersonām. Tiesas spriedumi šajās lietās varētu būt pieejami pavasarī un tikai pēc tam Saeima vērtēs iespējamos risinājumus.

Ņemot vērā to, ka vēl vairākus mēnešus vilksies neskaidrība par maksātnespējas administratoru darbības regulējumu, komisija vakar nolēma, ka administratoriem vēl līdz nākamā gada sākumam nebūs jāiesniedz amatpersonas deklarācijas. Rīt šis priekšlikums tiks steidzamības kārtā skatīts Saeimas sēdē. “Šis plānots kā pagaidu regulējums, lai Saeima tālāk varētu sagatavot un pieņemt grozījumus likumā attiecībā uz visiem maksātnespējas administratoriem, ņemot vērā Satversmes tiesas nolēmumus visās lietās, kas ierosinātas saistībā ar profesionālās darbības garantijām advokātiem,” paskaidroja Dolgopolovs. Likumprojekts arī paredz, ka jau iesniegtās deklarācijas Valsts ieņēmumu dienestam no elektroniskās deklarēšanas sistēmas būs jādzēš.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Latvija ir pasaules stulbums. Pasaka bērniem: “Saki Lenins, domā partija, saki partija, domā Lenins. Saki -Tieslietu ministrija, domā Maksātnespējas administrācija vai Pilsētas zemes dienests, saki Pilsētas zemes dienests – šlitkes, domā – Tieslietu ministrija -rasnači. Golgopolov (pajautā arī Segejam Zaletajevam), tur ir viss kārtībā, augstākajos līmeņos un nav ko tur iejaukties, cilvēki strādā, NA Tieslietu ministrija strādā “Latvijas labā”, latvietības labā, tāpat kā Saskaņa – putinistu labā .

  2. Ja jau tik daudzi administratori apvieno amatus ar citiem, tad viņu ir par daudz un neko nevar nopelnīt šajos amatos. LAi atmet šos administratoru amatus un dzīvo laimīgi tālāk 🙂

  3. Te pienāca Kinzulis- Atbildēt

    ”Maksātnespējas juceklis” – tas nav juceklis, bet labi organizēta % kārtība no Rasnača kantora…

  4. Apsveicu, atrasts iemesls, lai vēl vismaz gadu nevarētu kontrolēt slaveno maksātnespējas administratoru ienākumus. Varēs turpināt shēmot ar Saeimas atbalstu.

  5. Varbūt tā problēma ir tieši Satversmes tiesā?

Draugiem Facebook Twitter Google+